Világ
Merz megígérte, hogy megakadályozza az Északi Áramlat 2 gázvezeték újbóli működését

(Hírösszefoglaló)

Betűméret:             

Friedrich Merz német kancellár ma kijelentette, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy az Északi Áramlat 2 gázvezeték ne kerüljön újra üzembe.

Merz Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján Berlinben elmondta, hogy ez „meggyengítené Moszkva hadigépezetét” és „megnyitná az utat a tárgyalások előtt” – számolt be róla a Politico.

Az „Északi Áramlat” gázvezetékeken korábban Oroszországból Németországba szállították a gázt a Balti-tenger alatt, azonban 2022 végén szabotázs gyanújával felrobbantották őket. Azóta egyes német politikusok támogatták a gázvezeték újbóli működtetését.

Az Északi Áramlat régóta feszültség forrása Németország és Ukrajna között. Ukrajnai tisztségviselők szerint a Németország által vásárolt olcsó orosz gáz bátorította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, és hozzájárult az orosz hadigépezet finanszírozásához.

Németország és Ukrajna közösen gyárt majd nagy hatótávolságú rakétákat

Németország és Ukrajna közösen fogja fejleszteni és gyártani a nagy hatótávolságú rakétákat – jelentette be ma Friedrich Merz német kancellár.

„Ez ipari szintű együttműködés lesz, amely Ukrajnában és Németországban egyaránt megvalósulhat” – mondta Merz Zelenszkij ukrán elnökkel tartott sajtótájékoztatóján Berlinben, a Reuters beszámolója szerint.

Zelenszkij korábban közölte, hogy Ukrajna és Németország új megállapodásokat kötött a védelmi iparba történő befektetésekről, ám további részleteket nem árult el.

Lavrov: Németország közvetlen részvétele az ukrajnai háborúban már nyilvánvaló

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ma kijelentette, hogy Németország és Ukrajna közös tervei nagy hatótávolságú rakéták fejlesztésére azt mutatják, hogy Németország már közvetlenül részt vesz az ukrajnai konfliktusban.

„A háborúban való közvetlen részvétel már nyilvánvaló. Németország ismét ugyanazon a lejtőn csúszik lefelé, amely már a múlt században is többször a bukásához vezetett. Remélem, hogy az ország felelős politikusai végre levonják a megfelelő következtetéseket, és megállítják ezt az őrületet” – mondta Lavrov a Rosszija 1 csatorna újságírójának, Pavel Zarubinnak a RIA Novosztyi beszámolója szerint.

Hozzátette, hogy Moszkva ellenőrizni fogja a német politikusok nyilatkozatait, amelyek a Kijevnek szánt nagy hatótávolságú rakéták szállításáról, valamint az ilyen fegyverek ukrajnai gyártásának finanszírozásáról szólnak.

Friedrich Merz német kancellár ma Berlinben tartott sajtótájékoztatóján közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy Németország támogatni fogja Ukrajnát saját hosszú hatótávolságú fegyverei fejlesztésében.

Orosz békefeltétel: Ukrajna visszatérése a semleges státuszhoz

Ukrajna semleges, el nem kötelezett és atomfegyver-mentes státuszához való visszatérés az Orosz Föderáció egyik feltétele az ukrajnai konfliktus rendezéséhez – mondta ma Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

A biztonságpolitikai kérdésekért felelős magas rangú képviselők XIII. nemzetközi találkozóján emlékeztetett arra, hogy „a semleges, el nem kötelezett és atommentes státuszt” Ukrajna 1991-es függetlenségi nyilatkozatában hirdette meg, amely kizárja az ország NATO-csatlakozását.

„Ezen ígéretekhez való visszatérés – amelyeket a náci rezsim megpróbált megszegni, és még az alkotmányba is beírta atommentes státuszának megszegését – az egyik kulcsfontosságú orosz követelmény, amelyet bármilyen rendezés során teljesíteni kell, ahogy azt a 2022. áprilisi isztambuli tárgyalások is előirányozták” – mondta Lavrov.

Lavrov: Hamarosan bejelentjük az újabb közvetlen tárgyalási fordulót Ukrajna és Oroszország között

Szergej Lavrov bejelentette, hogy hamarosan újabb forduló közvetlen tárgyalásokra kerül sor Ukrajna és Oroszország között.

„A május 16-i isztambuli tárgyalásokon követeltük minden diszkriminatív törvény eltörlését, és ezt a követelésünket a következő fordulóban is fenntartjuk, amelyet hamarosan bejelentünk” – mondta Lavrov a moszkvai biztonsági fórumon.

Hozzátette, hogy Oroszország már régóta kész volt tárgyalni Kijevvel, de Ukrajna ezt visszautasította, és – ahogy fogalmazott – „az ő gazdáik” az európai vezetésben nem engedték, hogy bekapcsolódjanak a folyamatba. (Reuters, Tanjug, Politico, Rosszija 1, RIA Novosztyi)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Zoran Milanović horvát elnök ma kijelentette, hogy egyetlen állam sem fog többé csatlakozni az Európai Unióhoz, kivéve talán Montenegrót, míg a többi országot „hamis ígéretekkel” vezetik félre. „Senki sem fog többé belépni az Európai Unióba, talán még Montenegró. A többi államot hamis ígéretekkel hitegetik az...
2025. MÁJUS 29.
[ 16:38 ]
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nemzetközi Nagy Károly-díjban részesült az európai egység előmozdításáért. VI. Fülöp spanyol király a tegnap esti ceremónián, amelyet a németországi Aachen városában tartottak, von der Leyent „az európai szellem megtestesítőjének” nevezte – adta hírül az...
2025. MÁJUS 29.
[ 14:10 ]
Donald Trump nem támogat új szankciókat Oroszország ellen abban az esetben, ha sikerül közel kerülni egy megállapodáshoz a harcok lezárásáról - erről az amerikai elnök szerdán beszélt újságírók előtt. Megjegyezte: egyelőre nem tudja megmondani, Vlagyimir Putyin orosz elnök valóban véget akar-e vetni a háborúnak, de...
2025. MÁJUS 29.
[ 10:19 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó