A Montenegróban tartózkodó turistáknak be kell jelenteniük ott tartózkodásukat a rendőrségen vagy a helyi turisztikai szervezetnél, még ha csak egyetlen éjszakát is töltenek ott, ellenkező esetben 300 eurós büntetést kell fizetniük.
Ugyanez vonatozik azokra a montenegróiakra, akik szerbiai állampolgársággal rendelkeznek, tehát arról is bejelentést kell tenniük, ha csak egyetlen éjszakára érkeznek szüleikhez vagy rokonaikhoz. Mindez a tartózkodási adóról szóló törvény szigorított alkalmazásának hatására történik, a montenegrói fenntartható fejlődési és turisztikai minisztérium így kíván rendet teremteni, s feltölteni az államkasszát.
„Montenegróban születtem, a hozzátartozóim mind ott élnek. Mostanáig senki sem kért tőlem igazolást az ott tartózkodásomról. Most két napra utazok vendégségbe Montenegróba, és egyetlen éjszaka miatt bejelentést kell tennem az ott tartózkodásomról, hogy ne kelljen büntetést fizetnem. Ennél már csak az rosszabb, hogy emiatt azzal kell zaklatnom a családomat, hogy vegyék ki az ingatlan tulajdonosi igazolását, amiért nyolc eurót kell fizetni, mert ez szükséges a bejelentéshez” – mondta el a belgrádi M. K..
Olivera Brajović, a montenegrói turisztikai miniszter helyettese szerint a törvény szerint mindez már 50 éve az ott tartózkodók kötelezettsége lenne, de a polgárok eddig nem tartották be az előírásokat. „A rendszer most elektronikusan össze van kötve, és jobban ellenőrizhető, hogy ki lép be az országba, illetve ki hagyja el. A lényegi változás csak annyi, hogy 80 centről 1 euróra növekedett a napi tartózkodási adó” – magyarázta Brajović, s hozzátette: az adót azoknak nem kell fizetnie, akik a rokonaikhoz látogatnak, de ennek ellenére be kell jelenteniük tartózkodásukat a rendőrségen. Az előírás tehát még azokra is vonatkozik, akiknek Montenegróban van ingatlanja, de nem oda vannak bejelentve.
A BG Lucky Travel utazási irodában a Kurir lap kérdésére megerősítették, hogy a montenegrói vámosok idén szigorítottak az ellenőrzésen. „Tartózkodási engedély nélkül nem lehet kilépni Montenegróból, illetve 300 eurós bírságot kell fizetni. A hotelekben és legálisan működő szálláshelyeken a turisták helyben kifizetik a tartózkodási adót, a tulajdonosok pedig bejelentik tartózkodásukat a belügyminisztériumnál, amely kiadja számukra a szükséges igazolást” – magyarázták.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!