Vajdaság
Balog: Az új magyar kampusz nem jelent konkurenciát a vajdasági felsőoktatásnak
Pásztor: "... a héten sikerült elérni azt, hogy a szerbet, mint idegen nyelvet tanítsák ezentúl az iskolában"
Betűméret:             

Szabadkán zárta pénteki vajdasági körútját Balog Zoltán, a magyarországi nemzeti erőforrások minisztere miután Újvidéken meglátogatta az Apáczai Diákotthont és az Európa Kollégiumot. Zártkörű megbeszélést követően a miniszter és Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke közösen nyilatkozott a sajtónak a találkozó eredményeiről.

Pásztor István, a VMSZ elnöke köszönetet mondott a magyar kormánynak a Vajdaságba juttatott támogatásért. Elmondta, ez a segítség nélkül nem lehetett volna befejezni és működtetni az Európa Kollégiumot és az ösztöndíjprogram sem jöhetett volna létre, márpedig ez a két elem együtt azért fontos, mert így a családok gyakorlatilag ingyen tudják taníttatni gyermekeiket, de ugyanígy megemlítette az oktatási-nevelési támogatást és minden egyéb segítséget.

Pásztor elmondta, a Balog Zoltánnal folytatott megbeszélések során új programokról is szó volt. Ezek között első helyen említette a szabadkai székhelyű egyetemi képzőközpont megvásárlását és felújítását, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar épülete felújításának ötödik fázisát, a kar anyagi nehézségeinek elhárítását, valamint a Műszaki Szakfőiskola állagmegőrzésének biztosítását is.

A VMSZ elnöke kihangsúlyozta, a párt abban érdekelt, hogy az MTTK egy jól működő felsőoktatási intézmény legyen és a zökkenőmentes működés érdekében kérte Balog Zoltánt, hogy a magyar kormány biztosítson egy olyan támogatást, amellyel a kar áthidalhatja nehézségeit.

Az új projektumok közül Pásztor említette még a Tanyaszínház kavillói épületének befejezését, a Zentai Kamaraszínház fejlesztését, a Magyar Szó és a Hét Nap működési feltételeinek javítását, valamint a doroszlói Szentkút fejlesztését.

Balog Zoltán arról beszélt, hogy Vajdaságban egy gyarapodni, erősödni akaró magyar közösséget lát, ehhez a fejlődéshez pedig fontos az erőteljes politikai fellépés, amit a VMSZ tud biztosítani.

A Pásztor által említett programok kapcsán elmondta, első helyen mindenképp a szabadkai felsőoktatás kibővítése áll, egy komoly kampuszt terveznek kiépíteni. Az ingatlan megvásárlásához szükséges pénzeszközöket már biztosították, a projektumnak a Szekeres László Alap lesz a gazdája.

Balog megemlítette, hogy vasárnap magyar-szerb közös kormányülés lesz, ahol az itteni magyar kisebbség ügye, azok rendezése kiemelt helyet kap.

A Vajdaság Ma kérdésére Balog megerősítette, hogy Szabadkán valósulna meg a tervezett magyar egyetemi kampusz, ahol a Szegedi Tudományegyetem kihelyezett gazdasági és gyógypedagógiai képzéseit, majd második körben mérnök-informatikai tagozatait nyitnák meg, amelyek ma hiányoznak a vajdasági magyar felsőoktatási programból – mondta.

Magyarország emberi erőforrások minisztere újságírói kérésre reagált a Vajdasági Tudományos Kerekasztal csütörtöki záradékában megfogalmazott álláspontokra, miszerint a vészes munkanélküliség és az elvándorlás megfékezése érdekében a kerekasztalon résztvevő vajdasági magyar felsőoktatási szakemberek csakis hazai akkreditációval rendelkező intézményekben, vajdasági tanári káderállománnyal folyó képzéseket tartanak elfogadhatónak, a magyarországi vendégtanárok alkalmazását pedig csupán az itteni intézményekkel egyeztetve, hiányszakmák esetében, átmeneti megoldásként támogatják.

Balog Zoltán szerint mindaddig, amíg nem tudják kiváltani itteni tanárok ezeket a képzéseket, addig nem lehet akadálya az erőforrások megosztásának. „Ez nem jelent konkurenciát, hiszen itt szereznek diplomát azok, akik itt tanulnak. Konkurencia az lenne, ha Szegedre, Budapestre vagy Nyugat-Európába mennének a fiatalok továbbtanulni”- fogalmazott a miniszter hozzátéve, hogy nem szabad elvenni a fiataloktól a szabad mozgás lehetőségét, hanem az a fontos, hogy az óvodától a középiskoláig olyan nevelésben részesüljenek, hogy kedvük legyen visszajönni, amihez hozzájárulnak a milliárdos gazdaságfejlesztési támogatások.

Balog leszögezte, hogy semmi olyan kihelyezett képzést nem támogatnak, és nem engedélyeznek, amire nincs szükség Vajdaságban, ezért nyitottak a párbeszédre azokkal, akik nem értenek egyet a bejelentett törekvésekkel. „Nincs érdekünkben úgy professzorokat küldeni Vajdaságba, hogy itt nincsen rájuk szükség, ha jobb kínálat van és erősebb intézmények, akkor természetesen nem jönnek” – mondta a miniszter.

Pásztor István szerint kétféleképpen lehet megközelíteni a kérdést, a kerekasztal és a záradék egy szabadabb műfaj, a másik pedig életszerű, arra kell törekedni, hogy az ambiciózusan megfogalmazott záradék találkozzon az élettel. A realitás az, hogy az utolsó pontig összehangolt álláspontja van a VMSZ-nek és a magyar kormánynak – jelentette ki Pásztor –, aminek a lényege az, hogy a magyar közösség szempontjából továbbra is prioritást élvez az Újvidéki Egyetem és annak minden kara, de vannak olyan igények, amelyeket magyarországi egyetemi képzések áthelyezésével tudnak megoldani. Ezeket a képzéseket nem tudják az Újvidéki Egyetemen belül megvalósítani. A magyarországi képzés beindulását követően pedig néhány éven belül, amikor elérik azt a szakértői számot, amely hosszútávon biztosítja a képzést, egy másfajta felsőoktatási képzést tudnak indítani – mondta Pásztor István hangsúlyozva, hogy a VMSZ továbbra sem tartja reálisnak – még kerekasztal beszélgetés formájában sem – a Szabadkai Magyar Egyetem ügyét, viszont fontosnak tartják az Újvidéki Egyetemet, az MTTK-t és a magyar kampuszt, mert ezen keresztül lehet biztosítani mindazokat a képzéseket, amelyek kerekké teszik a felsőoktatást.

Balog Zoltán hangsúlyozta, hogy a magyar állam támogatásával most megvásárlásra kerülő infrastruktúra a vajdasági magyarság tulajdonát képezi, és ha megvan itt a képzési erő, akkor mindez rendelkezésére áll azoknak, akik ezt működtetni tudják.

„Kiemelten fontos prioritás az, hogy a gyerekeink megtanuljanak szerbül, ennek érdekében ezen a héten sikerült elérni azt, hogy a szerbet, mint idegen nyelvet tanítsák ezentúl az iskolában” – jelentette be a VMSZ elnöke Balog Zoltánnal közösen megtartott szabadkai sajtótájékozatóján.

Basity Gréta

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Ma Újvidéken tüntetnek az egyetemisták és különböző polgári csoportok. A megmozdulással a hat hónappal ezelőtti tragédiáról emlékeznek meg, amikor leszakadt a vasútállomás bejáratának előtetője. A tragédiában 16 ember életét vesztette, egy pedig súlyosan megsérült. A tüntetők 11:52-kor gyűltek össze a...
2025. MÁJUS 1.
[ 14:02 ]
A munka ünnepe alkalmából számos polgár gyűlt össze a Tarcal hegyen, hogy a természetben töltse el a napot. Sokan döntöttek úgy, hogy kihasználják a napos és meleg időt, és a lehető leghagyományosabb módon ünnepelnek – piknikkel és grillezéssel. Ahogy az minden évben hagyományosan lenni szokott, az újvidékiek...
2025. MÁJUS 1.
[ 11:21 ]
Lassan kibújik a szög a zsákból, és nyilvánvalóvá válik: annak ellenére, hogy vannak emberek, akiket a jóhiszeműség és a jóindulat vezérel, és vannak olyan polgárok, akik változást szeretnének – a tüntetőknek a nagy része mégiscsak politikailag motivált – mondta szerdán az Újvidéki Rádió PoliTér című...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 22:39 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó