Magyar idő szerint hajnali háromtól több robbanás érte Kijevet és Lviv (Lemberg) környékét, és egész Ukrajnát készültségbe helyezték, mivel Oroszország összehangolt légicsapásokat indított ukrán célpontok ellen – írta a BBC. Kijev polgármestere felszólította a lakosságot, hogy ne hagyja el az óvóhelyeket.
Az ukrán hadsereg közlése szerint a légvédelmi rendszerek sikeresen verték vissza a támadásokat. Szerhij Popko, a kijevi katonai adminisztráció vezetője elmondta, hogy mintegy tucatnyi orosz rakétát semmisítettek meg a főváros és környéke felett. A támadások áldozatairól vagy jelentősebb károkról nem érkezett jelentés – tette hozzá a Telegramon kiadott közleményében, amelyet a telex.hu idéz.
A rakéták egyik fő célpontja ismét Kijev volt, de a lengyel határ közelében lévő nagyváros, Lviv (Lemberg) közelében is támadtak a rakéták. Andrij Szadovji lvivi polgármester szerint magát a várost nem érte csapás, de a Lviv megyei kritikus infrastruktúrát legalább 20 rakétával és 7 drónnal támadták.
Az egyik Lviv irányába kilőtt cirkálórakéta a lengyel haderő tájékoztatása szerint behatolt a lengyel légtérbe. "Az objektum Oserdow város (Lublini vajdaság) közelében lépett be a lengyel légtérbe, és 39 másodpercig tartózkodott ott. A repülés teljes ideje alatt katonai radarrendszerek figyelemmel követték" – írta az X-en a lengyel haderő.
A légtérsértés miatt riasztották a lengyel légierő gépeit, illetve a NATO-szövetségesek közelben lévő repülőit a lengyel légtér biztosítására.
A lengyel légteret tavaly december végén már sértette meg orosz cirkálórakéta, 2022 novemberében pedig egy eltévedt ukrán légvédelmi rakéta csapódott be egy lengyel faluban, két ember halálát okozva, emlékeztet a portfolio.hu.
Andrij Szadovij, Lviv polgármestere szintén a Telegramon azt közölte, hogy magát a várost nem érte csapás, ugyanakkor az oroszok körülbelül húsz rakétával és hét támadó drónnal támadták a régió kritikus infrastruktúráját.
Lengyelország pedig azt jelezte, hogy aktiválta légierejét a lengyel légtér biztonságának biztosítása érdekében, miután csapások értek Lviv ukrán határvidéket is. A Lengyel Fegyveres Erők Hadműveleti Parancsnoksága (RSZ) közölte:
„A lengyel légtér biztonságának biztosításához szükséges összes eljárást aktiváltuk, és az RSZ folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet”.
Moszkva egyelőre nem kommentálta a vasárnapi támadást.
Eközben az orosz oldal ukrán támadásokról is hírt adott. A megszállt és elcsatolt Krímben található Szevasztopol kikötőjének oroszok által kinevezett kormányzója azt közölte, hogy az orosz erők szombaton késő este 10 ukrán rakétát lőttek le a város felett. Egy irodaház és egy gázvezeték megsemmisült, egy nő pedig repesz sérülést szenvedett – mondta Mihail Razvozsajev.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!