Kárpát-medence
Aláírták a kivitelezési szerződést a Kolozsvárt és agglomerációját átszelő helyi vasútra
Betűméret:             

Aláírták hétfőn a kivitelezési szerződést a Kolozsvárt hat környező településsel összekötő helyi vasútra. A főként az ingázók helyzetét megkönnyítő beruházás 1,4 milliárd lejből (95,5 milliárd forintból) valósul meg – jelentette be Emil Boc polgármester.

A Kolozsvár és agglomerációja számára nagy jelentőségű beruházás nyugat–kelet–észak tengely mentén köti össze a várost és hat környező települést a Magyargorbó–Kisbács–Kolozsvár–Apahida–Nemeszsuk–Bonchida útvonalon. A mobilitási projektben az érintett hét önkormányzat és a Kolozs megyei tanács is részt vesz.

A Helyi Érdekeltségű Vasút (HÉV) a Román Vasúttársasággal (CFR) partnerségben valósul meg – számolt be az Agerpres. A rendszer a CFR meglévő infrastruktúráját használja majd, amelyet felújítanak, és új megállókkal bővítenek. A 48,8 kilométeres vasúti szakaszon összesen 23 megálló lesz, ezek többségét újonnan alakítják ki.

A HÉV-megállók megépítésére kiírt tendert az Asocierea CON-A Operations SRL – ZUE Spolka Akcyjna – UTI Construction and Facility Management SA román–lengyel cégtársulás nyerte. A kivitelezőnek a szerződés aláírásától számított 45 hónapon belül, legkésőbb 2029 végéig kell elkészülnie a beruházással.

A projekt költségvetésének 85 százaléka vissza nem térítendő támogatásból származik. A legtöbb munkálat Kolozsváron zajlik majd, főként itt bővítik a megállók számát.

Emil Boc a hétfői sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az agglomerációt átszelő helyi vasút „a mobilitás új kultúráját” honosítja meg Kolozsváron. Hangsúlyozta: az erdélyi városban, ahol folyamatosan nő a lakosság száma, gyors közlekedési megoldásokra van szükség. Szerinte a helyi vasút nemcsak gyors és hatékony, hanem környezetbarát alternatíva is.

Kolozsváron a közlekedési szakemberek már hosszú évek óta szorgalmazzák a helyi vasút bevezetését a zsúfolt közúti közlekedés alternatívájaként. A HÉV az említett hat településen élő, Kolozsváron dolgozó ingázók számára jelenthet új közlekedési lehetőséget.

A beruházás ugyanakkor önmagában várhatóan nem oldja meg teljesen a város évek óta fennálló közlekedési problémáit, amelyek elsősorban az agglomerációból ingázók miatt alakultak ki. A legnagyobb környező település, a mintegy 30 ezer lakosú Szászfenes számára a tervezett metró jelenthet hosszabb távon alternatívát a mindennapos forgalmi dugókkal szemben. (MTI)

Bányászati szempontból megoldható a 80 éve bezárt Erzsébet-bánya látogathatóvá tétele az erdélyi Parajdon, ahol tavaly ősszel kezdtek karbantartási munkálatokba a bányászok. A helyreállítás folytatásához a bukaresti gazdasági minisztérium jóváhagyására várnak - nyilatkozott Moldován István, a parajdi sóbánya...
2026. JÚNIUS 2.
[ 17:53 ]
Lemondott a felvidéki magyar pártban betöltött minden tisztségéről Őry Péter, a Magyar Szövetség országos alelnöke - erről a közösségi médiaprofilján hétfőn közzétett rövid bejelentésében tájékoztatott a politikus. Őry Péter, aki már évtizedek óta a felvidéki magyar politizálás egyik ismert arca, és a magyar...
2026. JÚNIUS 1.
[ 17:06 ]
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) országos elnöksége megdöbbenéssel és mély felháborodással szemléli a nagyváradi premontrei rendház körül kialakult helyzetet, és azon lesz, hogy a nemzetközi fórumok és jogsegélyszolgálatok tájékoztatásával és bevonásával gátat szabjon az egyház- és magyarellenes eseményeknek...
2026. MÁJUS 30.
[ 13:12 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó