A dohányzás ártalmas a tüdőre, a szívre, az agyra és még a szexuális életre is. A legjelentősebb megelőzhető halálok a fejlett országokban. Nézzünk szembe a tényekkel!
Mi lenne, ha minden elszívott cigaretta után megjelenne egy fekete himlő az arcán? Abbahagyná a dohányzást? Vagy más indok kellene? Ismerjen meg még 14-et.
Táskák a szem alatt
Amikor reggel felkel, sokszor úgy érzi, hogy egy percet sem aludt? A kialvatlanság megmutatkozik az arcán is. Ha dohányzik, négyszer nagyobb az esélye arra, hogy ébredés után fáradt lesz.
Hogy miért nem tud aludni? Azért, mert éjszaka, alvás közben nikotinhiány léphet fel, amitől forgolódik, ezért nincs esélye a mély alvásra.
Pikkelysömör
A pikkelysömör nem csak a dohányosokat veszélyezteti, bárkinél előfordulhat, a betegség ugyanis egy helytelen immunreakció eredménye. A dohányosok mégis sokkal veszélyeztetettebbek. Egy 2007-es tanulmány rámutatott: ha 10 éven keresztül elszív naponta egy doboz cigit, a pikkelysömör kialakulásának esélye 20%-kal, 11-20 év dohányzás után pedig 60%-kal nő.
Azok, akik több mint két évtizede dohányoznak, duplájára növelik a pikkelysömör betegségének kockázatait. (A terhes vagy gyerek passzív dohányosok fokozottan veszélyeztetettek).
Ápolatlan és sárga fogak
Ha dohányzik, nyugodtan búcsút inthetsz a fehér fogaknak. A cigarettában éppen a nikotin befolyásolja a fogak fehérségét.
Korai öregedés és ráncok
Tetszeni fog, hogy viszonylag fiatal korban megjelennek az első ráncai? A kutatók egyetértenek abban, hogy a dohányosok átlagban 1,4 évvel idősebbnek tűnnek nemdohányzó társaiknál, a dohányzás tehát gyorsítja az öregedési folyamatot.
A dohányzás miatt fellépő érszűkület a hajszálerekre is hat, csökken a bőrszövetek vérellátása, ezért sokkal több ránc jelenik meg a bőrön.
Sárga színű ujjak
A nikotin nem csak a fogazatot színezheti be, hanem az ujjakat is. A régi, bevált módszer szerint önts az ujjadra citromlevet, utána sikáld le. Elég kellemetlen helyzet...
Vékonyabb haj
Ha a ráncos bőr még nem volt elég, tudni kell, hogy a dohányzás károsítja a haját is. A tudósok úgy gondolják, hogy a cigiben található mérgező vegyszerek kárt tehetnek a hajtüszők DNS-ében. A dohányzó férfiak körében megnőhet a korai hajhullás és a kopaszodás veszélye.
Hegesedés
A nikotin határt szabhat a hajszálerekben az oxigénben gazdag vér áramlásának, főként az arcban, a kezekben és lábakban. Ez azt jelenti, hogy a sebek sokkal később gyógyulnak be, a helyükön pedig csúnya hegek maradhatnak.
Fogbetegségek
Már szót kapott a sárga fogazat. A dohányzással azonban más, komolyabb fogproblémát is elő lehet idézni, beleértve a fogszuvasodást, az ínybetegségeket és a szájrákot. Egy brit folyóirat kutatása szerint a dohányosoknak hatszor nagyobb esélyük van bizonyos szájüregi betegségek kialakulására, mint azoknak, akik nem dohányoznak.
A természetes ragyogás elvesztése
Nem csak a fáradt, hanem a nyúzott arc is a dohányzás számlájára írható. Egy 1985-ben készült tanulmány egy új fogalommal állt elő: Smoker’s face. Ez a fogalom meghatározza a dohányosok arcán lévő bőr állapotát: ráncos, szikár, szürke lehet. A cigarettafüst ”kiűzi” a friss oxigént az arc ereiből, a káros összetevők csökkentik a C-vitamin felszívódását a szervezetünkben, megakadályozza a bőr védelmét.
Szemölcsök
Sokan feltételezik, hogy a dohányosok erősen hajlamosabbak a vírusfertőzésre. A szexuális partnerek számától függően a dohányos nők négyszer nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint a nemdohányzók.
Bőrrák
A dohányzás fő okozója a rákos megbetegedéseknek (tüdőrák, szájüregi rák, gégerák), tehát nem meglepő, hogy a cigarettázás emeli a bőrrák veszélyeinek kockázatát is.
Megereszkedett bőrredők
A cigarettákban található nikotin kárt tesz a rostokban és a bőr egyéb szöveteiben. Ez a bőr rugalmasságának elvesztését eredményezi. Az elváltozást piros csíkok jelölik, amelyek fokozatosan átmennek ezüstös árnyalatba gyors elhízás vagy terhesség esetén.
Petyhüdt has
A cigizés egy étvágycsökkentő folyamat lehet, és sokszor a dohányosok kisebb testsúllyal rendelkeznek, mint azok, akik nem cigiznek. Azonban egy Hollandiában végzett kutatás bebizonyította, hogy a dohányosoknak nagyobb zsírpárnái vannak. Ezek a zsírpárnák, ha túl nagyra nőnek, többféle betegséget, például cukorbetegséget okozhatnak.
Szürke hályog
A nyolcvan évesnél idősebb amerikai emberek több mint fele szenved ettől a betegségtől. A dohányzás növeli a szürke hályog kialakulásának kockázatait, mivel a cigarettafüst valamilyen szinten roncsolja a szemlencsét.
Még mindig nem késő letenni rossz szokásról, mert elsősorban nem az elszívott dohány mennyisége számít, hanem az, hogy mennyi ideje dohányzol!

Nincs hozzászólás. Legyen az első!