A jelen kor kihívásairól, háborúról, az európai hatalmi elittel való szembenállásról, 1848 párhuzamairól, valamint az Európai parlamenti választásokról volt szó a magyar nemzeti ünnep alkalmából Szabadkán megrendezett központi rendezvényen, amelynek szónokai dr. Nobilis Márton Pál, Magyarország Agrárminisztériuma államtitkára volt, illetve dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
Elsőként Nobilis Márton Pál lépett színpadra, aki a Kosztolányi család 1848-hoz fűződő viszonyáról beszélt először, majd megemlítve az ukrajnai háborút, az emberi jogokat érintve időszerű európai kérdésekről fejtette ki véleményét, hogy eljusson az EP-választások témájáig:
- A Fidesz Magyar Polgári Szövetség már az előző európai parlamenti választásokon is nemzeti listát állított, amely lehetőséget teremtett határon túli magyar közösségek számára, hogy képviseljék magukat, így volt ez az előző listákon befutó, biztos helyen a Vajdasági Szövetség képviselője, aki nemcsak bejutott, de nagyszerű munkát is végzett. Köszönjük neki. Ez a kezdeményezés a nemzeti lista állítása egyértelmű üzenet arról, hogy a politikai közösségünk mindig is azért harcolt, és azért fog harcolni, hogy a magyar érdekek, a magyar hang még hangsúlyosabban érvényesüljön mindenhol, így az Európai Unióban is. Az, hogy a Fidesz KDNP EP-listáján eddig is helyet kaptak külhoni magyar képviselőjelöltek, sőt az Európai Parlament képviselőcsoportjának megbecsült tagjaivá válhattak, kézzelfogható bizonyíték arra, hogy az anyaországban kétharmados felhatalmazással kormányzó erő komolyan gondolja a magyar nemzet egységét. Így olyan képviselők is lehetőséget kaptak és kapnak Brüsszelben kiállni saját népük, közösségük érdekében, védelmében, akik egyelőre nem tagjai az európai szövetségi rendszernek – mutatott rá dr. Nobilis Márton Pál, s kihangsúlyozta: a magyar polgári kormány elszántan küzd azért, hogy Szerbia minél hamarabb tagjává válhasson az Uniónak, hogy végre ne útlevéllel a zsebünkben kelljen Szabadkára vagy a vajdasági magyaroknak az anyaországba utazniuk, hogy eltűnjön közöttünk a fizikai határ, amelyet nyelvünk és szívünk mindig áthidalt, hogy Szerbiában élő magyarok is élvezzék az Unió által nyújtott támogatásokat.
- A Vajdasági Magyar Szövetség régóta partnerünk ebben a közös kiállásban. A nemzeti érdekek érvényesítéséért vívott csatában Pásztor István elvesztése felfoghatatlan veszteség mind a vajdasági magyarok számára, mind a magyar nemzetpolitika számára. Megnyugtató ugyanakkor, hogy Pásztor Bálint, a VMSZ új elnöke tovább szándékozik vinni édesapja örökségét - mondta az államtitkár hozzátéve, hogy Pásztor Bálint számíthat ebben a törekvésében a magyar kormányra, ahogyan az is számít őrá.
Meggyőződésem, hogy a júniusi EP választásokon jó eséllyel mandátumot szerző vajdasági jelölt személyében, egy kiváló képviselővel erősödik a Fidesz KDNP képviselőcsoportja. Olyan képviselővel, aki az anyaországi társaival karöltve dolgozik azért, hogy a nemzeti értékeket karakteresen jelenítse meg Brüsszelben, mondta szabadkai beszédében a többi közt dr. Nobilis Márton Pál.
Dr. Pásztor Bálint a beszédét egy Petőfi idézettel kezdte, amire azonban utána többször is visszatért a beszédében: “Haza csak ott van, hol jog is van...”
- A haza viszont az, ahol otthon vagyunk. Éppen ezért nekünk mindannyiunknak mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ezeréves szülőföldünkön otthon lehessünk, otthon érezhessük magunkat. Meg kell teremtenünk a jogainkat és a jogainkkal élnünk kell – mutatott rá a VMSZ elnöke, majd feltette a kérdést, hogy mi a tanulsága az 1848-as forradalomnak és szabadságharcnak.
- Egyrészt azt, hogy a bátorság erőt eredményez, ezért kell nekünk ma is kiállnunk a jogainkért, ezért kell érdekeinket érvényesítenünk - válaszolta meg a kérdést Pásztor Bálint. - Az is tanulsága március 15-ének, hogy szövetségesek nélkül a célok nem valósulhatnak meg, ezért van szükségünk erős szövetségekre Magyarországon és Szerbiában is, a Fidesz KDNP pártszövetség színeiben Magyarországon, és a Szerb Haladó Párt színeiben Szerbiában, hiszen szövetségek nélkül nem lehet eredményeket elérni. Ahhoz viszont, hogy szövetséget lehessen kötni, ahhoz erőre van szükség, és ahhoz arra van szükség, hogy azoknak, akik a mi szövetségeseink, legyen kivel szövetséget kötniük.
Itt emlékeztetett Deák Ferenc szavaira, hogy közös viszonyokat egyenjogú felek között csak kölcsönös bizalommal lehet elintézni, majd így folytatta:
- Ez a kölcsönös bizalom megvan és napi szinten kitapintható a magyar-magyar partnerség formájában is, és a szerbiai belpolitika formájában, képében, esetében is – fogalmazott Pásztor Bálint, majd egy újabb gondolatmenetében kiemelte, hogy nemcsak a tanulságokról kell beszélni, hanem a célokról is.
- A célok ma is azonosak, ugyanazok a céljaink nekünk is, mint Petőfinek, Jókainak, Kossuthnak, Széchenyinek, Deáknak vagy a reformkor nagyjainak, hiszen haza csak ott van, hol jog is van, tehát a hazát kell megőrizni és a jogainkért kell küzdenünk az oktatás, a kultúra, a tájékoztatás, a nyelvhasználat terén. Köszönet a Magyar Nemzeti Tanácsnak, hogy ezeken az identitásmegőrzést szolgáló fontos területeken partnere a Vajdasági Magyar Szövetségnek és egy eszköze a jogaink kivívásának. Kivívtuk, megvédjük, érvényesítjük, fejlesztjük jogainkat közösen, küzdünk a biztonságért.
Emlékeztetett, hogy nyolc évig tartott, de októberben eltűntek végre a migránsok az utcáinkról, kijelentette, azon lesznek, hogy a jövőben is ez tartósan így maradjon.
- Mindezért fontos az önálló megmérettetés, a függetlenség, a célokért pedig a partnerség, amelyet nem győzök hangsúlyozni. És szükség van állhatatosságra, szívósságra, kitartásra, és talán mindez eredményezi azt, hogy Budapesten a vajdasági magyar modellt példaként emlegették, nem is olyan régen, nagyjából két héttel ezelőtt a misszióvezetői értekezleten Szijjártó Péter miniszter úr és Magyar Levente miniszterhelyettes úr jelenlétében - mondta beszédében a többi közt dr. Pásztor Bálint.
Az ünnepi beszédek után a Talentum Egyesület táncegyüttesei és a Duhaj zenekar mutatta be Juhász Gábor és Hajvert Zalán közreműködésével az Itt az idő! című előadást Brezovszki Tamara és Brezovszki Roland koreográfiájával és rendezésében, amely az ifjúság nemzeti öntudatának kérdéskörét boncolgatta.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!