Tudomány
HCEMM: Közvetlen kapcsolat lehet a tüdőrák és az emésztőrendszer között
Betűméret:             

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy közvetlen kapcsolat lehet a tüdőrák és az emésztőrendszer között - közölte a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) az MTI-vel.

Közleményükben emlékeztettek arra, hogy a tüdőrák továbbra is az egyik vezető daganatos halálozási ok világszerte.

Azt írták, egyre több bizonyíték utal arra, hogy a bél mikrobiom - az emberi bélrendszerben élő mikroorganizmusok közössége - kapcsolatban áll a tüdőrák kialakulásával és azzal is, hogy a betegség hogyan reagál a kezelésre. A HCEMM kutatói ennek a gyorsan fejlődő kutatási területnek a nemzetközi élvonalába kapcsolódtak be - tették hozzá.

Tudatták: a MiCCrobioTAckle projekt célja, hogy új diagnosztikai és kezelési stratégiákat dolgozzanak ki a bél mikrobiom és a tüdőrák közötti összefüggések feltérképezésével. A Horizon Europe MSCA Doctoral Network keretében futó projekt több ország és 12 intézet kutatóit fogja össze. Több területet - amilyen a klinikai kutatás, a mikrobiológia és a bioinformatika - összefonva hoznak létre szakértői csoportot. A HCEMM a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközponttal, a Semmelweis Egyetemmel és a Törökbálinti Tüdőgyógyintézettel közösen vezeti azt a tudományos csoportot, amely a tüdőrák és a mikrobiom közötti kapcsolat immunológiai összefüggéseit vizsgálja.

A HCEMM Rák Mikrobiom kutatócsoportja Juhász Szilvia vezetésével a bél mikrobiom és a tüdőrák közötti összefüggést vizsgálja abból a szempontból, hogy a mikrobák anyagcseretermékei miként befolyásolhatják a daganatképződést és a páciens DNS-ének épségét, valamint hibáit. A projekt célja feltárni, hogy a mikrobiom változásai aktív szerepet játszanak-e a daganat kialakulásában, vagy annak következményei - írták a tájékoztatóban.

A kutatás nemcsak a tüdőrák korai diagnózisában és kezelésében hozhat eredményeket, de abban is, hogy még annak kialakulása előtt felismerhetővé és módosíthatóvá váljanak bizonyos kockázati tényezők, így a megelőzés felé terelve a daganatos betegség elleni küzdelmet - olvasható a közleményben.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Nagy valószínűséggel megtalálták Hunyadi Mátyás királyunk csontvázát az egykori székesfehérvári Szűz Mária Bazilika helyén lévő nemzeti emlékhely osszáriumában – írta meg a Mandiner április 15-én, hétfőn, egy dossziéból, amely a médium szerkesztőségébe érkezett. Az ügyről felkerült egy kisvideó is a...
2025. ÁPRILIS 16.
[ 12:27 ]
Az Egyesült Királyságban először született gyermek méhtranszplantáció eredményeként – a kis Amy Isabel érkezése mérföldkő az orvostudományban, és reményt ad azoknak a nőknek, akik születésüknél fogva nem rendelkeznek méhhel. A csodás születés egy különleges testvéri összefogásnak és évekig tartó orvosi...
2025. ÁPRILIS 8.
[ 11:25 ]
Japán kutatók közlése szerint a jövőben millióknak adhat reményt az az őssejt-terápia, amit kísérletképpen négy lebénult férfinél alkalmaztak. Közülük ketten mutattak javulást. Áttörő eredményt ért el egy japán kutatócsoport: egy mozgássérült férfi újra képes volt önállóan felállni és járni, miután a...
2025. ÁPRILIS 2.
[ 13:35 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó