Magyarkanizsán tartották meg szombaton a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciájának regionális döntőjét. A Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont szervezésében a kutató diákok kilenc szekcióban 97 pályamunkát prezentáltak. A szakmai zsűri összesen 28 diákot tartott érdemesnek arra, hogy munkáját bemutassa a jövő évben Kecskeméten megrendezésre kerülő Kárpát-medencei döntőn.
A magyarkanizsai regionális döntőn részt vevő mintegy 150 diák Vajdaság 13 középiskolájából és egy általános iskolájából érkezett. Képviseltette magát az újvidéki Április 7-e Egészségügyi Középiskola, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, a topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola, a zentai Egészségügyi Középiskola, a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Középiskola, az ugyancsak szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, az óbecsei Közgazdasági-kereskedelmi iskola, a zentai Közgazdasági és kereskedelmi Iskola, az adai Műszaki Iskola, a szabadkai illetve újvidéki Svetozar Marković Gimnáziumok, a Zentai Gimnázium és a házigazda Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont illetve a topolyai Nikola Tesla Általános Iskola.
Hambuch Mátyás, a társszervező Kutató Diákok Országos Szövetségének (KutDiák) elnöke elmondta, hogy a verseny iránt évről évre növekszik az érdeklődés, és az anyaországi versenyek mellett a határon túli, az erdélyi, a felvidéki és a vajdasági megmérettetéseken is káprázatos munkák születnek. A kutató középiskolások mozgalmát 1995-ben Csermely Péter hozta létre azzal a céllal, hogy az egyetemisták mellett a középiskolásoknak is lehetőséget biztosítson a kutatómunkára. Egy mentorlistát állított össze, a rajta lévőkhöz a diákok ötletekért, segítségért és szakmai támogatásért fordulhattak. Azóta a mentorok egy részéből akadémikus lett, sőt akad közöttük egy Nobel-díjas is. Persze időközben a korábbi kutató diákok zöme is tudományos kutatóvá vált, akik számtalan tudományos munkát adtak már ki. A KutDiáknak minden évben három nagy rendezvénye van, ezek egyike a TUDOK, amelyre a határon túlról ebben az évben rekordszámú diák jelentkezett.
- Szövetségünk számtalan publikálási lehetőséget biztosít a fiataloknak, akik így már középiskolásként bekerülhetnek a tudományos életbe, ami nagy előnyt jelenthet számukra későbbi, egyetemi tanulmányaik során – mondta a KutDiák elnöke.
- Ez a vajdasági középiskolák legnagyobb versenye, ezért büszkén vállaltuk megszervezését, Van már tapasztalatunk hasonló versenyek lebonyolításában, de ekkora és ilyen összetett feladatban eddig még nem volt részünk – nyilatkozta dr. Sarnyai Zoltán a vendéglátó középiskola igazgatója. - Mi magunk is egy versenyző középiskola vagyunk, mindenütt, ahol csak lehet, megjelenünk, eredményeink pedig azt igazolják, hogy jól csináljuk, hiszen felsorolni is nehéz lenne például, hogy az idén diákjaink milyen sikereket arattak a hazai és nemzetközi megmérettetéseken. Iskolánk minden tekintetben támogatja a diákok kutatómunkáját, mivel azt valljuk, hogy a jövő a tehetséges fiataloké, és én azt hiszem, hogy ha egy iskola évente csak egyetlen tehetséget is kinevel, akkor az már sikeres iskolának tekinthető.
A diákok nagyon sok érdekes témát dolgoztak fel. A címszavak között ilyeneket is találhatunk: A növények kommunikációja, Csővizsgáló robot, Hogyan épül fel a sejtmembrán?, Csóka titkai, Fiatalok énképe az internet tükrében, A visszacsatolt Bácska oktatásrendszere 1941-1944, Szociometriai státus és temperamentum, Krémes finomság vagy rémes valóság, Ifjúsági szubkultúrák hatása a fiatalok értékrendjére, A vajdasági magyar nők társadalmi helyzete, Reklámozás és reklámpszichológia, Fiatalkori elhízás a 10-15 éves tanulók körében, A középkori Magyarország emberének istenképe, A járeki haláltábor, Szenved-e a magyar nyelv?, Ha ezt Szentgyörgyi tudta volna!? és hasonlók.
A sok-sok kiemelkedő kutatómunka közül az egyik legnagyobb érdeklődést a Rubik-kocka kirakó robotgép keltette, amelyet két magyarkanizsai diák, Muhi Kristóf és Juhász Csaba készített, alig több mint egy hónap alatt. A robot, a kocka alapbeállításától függően, alig 2-3 perc alatt a helyére rakja annak oldalait.
A Művészetek Házának színháztermében megtartott díjkiosztón Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester köszöntője után kihirdették az eredményeket, amelyek alapján a zsűri a kilenc versenykategória legjobbjait juttatta tovább a kecskeméti döntőbe. Ők a következők: Domonkos Viktor, Gajda Benedek, Juhász Bence (Történelem, irodalom és kultúra), Magosi Orsolya, Serfőző Réka, Mészáros Karolina, Sutus Ádám (szociológia), Bollók Bernadett, Szöllősi Imre, Becskei Anikó, Farkas Karina, Kókai Noémi (Pszichológia), Gajda Gergely, Petrás Ármin (Kémia és környezetvédelem), Marina Miladinov, Szabados Noémi (Biológia, agrár), Bálint Viktória, Mátéfi Kristóf, Pósa Vivien (Orvostudomány), Nyári Evelin, Kávai Konrád, Balog Ágnes (Néprajz és helytörténet), Kiss Tamás, Szénási Eszter (Informatika és matematika), Cakó Sarolta, Nagy Ádám, Juhász Csaba, Muhi Kristóf (Műszaki tudományok és fizika).
A Tudományos Diákköri Konferencia magyarkanizsai regionális döntőjének megtartását a Bethlen Gábor Alap és a Magyar Nemzeti Tanács támogatta, a szervezésből pedig Muhi Bála tanár úr személyében kivette részét a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete is.
Bödő Sándor




Nincs hozzászólás. Legyen az első!