A Szabadkai Rádió megalapításának 50. évfordulójára emlékeztek az egykori munkatársak csütörtökön az egyik ismert kávézóban. Felelevenítették a kezdeteket, a régi emlékeket, de arról is beszélgettek, hogy milyen lehetőségek lennének az adás újraindítására.
1968. november 29-én délelőtt 9 órakor kezdte meg műsorainak a sugárzását a stúdió. Kezdetben csak napi kétórás műsort készítettek szerbhorvát és magyar nyelven, de a hetvenes évek elején már napi 6 órában szóltak a hallgatókhoz.
Valójában ez a dátum már a Szabadkai Rádió második megalapítása volt. 1946. májusában kezdte meg eredetileg a működését Vajdaság első rádióstúdiójaként és sugárzott 1949. novemberéig, amikor leszerelték az adót és átszállították a tartományi székvárosba, hogy onnantól kezdve az akkor létrehozott Újvidéki Rádió műsorait szórja az éterbe.
A szabadkaiaknak utána 19 évet kellett várniuk, hogy ismét saját rádiójuk legyen.
Nagy József és Lazar Merković főszerkesztők vezetésével a szerkesztőségeknek sikerült olyan műsorokat készíteniük, amelyek Vajdaság egyik legnépszerűbb rádiójává tették a szabadkait. Fennállásának közel fél évszázada alatt mindig kiváló hallgatottsági adatokkal rendelkezett. Hasonló volt a helyzet szinte az utolsó évekig: 2008. májusában például a belgrádi Strategic Marketing Közvélemény-kutató Intézet felmérése szerint a Szabadkai Rádiónak volt a legnagyobb hallgatótábora a Vajdaságban működő adók közül.
Kétszer volt petíció azért, hogy a Szabadkai Rádió fennmaradjon a kényszerű privatizáció ellenére. Több mint 27 ezer aláírás gyűlt össze a Szabadkai Rádió megmentésért, de nem tettek semmit a rádió érdekében. 2016. október 10-én hangzott el az utolsó közszolgálati műsor.
A Szabadkai Rádió most magántulajdonban van, főleg zenét sugároz, de időnként magyar nyelvű hírek és közlemények is elhangzanak.
Németh Ernő



Nincs hozzászólás. Legyen az első!