Magyarország
Kocsis Máté: a Fidesz-frakció támogatja a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot
Betűméret:             

A Fidesz-frakció minden elemében támogatja a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot, amelyet Halász János fideszes országgyűlési képviselő nyújtott be a parlamentnek - közölte Kocsis Máté frakcióvezető szerdán sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy a javaslat minden olyan szervezetet érint, amely külföldi pénzből, a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, úgy, hogy az sérti a magyar szuverenitást.

A frakcióvezető egy más témában tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva arra emlékeztetett: 2022-őt követően kiderült, hogy külföldi államok - köztük az Egyesült Államok is - adófizetői pénzből más országok szuverenitását sértő tevékenységet folytatnak, belpolitikai nyomásgyakorlásra szervezeteket építenek fel és nem szimpatikus kormányok eltávolítására médiát finanszíroznak, például a magyar a baloldali sajtóból is jó párat.

Hozzátette: emellett "álcivil szervezeteket" és aktivistákat is pénzelnek, és nem ritkán politikusokat is finanszíroznak azzal a céllal, hogy a saját hatalmi érdekeiket érvényesítsék. Szerinte ezt látták 2022-ben, amikor több millió dollárral támogatták a baloldali összefogás kampányát.

Úgy vélte: idén a USAID botrány kirobbanása megnyitotta az utat az amerikai kormányzat számára, hogy leszámoljon ezzel a gyakorlattal, és ne próbáljon beavatkozni más országok demokratikus folyamataiba.

Tulajdonképpen ezt csináljuk Magyarországon is - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a tervezett törvény kapcsán "akinek nincsen takargatnivalója, aki nem a közélet befolyásolására, külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzi a tevékenységét, annak nincs izgulni valója".

Arra a kérdésre, hogy a javaslat elfogadása után Magyarországot demokráciának lehet-e majd nevezni, Kocsis Máté úgy reagált: ha az Egyesült Államokat annak lehet, akkor Magyarországot is.

Arra a kérdésre, hogy a sajtótermékekre is vonatkozik-e a javaslat, Kocsis Máté azt mondta, hogy a törvényjavaslat minden olyan szervezetet érint, amely három feltételnek megfelel: a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, külföldi pénzből, akként, hogy az a magyar szuverenitásra veszélyes lehet.

Elmondta: a javaslat szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz az Igazságügyi Minisztériumnak javaslatot arra, hogy mely szervezet kerüljön fel erre a jegyzékre, majd a kormány dönt erről. Jogorvoslati lehetőség is lesz, az eljárás a magyar alkotmányos és jogállami rendhez teljesen illeszkedik - jelentette ki.

Egy másik kérdésre jelezte: visszamenőleg mindenképpen vizsgálni kell, hogy ki kapott külföldi forrást, de a következmények nem lehetnek visszamenőleges hatályúak.

Hangsúlyozta azt is, hogy a jegyzék nyilvános, nem titokban zajlanak ezek az eljárások. Hozzátette: a szankciók ezután következnek, több ütemben. Az első szankció, hogy aki ilyen szervezetet vezet, az kiemelt közszereplőnek minősül és vagyonnyilatkozat tételre köteles - ismertette Kocsis Máté.

Szerinte ebben nincs semmi kivetnivaló, mert akik a politikát irányítani akarják, úgy, hogy vállaltan indulnak egy választáson, azok legalább akkora vagy sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk "egy nagy olvasottságú, vagy megtekintésű, külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál".

Franciaországot hozta példaként, szerinte a "franciák sem nagyon díjazzák az ilyen befolyásolási törekvéseket külföldről".

Arról, hogy kedden éjjel benyújtott átláthatósági törvényjavaslat az ellenzék szerint orosz mintára készült, Kocsis Máté úgy reagált: az ellenzék pedig egy amerikai demokrata mintára megvásárolt, és kifizetett politikai közösség, a fizetett sajtójával, propagandájával és álcivil szervezeteivel együtt, akiknek nem tetszik a magyar kormány háborúellenes, bevándorlásellenes politikája, ezért meg akarják buktatni.

Hozzátette: most az sem nagyon tetszik nekik, hogy az ukrán gyorsított EU-csatlakozás ügyében a magyar nép véleményét kérdezi a kormány.

Gyurcsány Ferencnek, a DK elnök-frakcióvezetőjének visszavonulására vonatkozó kérdésre Kocsis Máté azt mondta: tőle még nem, csak a feleségétől hallotta, hogy visszavonult volna.

"Úgyhogy én nem tudom, hogy visszavonult-e vagy csak eltűnt, vagy megkérték, hogy ne kerüljön elő" - jegyezte meg.

Szerinte azonban ha tényleg vissza is vonult, attól még "Gyurcsány pártja" itt marad a magyar közéletben, a parlament legnagyobb ellenzéki pártjaként, nem nagy minőségi váltás, hogy volt feleségének átadja a stafétát. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, mert újabb hazugságbeszédével két bűncselekményt is elkövetett - írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán kedden. Úgy fogalmazott: Orbán Viktor miniszterelnök "minden nap újabb és újabb mélységekbe süllyed", és "most már a titkosszolgálatokat...
2025. MÁJUS 14.
[ 8:41 ]
Újra tüntettek a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő felhívására Budapesten kedden. Hadházy Ákos a Ferenciek terén tartott eseményen a résztvevők számát értékelve hangsúlyozta: ahhoz kevesen vannak, hogy elérjék a törvény visszavonását, ahhoz...
2025. MÁJUS 13.
[ 22:01 ]
Komoly esélyei voltak Erdő Péternek a pápaválasztó konklávén arra, hogy felülhessen Szent Péter trónjára – derült ki a The New York Times cikkéből, amelyet a hirado.hu ismertetett. Mint írták, a konklávét alkotó főpapok egy része a magyar bíborost szerette volna a csaknem másfél milliárd fős katolikus egyház...
2025. MÁJUS 13.
[ 19:56 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó