Kultúra
Penovác Endre festőművész kiállítása Budapesten
Betűméret:             

Nem térkép e táj... címmel nyílt meg Budapesten Penovác Endre vajdasági festőművész kiállítása kedden a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galériájában. A tárlaton a festő 1994 és 2014 között készült olajfestményeit, akvarelljeit és rajzait láthatja a közönség.

Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke köszöntő beszédében felidézte, hogy a Kárpát-haza Galéria létrehozásának fontos célja volt a külhoni magyarság kortárs művészetének bemutatása. Penovác Endre délvidéki festőművész ötödikként állít ki a galériában - tette hozzá.

Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke köszöntőjében arról beszélt, hogy a nemzetstratégia elméletének és gyakorlatának szerves egysége valósul meg a kutatóintézet munkájának köszönhetően, amelynek sokszínűségéhez járul hozzá a Kárpát-haza Galéria működése.

Mint elmondta, Penovác Endre képeit a vajdasági környezet inspirálja, témáit pedig a természetből meríti. A két darabból álló olajképeken élesen elkülönül a valóságosan ábrázolt ég és a horizont a repce-, pipacs- és napraforgómezőktől - tette hozzá.

Feledy Balázs művészeti író megnyitó beszédében kiemelte: a nemzetstratégiai intézet galériája hiánypótló szerepet tölt be azzal, hogy a diaszpórában élő magyar művészek közül választja kiállítóit, a Forrás Művészeti Intézet szakmai háttérmunkájával. Eddig erdélyi, kárpátaljai és felvidéki művészeknek volt lehetőségük a bemutatkozásra.

A művészeti író hangsúlyozta, hogy a Vajdaságból érkező Penovác Endre személye és művészete hosszú idők óta ismert és elismert a kortárs magyar képzőművészetet kedvelők és értők körében. Rendszeresen állít ki a vásárhelyi őszi tárlaton, Veszprémben, Csongrádon és Baján. Budapesten sem előszört láthatók a képei.

Művészetének meghatározó eleme az alföld-élmény, a nagy síkságok és a messzibe vesző horizontok. Alkotásain a táj élményét hitelesen és mélyen átérezve dolgozza fel és jeleníti meg sajátos kortárs formanyelvén. Minden képen a vajdasági tájat vagy annak részletét ábrázolja és a kiállítás címével - Nem térkép e táj... - is szülőföldjére utal - tette hozzá Feledy Balázs.

A megnyitó moderátora, Takács Bence Ervin előadóművész meglepetésként topolyai költő, Terék Anna KülFöld című versét mondta el, a zenei részben pedig Dresch Mihály működött közre.

Penovác Endre 1956-ban született Tornyoson. Az újvidéki Képzőművészeti Akadémia festő szakán 1984-ben diplomázott. 1983-ban részt vett a trieri Európai Művészeti Akadémia munkájában. Tagja a Vajdasági Képzőművészek Egyesületének. Közel száz önálló és csoportos kiállításon vett részt itthon és külföldön, alkotásait több díjjal jutalmazták, köztük az I. Jugoszláv Tájképbiennále nagydíját érdemelte ki 1998-ban. Könyvborítókat és illusztrációkat is készít. Topolyán él. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Elhunyt Bicskei István - illusztráció
2025. ÁPRILIS 27.
[ 15:39 ]
Szabadtéri programok, valamint a különféle tájak magyar népzenéje mellett szerb, görög és román muzsikát bemutató gálaműsor is várja a közönséget május 3-án, a táncház napján Budapesten, a Liszt Ferenc téren és a Zeneakadémián. A táncház napja a Liszt Ferenc téren veszi kezdetét 14 órakor szabadtéri...
2025. ÁPRILIS 24.
[ 10:20 ]
A kommentek szerint a magyar nézők után a „sógorok” szívét is meghódítja a híres törökverő vitézünk, írta a Mandiner. Húsvét hétfő óta az ORF osztrák köztévé is vetíti a Hunyadi című nagy sikerű sorozatot. A Die Presse úgy ajánlotta a nézők figyelmébe a szériát, hogy azt írta róla: egy magyar vitéz...
2025. ÁPRILIS 23.
[ 18:38 ]
A Forum Könyvkiadó Intézet és a Magyar Polgári Kaszinó szervezésében tartják meg Agárdi Gábor Szalonspicc című kötetének bemutatóját Zomborban. Az eseményre 2025. április 29-én (kedden) 18 órakor kerül sor a Magyar Polgári Kaszinóban (Zombor, Petar Bojović vajda körút 13.). A szerzővel Antalovics Péter...
2025. ÁPRILIS 23.
[ 12:46 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó