Szerbia
Szijjártó: Magyarország mindent megtesz Szerbia EU-csatlakozási tárgyalásainak támogatásáért
Betűméret:             

A délkelet-európai régió stabilitása nemzetbiztonsági és nemzetgazdasági érdek, ezért Magyarország mindent megtesz, hogy támogassa Szerbia EU-csatlakozási tárgyalásait - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten, miután a szerbiai EU-integrációért felelős miniszterrel tárgyalt.

Szijjártó Péter kiemelte: elfogadhatatlan minden olyan szándék egy uniós intézmény vagy tagállam részéről, amely Szerbia integrációs folyamatának lassítására irányul.

Szerbia részéről minden feltétel adott a csatlakozási tárgyalás fejezeteinek megnyitásához - jelentette ki.

A külügyminiszter közölte: Magyarország felszólítja az EU-intézményeket, hogy legkésőbb 2020-ig fejezzék be a csatlakozási tárgyalásokat.

Arról is beszélt, hogy jelentős magyar közösség él Szerbiában, és a legutóbbi választáson győztes Szerb Haladó Párt olyan többséggel nyert, hogy nem volt szüksége koalíciós partnerre, mégis bevette a Vajdasági Magyar Szövetséget a koalícióba, és négy államtitkári pozíciót juttatott a pártnak, továbbá a vajdasági tartományi parlamentben is bevonta a koalícióba a magyar pártot, pedig ott sem lett volna erre szüksége.

Mindez a szerb kormány és kormányfő elkötelezettségét mutatja a két nemzet megbékélése mellett - mutatott rá. Úgy fogalmazott: ha minden szomszédos ország megközelítőleg annyit tett volna a magyar közösségekért, mint Szerbia, ma a Kárpát-medence boldogabb hely lenne.

Szijjártó Péter közölte: a nyugat-balkáni helyzet aggodalomra ad okot, a térség stabilizálásának első számú európai feladatnak kell lennie, és erre az integráció a legjobb módszer.

"Elképesztő migrációs veszélyt jelent" Magyarországra is, ha nem stabil a térség, mert akkor nem fog tudni megállítani egy esetleges bevándorlási hullámot - magyarázta. Hozzáfűzte: uniós intézmények nyolc olyan döntést hoztak eddig, amelyek arra ösztönzik "a kétségtelenül nehéz helyzetben lévő embereket" Európa délkeleti szomszédságában, hogy meginduljanak Európa felé, "az egész kvótarendszer, az elosztás" erről szól.

A tárcavezető közölte: Magyarország senkit sem fog beengedni Magyarország, a schengeni zóna és az EU területére ellenőrzés nélkül.

Azokkal szemben építjük a kerítést, akik "tisztességtelenül, a törvényeinket, a szuverenitásunkat és a határainkat megsértve" akarnak idejönni, és nem Szerbia ellen, hiszen nem a szerbek akartak idejönni tömegesen szabálytalanul, megsértve a határainkat - mondta. Hozzátette: jövőre egy, később pedig egy újabb határátkelőt nyitnak, mert "akik tisztességesen akarnak jönni, azoknak határátkelőket építünk, akik tisztességtelen szándékkal jönnek, azoknak meg kerítést".

Megjegyezte: a megbeszélésen szó volt arról, hogy az energiabiztonság javítására fokozzák a határ menti közös szénhidrogén-kutatási, -kitermelési munkát.

Szijjártó Péter elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Belgrádba látogat, jövő pénteken pedig a Budapest-Belgrád vasútvonallal foglalkozó kormányközi bizottság tart ülést Szerbiában.

Jadranka Joksimović szerb EU-integrációért felelős miniszter hangsúlyozta: Magyarország bebizonyította, hogy gondját viseli a nyugat-balkáni régiónak, és támogatja Szerbia euroatlanti integrációját.

Kifejtette: fontos az együttműködés és a jó kapcsolatok ápolása Magyarországgal azért is, mert jelentős nemzetiségi kisebbségi közössége él Szerbiában, és arra törekednek, hogy teljes mértékben bevonják őket a szerb politikai életbe.

Szerbia valóban igyekszik a magyar kisebbség helyzetén javítani, hiszen ez az országban élő egyik legnagyobb nemzetiségi közösség, és remélhetően más országok is megértik, hogy ez az egyetlen módja az együttműködésnek - mondta.

A szerb miniszter az októberi népszavazásról közölte: értik a magyar érdekeket, amelyeket a kormány képvisel. Véleménye szerint átfogó, egyértelmű politikára van szükség a külső határok ellenőrzésére az EU részéről, hogy tehermentesítsék a nyugat-balkáni útvonalat, javítva ezáltal Szerbia helyzetét is.

Jadranka Joksimović elmondta: még az idén - várhatóan ősszel - tarthatnak magyar-szerb kormányülést, és "ez a legjobb módja annak demonstrálására", hogy mennyire készen állnak az együttműködésre. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Az oktatási intézményeket hónapok óta blokád alatt tartó egyetemisták hétfőn este Belgrádban bejelentették, hogy rendkívüli parlamenti választásokat követelnek. A Szerbia-szerte blokádban lévő felsőoktatási intézmények hallgatói hétfőn este közölték, hogy több mint öt hónapnyi békés küzdelem után új...
2025. MÁJUS 5.
[ 22:21 ]
A szerbiai oktatási minisztérium módosításokat készített elő a 2024/2025-ös tanévre vonatkozó nevelési-oktatási munkanaptárban, amelyek értelmében az általános iskolákban a tanév június 20-áig, a középiskolákban pedig július 18-áig hosszabbítható meg – kizárólag azokban az iskolákban, ahol a munkabeszüntetések...
2025. MÁJUS 5.
[ 16:55 ]
Szerbia-szerte teljes sztrájkba léptek az igazságügyi intézmények alkalmazottai, tiltakozva a hosszú évek óta tartó követeléseik figyelmen kívül hagyása ellen. A Bírósági Dolgozók Szakszervezete közleményében rámutatott: méltányos bérezést, jobb munkakörülményeket, a bírósági adminisztratív és szakmai...
2025. MÁJUS 5.
[ 11:53 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó