Gazdaság
Szerbia új ajánlatot vár a Moltól
Betűméret:             

Dubravka Đedović Handanović bányászati és energetikai miniszter kijelentette, hogy a lehető legrövidebb időn belül új javaslatot vár a Moltól a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ügyében. Hozzátette, hogy ez akár már ma vagy holnap megtörténhet annak érdekében, hogy a tárgyalások május 22-éig, vagyis az amerikai adminisztráció által megszabott határidőig lezárulhassanak.

„Nem vagyunk elégedettek a finomító jövőbeni működésével, a piac ellátásbiztonságával, valamint a NIS néhány évvel ezelőtt vállalt pénzügyi kötelezettségeivel kapcsolatos részletekkel” – nyilatkozta a Prva TV-nek.

Đedović Handanović szerint, ha a Mol ezzel nem elégedett, akkor valamit nyújtania kell cserében.

„Nem az a kérdés, hogy működni fog-e a finomító vagy sem – működnie kell. A kérdés az, milyen terjedelemben, milyen kapacitással, hogyan fogjuk felügyelni, mi történik, ha ez nem valósul meg, és hogyan védi meg akkor Szerbia magát, mert a finomító hatással van az ellátásbiztonságra, a bruttó hazai termékre, a foglalkoztatottságra és az ipari növekedésre. A finomító számunkra amellett, hogy kritikus energetikai infrastruktúra, válsághelyzetekben is elengedhetetlen” – hangsúlyozta a miniszter.

Đedović Handanović közölte, hogy az állam teljes bizonyosságot akar afelől, hogy a Mol nem kizárólag saját magánérdekeit – elsősorban a profitszerzést – fogja szem előtt tartani, hiszen, mint mondta, a magáncégek így működnek, ezért a szerb állam szempontjából bizonyos szerződéses részleteket meg kell határozni.

Szavai szerint Szerbia nem fog mindenáron kompromisszumot elfogadni a NIS jövőjéről szóló tárgyalásokon, ha az sérti az állami érdekeket. Az állam ragaszkodik a finomító működésének erősebb ellenőrzéséhez, az ellátásbiztonsághoz és a vállalat pénzügyi kötelezettségeinek teljesítéséhez.

Arra a kérdésre, hogy mekkora az esély a kompromisszumra, a miniszter azt válaszolta, hogy ez nem Szerbiától függ, hanem elsősorban Amerika és Oroszország viszonyától, ugyanakkor Szerbiának van „B és C terve” is.

A szerb kormány sikerének nevezte, hogy „nincsenek hiányok, nincs ellenőrizetlen árnövekedés, nincsenek korlátozások a benzinkutakon, nincsenek törölt járatok”.

Emlékeztetett arra is, hogy az állam az üzemanyag jövedéki adójának előbb 20, majd 25 százalékos csökkentésével jelentős terhet vállalt át annak érdekében, hogy enyhítse az energiaválság következményeit a lakosság és a gazdaság számára.

Kedden dőlhet el a NIS sorsa - illusztráció
2026. JÚNIUS 13.
[ 15:49 ]
Az állami vállalatok 2025-ben nyereségük után összesen 600 millió dinárt fizettek be Szerbia költségvetésébe, ami csaknem háromszor kevesebb az egy évvel korábbi összegnél – írja a 021.rs az N1 összefoglalója alapján. 2024-ben ugyanezen a jogcímen még 1,6 milliárd dinár került az államkasszába. A 2027-re vonatkozó...
2026. JÚNIUS 13.
[ 11:56 ]
Szerbia gazdasága 2025-ben mintegy 957,6 milliárd dináros nettó nyereséget ért el, ami 10,9 százalékkal több az előző évinél – közölte a Cégnyilvántartási Ügynökség (APR) éves pénzügyi beszámolója alapján a 021.rs. Az adatok szerint a szerbiai vállalatok összes bevétele 21.112 milliárd dinárt tett ki, ami éves...
2026. JÚNIUS 13.
[ 7:47 ]
Arra kérik a mezőgazdasági termelőket, hogy ne égessék fel a tarlót és a növényi maradványokat a földeken, mert ez nemcsak komoly tűzveszélyt jelent, hanem hosszú távon a talaj termőképességét is rontja – írja a 021.rs. A Modern Készségek Központja és a bogutovaci önkéntes tűzoltó-egyesület közös...
2026. JÚNIUS 13.
[ 7:42 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó