Számos horvát cég, attól való félelmében, hogy elveszíti az orosz piacot, most azon gondolkodik, hogy sürgősen szerbiai “kirendeltséget” nyit, ahol átcsomagolhatják termékeiket és tovább szállíthatják Oroszoroszágba.
Vlagyimir Putyin elnök döntése, amellyel betiltotta illetve korlátozta az élelmiszer behozatalát azokból az országokból, amelyek szankciókat vezettek be Oroszország ellen, Horvátországban leginkább a Podravka, a Kromaris, a PIK Vrbovec, a Vindija, a Belje termékeit érinti, hiszen ezek a cégek azok, amelyek kivitelük nagy részét évek óta Oroszország felé irányítják. Főként leves, hús, gyümölcs, konzerv és húszkészítmény kerül innen az oroszok asztalára.
A horvát cégeket jelenleg az foglalkoztatja a leginkább, vajon milyen gyorsan lehet lebonyolítani a “szerbiai hadműveletet”, ám egyre inkább hajlanak afelé, hogy amennyiben a szankciók eltartanak – márpedig erre jó esély van –, akkor ez az egyedüli lehetőség az orosz exportra. Az átcsomagolás természetesen megdrágítaná a horvát terméket, ezért most készülnek a számítások, mi a kifizetődőbb, Szerbián keresztül eljuttatni az árut Oroszországba, vagy kivárni a szankciók végét.
Horvátország számára az orosz piac elvesztése végzetes lenne. Noha hivatalosan az első három hónapban 3,2 millió dollárt értékben szállított élelmiszert Oroszországba, sokan azt állítják, hogy különféle kiskapukon és kerülőkön keresztül ennek sokszorosa kerül oda. Horvátországnak éppen az oroszokkal szembeni politikája miatt már többször is gondjai adódtak. Attók kezdve, hogy nem csatlakozott például a Déli Áramlathoz, egészen addig, hogy a végletekig megkomplikálta azt, hogy az orosz turisták eljuthassanak az Adriára. Éppen ezért az orosz turisták száma jelentősen megcsappan az idén, most pedig itt vannak az orosz szankciók is, írja a Novosti.
A szlovén Perutnina Ptuj ugyancsak boszniai és szerbia cégeken keresztül szállítja ki termékeit az orosz piacra, jelentette ki a cég igazgatóságának elnöke, Roman Glaser. “A Perutnina Ptuj kisebb mennyiségű húst szállít Oroszországba és jelen pillanatban még nem világosak a piaci folyamatokban történő változások”, véli Glaser. “Az embargó valóban kihatással lehet üzleti terveinkre, amelyekben egyebek között nagyobb húskontingens kivitele is szerepel”, mondja.





Nincs hozzászólás. Legyen az első!