Média
A Bánáti Újság megünnepelte megjelenésének 30. évfordulóját
Betűméret:             

A Hét Nap melléklete megjelenésének 30. évfordulóját a tiszaszentmiklósi római katolikus templom plébániáján ünnepelték meg családias hangulatban.

A melléklet egykori és jelenlegi munkatársait Tóth Lívia, a Bánáti Újság jelenlegi szerkesztője, a vajdasági magyar hetilap megbízott főszerkesztője üdvözölte, majd pedig a jelenlévők egyperces csenddel tisztelegtek mindazok előtt, akik harminc évvel ezelőtt megálmodták, útjára indították és hosszú éveken keresztül gondozták a bánáti szikesek krónikáját, de mára már a mennyei szerkesztőségekben űzik a hivatásukat.

Ezt követően a Hét Nap megbízott főszerkesztője felidézte azt a korszakot, amikor útjára indították a Bánáti Újságot. Elmondta, hogy az első szám 1994. augusztus 18-án, a Szabad Hét Nap első évfolyamának 3., Szent István-napra készült ünnepi számának mellékleteként, 8 oldalon jelent meg. Ez az oldalszám az éveken keresztül változott: volt hat oldal, volt négy, három, kettő is, jelenleg pedig négy oldalon jelenik meg a Hét Napban. Az első felelős szerkesztő B. Varga László volt, az első szerkesztőség tagjai pedig Bogdán József, Cs. Simon István, Kőművesné Nyári Márta, Kőmüves Zoltán, Pozsár Tibor és Sütő István voltak. Az első számban a vezércikket Dudás Károly írta Tisztelet Bánátnak címmel. A melléklet 9. számában elindították a Piros vonal címet viselő rovatot, és ebben közölték le a hírt a Tiszaszentmiklósi Magyar Kultúrkör megalapításáról is. 1995 májusától Csonti Melinda volt a Bánáti Újság felelős szerkesztője és ekkor lett a szerkesztőség tagja Kis Mária, Medve Zoltán, Reperger Miklós, Zónai (Gallusz) Gabriella. A melléklet a bánáti települések hírei mellett tudósító pályázatot is meghirdetett, és az elkövetkező években a szerkesztőséghez csatlakozott Molnár Oszgonyi Jolánka, Szabó László, Berák (Csizmadia Berák) Benitta. 1999-ben a NATO bombázások ideje alatt két oldalra csökkent a Bánáti Újság, de ez idő alatt a Szabad Hét Nap oldalszáma is kevesebb volt a megszokottnál.

2000-ben rendezték meg a Bánáti Újság első újságíróiskoláját és táborát, amely sokáig maga köré tömörítette az újságírás iránt érdeklődő vajdasági fiatalokat, de egy-két évben szlovéniai és kárpátaljai fiatalokat is fogadtak, az erdélyiek pedig rendszeres résztvevői voltak az iskolának, illetve tábornak – emlékeztetett Tóth Lívia. Ezt követően Dudás Károly, a Hét Nap egykori főszerkesztője, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség tiszteletbeli elnöke mesélt a melléklet elindításáról, illetve arról, hogy a mai napig mennyire jelentős szerepet tölt be a bánáti településeken élők életében.

Dudás Károly hírportálunknak nyilatkozva elmondta, hogy akkoriban Cs. Simon István, csókai költő és újságíró és Bogdán József papköltő szólt neki, hogy a bánáti közösségnek irgalmatlanul szüksége lenne egy lapra, ugyanis folyamatosan szűntek meg a helyi újságok, ugyanakkor ez a közösség ugyanolyan lényeges volt a Szabad Hét Nap számára, mint ahogyan a bácskai is. És még talán sokkal fontosabb, mivel a bánáti magyarság mindig is ínségesebb időket élt meg, mint a bácskai.

– Ezért is örülök annak, hogy a Hét Nap Tóth Lívia vezetésével megemlékezik a melléklet elindításáról, és annak, hogy továbbra is keményen állják a sarat – jegyezte meg Dudás Károly.

A rendezvényen természetesen jelen volt B. Varga László, a Bánáti Újság első szerkesztője is, aki a Vajdaság Mának elmesélte, hogy akkoriban a háborús időszak kellős közepén volt a bánáti magyarság és hiányát érezték annak, ami közelebb hozhatja az itt élőket.

– Nagyon hiányzott a dolog, különösen azért, mert a körülmények olyanok voltak amilyenek, a megélhetés is nehéz volt. A fiataljaink próbáltak elmenekülni a behívók elől, és fontos volt, hogy tájékoztassuk egymást. Ezért három falu, Szaján, Padé és Tiszaszentmiklós polgárai egy regionális újság elindítását kezdeményezték. A Szabad Hét Nap munkatársai pedig szóltak, hogy hajlandó felvállalni az elképzelésüket – mesélte az melléklet első szerkesztője, aki elmondta, hogy kezdetben öten-hatan írták a szövegeket, de idővel a tudósítókkal együtt már 20–30-an készítették a mellékletet.

Az ünnepségen ötletként felmerült, hogy a közeljövőben egy emléktáblát is elhelyeznek a tiszaszentmiklósi plébánia homlokzatára, ahol is 30 évvel ezelőtt szerkesztették a Bánáti Újságot.

Horváth Zsolt
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Megjelent a Bécsi Napló idei, ötödik száma, amely a nemzetközi témák mellett a magyarországi politika eseményeivel is foglalkozik. Az első oldalon Martos Péter terjedelmes cikkében a digitális világot uraló viszonyokról és egyénekről ír. Két további cikk pedig az ausztriai választások kilátásait veszi górcső...
2024. OKTÓBER 3.
[ 11:57 ]
A Jó Pajtás legújabb számából kiderül: hogyan tájékozódnak a delfinek, milyen veszélyeket rejt ha mindig egyetértünk a többséggel, kinek milyen kis kedvence van, mit jelent a felelős állattartás. A Mizújsban olvashatsz még egy magyarkanizsai horgász élményeiről, topolyai tanulók pedig nyári táborban szerzett...
2024. OKTÓBER 2.
[ 16:27 ]
Hogy a mennyire minden mindennel összefügg igazsága milyen mélységekig van jelen mindennapjaink történéseiben, s hogy miképpen határozza meg a múlt a jelent, az pedig a jövőt, a nyitott szemmel figyelő ember gyakorlatilag állandó jelleggel megtapasztalhatja. – Káich Katalin írása Valóra vált álom a...
2024. OKTÓBER 2.
[ 10:23 ]
Beolvasás folyamatban