Kárpát-medence
Az RMDSZ megvonta támogatását a bukaresti kormánykoalíciótól
Betűméret:             

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a bukaresti kormányt teszi felelőssé az úzvölgyi katonatemető körüli helyzet elmérgesedéséért, emiatt csütörtöktől kezdődően nem támogatja a kormányt és a kormánykoalíció egyetlen kezdeményezését sem - tudatta csütörtöki hírlevelében az RMDSZ Kelemen Hunor szövetségi elnök állásfoglalását idézve.

Az RMDSZ számára a Csíkszentmárton alpolgármesterénél és a községházán tartott csütörtök hajnali házkutatással "telt be a pohár". László Antal alpolgármestert a Hargita megyei rendőrség csíkszeredai székhelyén hallgatták ki.

"Történik mindez úgy, hogy a temető rongálásáért és a sírgyalázásért, illetve az etnikai feszültségkeltésért senkit sem vontak felelősségre, még csak eljárást sem indítottak a dormánfalvi polgármester ellen, aki az egész ügyet kirobbantotta" - nehezményezte az RMDSZ elnöke.

Kelemen Hunor szerint a helyzet jogi értelemben világos: az úzvölgyi katonasírokra való törvénytelen ráépítkezés kimeríti a btk. sírgyalázásról szóló cikkelyének előírásait, míg az azt követő provokációk a gyűlöletszítás bűncselekményének fogalmát. Emellett a dormánfalvi önkormányzat közpénzből, engedély nélkül más önkormányzat területére történt építkezése hivatali visszaélésnek számít - tette hozzá.

Az RMDSZ elnöke leszögezte: egyértelmű kérésük ellenére a kormány nem tett határozott lépéseket a helyzet további elmérgesedésének megakadályozásáért. Úgy értékelte, az ügyben eljáró állami intézmények kettős mércét alkalmaztak, amit szintén a hatóságok és a PSD-ALDE kormány felelősségének nevezett.

"Sokadszorra fordul elő, hogy erdélyi magyar embereket másodrangú állampolgárként kezelnek. A kormány magatartását elfogadhatatlannak tartjuk etnikai, morális és politikai szempontból egyaránt. A kormánytól továbbra is azt várjuk, hogy állítsa helyre az eredeti állapotokat az úzvölgyi katonatemetőben és indítson eljárást hivatalból a dormánfalvi polgármester és mindazok ellen, akik feszültségeket keltettek" - idézte a hírlevél Kelemen Hunort.

Az RMDSZ az úzvölgyi katonatemető körül kialakult helyzet rendezéséig okafogyottnak tekinti a kormánykoalícióval megkötött együttműködési megállapodást.

A 30 törvényhozóval rendelkező RMDSZ nem tagja a kormánynak, de két és fél éve parlamenti együttműködési megállapodást kötött a kormánykoalícióval az előre egyeztetett törvénytervezetek kölcsönös támogatásáról és többnyire együtt szavazott a kormányoldallal. A kétkamarás román parlament képviselőházában a PSD-ALDE kormánykoalíciónak kisebbségi (nem feltétlenül magyar) szavazatok nélkül nincs már többsége.

A PSD-ALDE kormánykoalíció jelenleg 240 szavazattal rendelkezik, míg egy új kormány beiktatásához (vagy a tisztségben lévő megbuktatásához) 233 voksra van szükség. A mindenkori kormányt legtöbbször támogató nem magyar kisebbségi frakciónak 17 képviselője van. (MTI)

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem lép be egy Adrian Vestea miniszterelnök-jelölt által megalakítandó kormányba - jelentette be Csoma Botond frakcióvezető, az RMDSZ szóvivője kedden. Az MTI híre szerint a döntést a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) hozta meg, miután úgy értékelte, hogy egy esetleges...
2026. JÚNIUS 16.
[ 13:38 ]
Medve sebesített meg két férfit hétfőn Székelyföldön, a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben - számolt be az Agerpres román hírügynökség. A férfiak a Hargita megyei településtől nagyobb távolságra található legelőn tartózkodtak, egy állatok...
2026. JÚNIUS 15.
[ 19:53 ]
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerint kérdéseket vet fel a kormányalakításra felkért Adrian Vestea jelölési módja, és a szövetség csak a kormányának programja, összetétele és parlamenti támogatottsága ismeretében hoz felelős döntést - írta vasárnap este Facebook-oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A...
2026. JÚNIUS 14.
[ 22:06 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó