Világ
Horvátország nem áll el a Pelješac-híd megépítésétől
Betűméret:             

Horvátország nem áll el a Pelješac-híd megépítésétől, amely közvetlen közúti összeköttetést jelent számára délebbi tengerparti földsávjával - szögezte le Andrej Plenković horvát kormányfő a csütörtöki kormányülésen.

A kormányfő arra reagált, hogy Adil Osmanović civil ügyekért felelős boszniai miniszter szerdán a boszniai-horvát határszerződés felbontásával fenyegette meg Zágrábot arra az esetre, ha Horvátország nem állítja le a Pelješac-híd építésének előkészületeit.

"A hidat megépítjük, és folytatjuk a párbeszédet Bosznia-Hercegovinával" - jelentette ki a kormányfő.

Mint mondta, Horvátország mindent a nemzetközi joggal összhangban tesz.

"A híd a horvát területi vizeken belül épül, amely vitathatatlanul horvát terület, és amely a nemzetközi jog bármely alkalmazásában is kizárólag és örökre horvát marad" - húzta alá.

Plenković szerint a kérdést "nem kell átpolitizálni". Úgy vélte, a projekt nemcsak Bosznia-Hercegovinának és Horvátországnak hasznos, hanem az Európai Uniónak is.

Bosznia-Hercegovina nyílt kijáratot akar az Adriai-tengerre. Az ország parlamentje nemrég úgy határozott, hogy minden munkálatot le kell állítania a szomszédos Horvátországnak a délkelet-adriai Peljesac-híd építésével kapcsolatban. Zágráb ezzel szemben azt állítja, hogy Szarajevó nem gátolhatja meg a projekt kivitelezését.

A vita évek óta húzódik a két ország között. Bosznia-Hercegovina egy mindössze néhány kilométer széles partszakasszal rendelkezik a Pelješac-félszigettel szemben, s ez a rövid partszakasz mindkét oldalán Horvátországgal határos. Szarajevó azt szeretné elérni, hogy a Neumi-öbölből egy 70 kilométer hosszúságú tengeri folyosón át "nyílt kijárata" legyen a nemzetközi vizekre, hogy hajói ne csak horvát területi vizeken keresztül tehessék meg ezt az utat. Horvátország viszont a boszniai tengerpartot elkerülő, közvetlen közúti összeköttetést szeretne kialakítani saját, délebbi tengerparti földsávjával, ezért hidat építene a Pelješac-félszigetre, hogy az oda vagy Dubrovnikba utazóknak ne kelljen két horvát-boszniai határon is áthaladniuk.

A heves viták ellenére 2005-ben hivatalosan is megkezdődtek a munkálatok, Zágráb pedig azóta megpróbált eleget tenni a boszniai kéréseknek. Megemelte a híd tervezett magasságát 35 méterről 55 métere, valamint a tartópillérek egymásközti távolságát 200 méter szélességűre növelte, hogy bármilyen hajó akadálytalanul közlekedhessen alatta, ami jelentősen megdrágította a projektet.

Az Európai Bizottság nemrég 375 millió euróval támogatta a Pelješac-híd megépítését.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát - közölte ítéletében az...
2025. MÁJUS 14.
[ 11:55 ]
Egy napon belül immár harmadszor támadták szerda reggel Jemenből a húszi lázadók ballisztikus rakétával Izraelt. A támadást a légvédelem elhárította. A rakétával a húszik Jeruzsálemet vették célba, és Izrael a becsapódás veszélye miatt az ország középső részén légiriadót rendelt el. A jemeni lázadók kedden...
2025. MÁJUS 14.
[ 9:21 ]
Egy volt magas rangú orosz tisztviselő, aki az ügy érzékenysége miatt névtelenséget kért, közölte, hogy Oroszországot a közelgő isztambuli tárgyalásokon Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Usakov, az elnök külpolitikai tanácsadója fogja képviselni – írta a Washington Post. Ez lesz az első közvetlen tárgyalás...
2025. MÁJUS 14.
[ 8:36 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó