Magyarország
Orbán Anita felkérte Feledy Botondot a Magyar Külügyi Intézet vezetőjének
Betűméret:             

Feledy Botond külpolitikai szakértőt kérte fel a Magyar Külügyi Intézet vezérigazgatójának a külügyminiszter - Orbán Anita ezt hétfőn jelentette be a Facebook-oldalán.

Orbán Anita a videóban azt mondta: a külpolitika és a diplomácia látható része sokszor egy-egy csúcstalálkozóban vagy magas szintű tárgyalásban ölt testet, ezért döntött úgy a kormány, hogy a Magyar Külügyi Intézet visszakerül a Külügyminisztérium irányítása alá, és ismét központi szerepet kap a magyar külpolitikai döntések szakmai előkészítésében.

Az elmúlt években a Miniszterelnökség irányítása alatt az intézet működését a szakmai szempontok mellett egyre erősebben meghatározták a napi politikai elvárások - tette hozzá, azzal együtt, hogy azt szeretné, ha a szervezet ismét a lehető legmagasabb színvonalú, önálló szakmai tudást biztosítaná a döntéshozók számára.

Olyan elemzésekre van szükség, amelyek világosan megmutatják, hol húzódnak a magyar nemzeti érdek határai, milyen világpolitikai trendfordulók előtt állunk, és ezek hogyan hatnak majd Magyarország biztonságára, gazdaságára és mozgásterére - fejtette ki.

A miniszter kiemelte, hogy az intézet új vezetése ezt az "alapos, független és előretekintő kutatói munkát" fogja szolgálni.

Feledy Botond felkérése kapcsán megjegyezte, hogy a magyar külpolitikának erős szakmai háttérre, hosszú távú gondolkodásra és a világ folyamatait pontosan értő elemzésekre van szüksége.

A megújuló külügyi intézet feladata, hogy megerősítse az elemzői és stratégiai szemléletet, és ezt szervesen beépítse a külpolitikai döntéshozatalba - hangsúlyozta a miniszter.

"Olyan intézetet építünk, amely egyszerre segíti a kormányzati munkát és bevonja a magyar társadalmat a közös gondolkodásba. Bízom benne, hogy Feledy Botond vezetésével a Magyar Külügyi Intézet ennek a szakmai megújulásnak az egyik meghatározó műhelyévé válik" - fogalmazott Orbán Anita.

A külügyminiszter pénteken jelentette be, hogy elfogadta Gladden Pappinnak, a Magyar Külügyi Intézet vezetőjének lemondását; Orbán Anita megköszönte Gladden Pappin "elkötelezett munkáját" és az intézet fejlődéséért tett erőfeszítéseit.

Feledy Botond Facebook-oldalán jelezte, hogy igent mondott a felkérésre.

"Igent mondtam, mivel óriási lehetőség és kitüntetés, hogy több tucat kutató munkájával egy ország teljes külügyi apparátusát támogathassuk" - fogalmazott.

Mint írta, idén éppen 20 éve dolgozik a külpolitika körül, hol újságíróként, hol szakértőként igyekezett az olvasókhoz közelebb hozni a világot, vagy egy-egy nem evidens szeletét érthetővé tenni a döntéshozóknak.

"Visszatekintve úgy tűnik, mintha az eddigi utam épp arra készített volna fel, hogy elfogadhassam Orbán Anita külügyminiszter felkérését a Magyar Külügyi Intézet vezetésére" - tette hozzá Feledy Botond.

A Külügyminisztérium később közölte Feledy Botond életrajzát, amely szerint külpolitikai szakértő és kommentátor, podcast-műsorvezető, valamint a HetiFeledy világpolitikai hírlevél szerzője volt négy éven át.

Kutatói és szakmai munkássága elsősorban az euro-atlanti biztonságpolitikára, az információs hadviselésre és a kiberbiztonságra fókuszál - írták.

Korábban a brüsszeli European Leadership Programme vezetőjeként, illetve a Red Snow Consulting ügyvezető igazgatójaként dolgozott.

Nemzetközi kapcsolatok tárgyakban tartott órákat az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Állam- és Jogtudományi Karán, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán, egy félévet pedig a Sciences Po Dijon-i campusán oktatott - tették hozzá.

Az életrajz alapján Feledy Botond 2017-ig a budapesti Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium igazgatói tisztségét töltötte be, tagja volt az szakkollégiumi minősítő bizottságnak, valamint a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének is. 2007-ben társalapítója volt a Kitekinto.hu-nak, Magyarország első külpolitikai hírportáljának, 2011 és 2012 között pedig az MTI külpolitikai szerkesztőségét vezette.

Úgy folytatták, hogy 2017-ben beválasztották a #NewEurope100 listára. Ez a Google, a Financial Times, a Visegrádi Alap és a lengyel Res Publica Alapítvány közös kezdeményezése, amely évente száz, a közép-európai régiót leginkább átformáló személyt választ ki.

Feledy Botond társalapítója az EU Negotiation Moot szimulációs versenynek, résztvevője volt az amerikai külügyminisztérium International Visiting Leadership Program elnevezésű programjának, és korábban a German Marshall Fund Marshall Memorial Fellow ösztöndíjasa is volt.

Tanulmányait a SciencesPo Bordeaux-n, a Université Paris II-n, a Freie Universität Berlinen és Budapesten az ELTE-n végezte - közölték.

A Magyar Külügyi Intézet hétfő délutáni Facebook-bejegyzésében közölte, hogy a kutatási és tudományos ügyekért felelős vezérigazgató-helyettes Rácz András lesz. Rácz András biztonságpolitikai szakértő, Oroszország- és posztszovjet térségkutató, aki több mint másfél évtizede foglalkozik az euro-atlanti biztonság, Kelet-Európa és a volt Szovjetunió térségének politikai és katonai folyamataival. Korábban a Német Külkapcsolati Tanács (DGAP) kutatója, valamint több magyar és nemzetközi kutatóintézet vezető elemzője volt - írta az intézet.

Hortay Olivér és Palóc André csatlakozik a Fidesz parlamenti képviselőcsoportjához - jelentette be Bóka János frakcióvezető hétfőn. Bóka János a Facebook-oldalán rámutatott: Magyarország nehéz idő előtt áll és olyan képviselőkre van szükség a parlamentben, akik az energia- és gazdaságpolitika területén...
2026. AUGUSZTUS 3.
[ 8:56 ]
Ma lejárnak a 2000. január 1. előtt kiállított, könyvformátumú személyazonosító igazolványok az uniós szabályozással összhangban. Korábban a Belügyminisztérium arra hívta fel a figyelmet, hogy az ilyen típusú, határidő nélkül érvényes személyazonosító igazolványt használók többsége idős ember, akik közül...
2026. AUGUSZTUS 3.
[ 7:15 ]
A Duna apadásától függően vagy még vasárnap vagy valamikor hétfőn leáll a Paksi Atomerőmű utolsó még üzemelő turbinája is - mondta a miniszterelnök az RTL Házon kívül című műsorában vasárnap. Magyar Péter utalt arra, hogy vasárnap hajnali fél 2-kor már leállították az utolsó előtti turbinát az atomerőműben,...
2026. AUGUSZTUS 2.
[ 22:19 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó