Vajdaság
Főhajtás az 1848/49-es hősök előtt Tiszaszentmiklóson
Betűméret:             

A mintegy kétezer lakosú Tiszaszentmiklós 300 fős magyarsága ma délelőtt tisztelgett a 169 évvel ezelőtti magyar Forradalom és Szabadságharc emléke előtt. A megemlékezés ünnepi szentmisével kezdődött a temetői kápolnában, amelyet Fiser János helybeli plébános mutatott be.

A misét követő alkalmi művelődési műsorra a kápolna melletti harangláb tövében került sor. A Himnuszt követően, amelyet a Rákóczi Férfikórus adott elő, a vendégek köszöntése következett, akik között ott voltak a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) képviselői, községi és helyi szervezeteinek vezetői, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) tagjai, a párt köztársasági és tartományi képviselői is. Miután Törtei Erzsébet elmondta Petőfi Sándor Nemzeti dal című költeményét,a megjelenteket Oláj Tibor, Csóka község képviselő-testületének elnöke köszöntötte.

„Március 15-én, ha esik, ha fúj, magyarok milliói vonulnak ki a temetőkbe, a közösségi termekbe vagy a terekre, hogy megünnepeljék a magyarság leghősiesebb szabadságharcát. Ez a legegyértelműbb és legszebb ünnep, mert történelmi mondanivalóját nem tudták semmilyen ideológiai szempontok megváltoztatni vagy leépíteni. Ezen a napon a magyar ember kokárdát tűz a mellére, még ha itt, Tiszaszentmiklóson, a szerb vagy más nemzetiségű szomszédja nem is érti, miért. Ő tudja: tiszteletből. Az ismert és ismeretlen, a forradalomban résztvevő hősök iránti tiszteletből, akik harcoltak és életüket adták a magyar nép szabadságáért. Olyan hősök ők, akik ugyan nem nyerték meg a harcot, de mégis győztek. Kivívták a nemzet tiszteletét és beírták nevüket a magyar történelembe” - mondta egyebek mellett Oláj Tibor.

Az ünnepi beszéd után Varga Ibolya olvasta fel két alkalmi, Megemlékezés a márciusi ifjakra és Szívünkben él a szabadság című versét, majd következett a koszorúzás. A kegyelet virágait az emlékhelyre at MNT, a VMSZ községi és helyi szervezete valamint a Piros Tulipán hagyományápoló és környezetvédelmi civil szervezet képviselői helyezték el.

A tiszaszentmiklósiak majd másfél évtizedig egy kereszt előtt tisztelegtek a forradalmárok emléke előtt, három évvel ezelőtt azonban haranglábot állítottak fel, ami azóta a magyar Forradalom és Szabadságharc tiszaszentmiklósi emlékhelye.

„Az első megemlékezésen, 17 évvel ezelőtt mindössze négyen voltunk, az egyetlen koszorút a templom belterében helyeztük el. Két évre rá felállítottuk a keresztet, újabb 12 év elteltével pedig az impozáns haranglábot. Mivel nem találtunk a temetőben olyan sírt, olyan halottat, aki a 48-as forradalomhoz kötődött volna, ezért gondoltuk úgy, hogy ezután a haranglábnál fogunk megemlékezni. Azt hiszem, helyesen cselekedtünk, hiszen minden évben többen és többen vagyunk a megemlékezésen” - hallottuk Törtei Jánostól, a VMSZ tiszaszentmiklósi szervezetének elnökétől.

Az eseményen ott volt Kormányos László, a VMSZ tartományi képviselője is, aki tulajdonképpen hazalátogatott, hiszen Tiszaszentmiklósról származik.

„Nagy jelentősége van ennek a napnak a magyarság életében, azt pedig külön örömmel látom, hogy a szórványmagyarságban évről évre erőteljesebben ünneplik a szabadságharc emlékét. Ünneplik és átélik a falubelijeim is. Fontos számunkra, hogy ez tovább tudjon épülni és fejlődni, elsősorban azért, mert ez külön erőt ad az itteni fiatalságnak és az itt élőknek a talpon maradásra és erősíti bennük az összetartozás érzését” - nyilatkozta az ünnepről a képviselő.

Mielőtt a Rákóczi Férfikórus elénekelte volna a Szózatot, Törtei János mindenkinek megköszönte a megjelenést és külön köszönetet mondott a civil szervezeteknek, vállalkozóknak, magánszemélyeknek és persze a Rákóczi Férfikórusnak is a közreműködésért, mert csak segítségükkel illetve fellépésükkel sikerülhetett olyan szépre és méltóságteljesre a megemlékezés, mint amilyen volt.

Bödő Sándor

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A lassan fél éve tiltakozó újvidéki diákok és polgárok május 1-jére nagyszabású megmozdulást hirdettek a vasútállomási tragédia hat hónapos évfordulója alkalmából. Az újvidéki egyetemisták, akik továbbra is blokád alatt tartják egyes karok épületeit, ma bejelentették, hogy május 1-jén tüntetést szerveznek a...
2025. ÁPRILIS 29.
[ 17:16 ]
Az egész régiót jelentős méhpusztulás sújtja, Szerbián belül pedig Vajdaságban a legsúlyosabb a helyzet – egyes méhészetekben akár 100 százalékos pusztulás is előfordul, jelentette ki kedden Rodoljub Živadinović, a Szerbiai Méhészeti Szervezetek Szövetségének elnöke. A Tanjug hírügynökségnek elmondta, hogy a...
2025. ÁPRILIS 29.
[ 16:28 ]
Aleksandar Vučić szerb elnök ma kijelentette, hogy „minden blokád tiszta erőszak és garázdaság”, és hozzátette: „amikor az erőszakot már nem lehet tolerálni, befejezzük az egészet.” Közvetlenül a kijelentése után a rendőrség és a csendőrség beavatkozott az Újvidéki Sport- és Testnevelési Kar (DIF) épülete...
2025. ÁPRILIS 28.
[ 15:29 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó