Az amerikai-izraeli állampolgárságú Edan Alexander elengedéséről az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások nyomán döntöttek. A hírt Donald Trump is megerősítette. Legfrissebb hírek szerint a fiatal férfit már szabadon engedte a Hamasz.
A Hamász palesztin iszlamista szervezet vasárnap bejelentette, hogy szabadon fogja engedni az amerikai-izraeli állampolgárságú katonát, Edan Alexandert, akit az Izrael elleni 2023. október 7-i terrortámadás alkalmával hurcolták el a Gázai övezetbe. A 21 éves férfi az utolsó életben maradt amerikai túsz Gázában – írja a The Guardian.
A palesztin terrorszervezet közleménye szerint Alexander szabadon engedéséről az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások nyomán döntöttek, „az intenzív tűzszüneti erőfeszítések, a határátkelők megnyitása és a humanitárius segélyek Gázába engedése” részeként. A hírt Donald Trump amerikai elnök is megerősítette a közösségi oldalán.
„Ez egy jószándékú lépés az Egyesült Államok és a közvetítők – Katar és Egyiptom – felé, hogy véget vessünk ennek a brutális háborúnak, és minden élő túsz és holttest visszakerüljön szeretteihez” – írta az amerikai elnök. Jelenleg 59 izraelit tartanak fogva a Gázai övezetben, akik közül Trump szerint csak 21-en maradtak életben.
A Reuters hírügynökség forrásai szerint Alexander szabadon bocsátására kedden kerül sor. Trump ugyanezen a napon indul közel-keleti útjára, bár programjában egyelőre nem szerepel Izrael. Az elnök várhatóan Szaúd-Arábiába, az Egyesült Arab Emírségekbe és Katarba látogat. Az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff azonban újságíróknak elmondta, hogy hétfőn Izraelbe utazik. „Jelenleg az a cél, hogy Alexander hazatérjen a családjához” – mondta Witkoff.
Az Alexander szabadon bocsátásáért kampányoló Családok Fóruma szerint ez a lépés „egy átfogó megállapodás kezdetét kell, hogy jelentse”. A szervezet szerint most Netanjahun a sor, hogy „mindenkit hazahozzon”.
A 2023-as Hamász-támadás során elhurcolt 251 túsz közül még mintegy 59-en lehetnek életben Gázában, köztük öt amerikai állampolgár, akik közül csak Edan Alexander túléléséről volt bizonyosság.
A Gázai övezet humanitárius helyzete továbbra is drámai. A Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint már több mint 52 000 ember vesztette életét az izraeli bombázások és hadműveletek következtében. Az ENSZ adatai alapján az év eleje óta több mint 10 000 gyermeket diagnosztizáltak akut alultápláltsággal, miközben az élelmiszerárak akár 1400 százalékkal is emelkedtek. A segélyszervezetek éheztetési politikával vádolják Izraelt, és háborús bűncselekmények kivizsgálását sürgetik.
A tárgyalásokban Egyiptom és Katar közvetítőként működött közre. Közös nyilatkozatukban Alexander szabadon engedését „bátorító lépésnek” nevezték, amely újra a tárgyalóasztalhoz terelheti a feleket. Ugyanakkor a nemzetközi közvélemény egyre nagyobb nyomást gyakorol a konfliktus mielőbbi lezárása a humanitárius válság kezelése érdekében.
Izrael továbbra is kilátásba helyezte a katonai offenzíva kiterjesztését, amennyiben nem születik gyors megállapodás. Terveik között szerepel a Gázai övezet egyes részeinek hosszú távú elfoglalása és a segélyelosztás ENSZ-kereteken kívüli, magáncégek általi irányítása – ami újabb vitákat szülhet a nemzetközi partnerekkel, írja a hirado.hu.
Edan Alexander hazatérése új reményt adott a túszok családjainak és a nemzetközi közösségnek. A következő napok és hetek sorsdöntőek lehetnek: a tűzszünet, a túszok kiszabadítása és a segélyszállítmányok beindítása együttesen vezethetnek el a békés megoldás irányába — vagy egy újabb eszkalációhoz a Közel-Keleten.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!