Szerbia
Pásztor: Az elmúlt egy évben hatalmas előrelépés történt az EU irányába
Betűméret:             

Pásztor István, a vajdasági képviselőház elnöke Budapesten kijelentette, Szerbia az elmúlt egy évben „hatalmas előrelépést” tett eurointegrációja irányába.

„Megelégedéssel tölt el, hogy kijelenthetem, országunk olyan eredményt ért el, amely lehetővé teszi, hogy a következő év elején, szívből reméljük, formálisan is megkezdődjön a csatlakozási tárgyalások folyamata” – mondta Pásztor azon a konferencián, amelyen a szerb parlament elnöke, Nebojša Stefanović is részt vett.

Úgy értékelte, az EU felé vezető út voltaképpen minden társadalom szembesítése saját kihívásaival, tájékoztatott Pásztor kabinetje.

Pásztor elmondása szerint a gazdaság, a költségvetés, a demográfia, az infrastruktúra kérdései mellett a régió számára fontos a múlttal való szembesülés, a regionalizáció és a decentralizáció, ahogy a többség és a kisebbség viszonyának kérdése is.

Pásztor díszvendégként vett részt Budapesten a nyugat-balkáni országok parlamenti elnökeinek konferenciáján, amit a magyar parlament elnöke, Kövér László kezdeményezett.

Kövér László leszögezte, a nyugat-balkáni országoknak helyük és jövőjük van az EU-ban, de ez nem feltétel nélküli.

„Azoknak az országoknak, amelyek beléptek a társulási folyamatba, ezt a folyamatot kölcsönös együttműködésre, a demokratikus folyamatok és intézmények megerősítésére kellene kihasználniuk, magának Európának pedig ragaszkodnia kell a különbségek megőrzéséhez, amelyek egységessé és harmonikus egésszé teszik” – mondta Kövér.

Nebojša Stefanović, a szerb képviselőház elnöke azt mondta, Szerbia erősen elkötelezte magát az európai út mellett, s meggyőződését fejezte ki, hogy 2020-ig felveszik az EU-ba.

Stefanović leszögezte, a nyugat-balkáni országok együttműködése nem kötelesség, hanem közös szükséglet.

A konferencián az európai integráció, az együttműködés és a biztonság kérdésiről tanácskoztak. Horvátország, Magyarország, Szerbia, Montenegró, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia és Koszovó parlamentjének elnökei vettek részt rajta. (Beta)

"Roamingban mint otthon" - illusztráció
2026. JÚNIUS 25.
[ 15:12 ]
Szlovénia és Horvátország ezen a napon, 35 évvel ezelőtt hirdette ki kiválását a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaságból, amivel Jugoszlávia széthullásának folyamata a végső szakaszába lépett. Szlovénia és Horvátország parlamentje, vagyis a mai szlovén Állami Gyűlés és a horvát szábor 1991. június...
2026. JÚNIUS 25.
[ 11:59 ]
Az Egyesült Államok újabb egy évvel meghosszabbította a Nyugat-Balkánra, köztük Szerbiára vonatkozó nemzeti rendkívüli helyzetet, amely szankciós jogi keretet biztosít Washington számára. Az intézkedés nem a térségben kihirdetett rendkívüli állapotot jelent, hanem azt, hogy az amerikai hatóságok továbbra is felléphetnek...
2026. JÚNIUS 24.
[ 17:52 ]
A Szerb Haladó Párt igyekszik elkerülni a választásokat, mert támogatottsága már nem garantálja a győzelmet – értékelte Dušan Spasojević, a belgrádi Politikatudományi Kar tanára. Szerinte a hatalomnak jelenleg nem érdeke az urnákhoz hívni a polgárokat, mivel csökkent ugyan a nyilvános nyomás a választások kiírására,...
2026. JÚNIUS 24.
[ 12:39 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó