Szerbia
Belgrádban bíróság elé áll, Hágába viszont nem akar visszamenni Vojislav Šešelj
Betűméret:             

Vissza kellene mennie a hágai Nemzetközi Törvényszékre a háborús bűnökkel vádolt Vojislav Šešeljnek, a bírói testület ugyanis március 31-én hirdet ítéletet ügyében, ám az ideiglenesen szabad lábra helyezett politikus kijelentette: esze ágában sincs Hágába utazni, Belgrádban viszont bíróság elé áll.

A Danas című szerb napilap pénteken közölte a Szerb Radikális Párt (SRS) elnökének kijelentését, miszerint megkezdődött a Nemzetközi Törvényszéknek való kiadatása, ennek első állomásaként pedig meg kell jelennie a belgrádi felsőbb bíróság előtt. Mint mondta: nem szökik meg, elmegy a meghallgatásra, és meg fogja indokolni, miért jogellenes a kiadatása. Kiemelte, hogy beszédében az Emberi Jogok Európai Egyezményére hivatkozik majd, amelyet Szerbia is aláírt, és amely garantálja a tisztességes eljáráshoz való jogot. Amennyiben pedig mégis el akarnák szállítani Hágába - folytatta az ultranacionalista politikus -, passzív ellenállást fog tanúsítani.

A hágai Nemzetközi Törvényszék tavaly májusban jelezte, hogy Šešeljnek vissza kell térnie, a belgrádi bíróságnak pedig arról kell döntenie, teljesültek-e a kiadatáshoz szükséges feltételek.

A Blic című szerb napilap ugyanakkor úgy értesült, hogy a belgrádi eljárás biztosan nem ér véget március 31-e előtt, így Šešelj nem lesz ott az ítélethirdetésen, és az április 24-i előre hozott parlamenti választások előtt már biztosan nem megy vissza Hágába.

A SRS elnöke szerint a kormány nagyon nehéz helyzetben van, és Aleksandar Vučić miniszterelnök tisztában van azzal, hogy mivel járna, ha a választások előtt kiadná őt Hágának. Šešelj már 2014 novemberében - amikor ideiglenesen szabadon engedték - árulónak nevezte a belgrádi vezetést, és emlékeztetett arra, hogy Tomislav Nikolić államfő és Aleksandar Vučić kormányfő is az ő tanítványa és követője volt még néhány éve.

Vojislav Šešelj 2003 elején önként adta fel magát a Nemzetközi Törvényszéken, és majdnem 12 évet töltött annak börtönében, majd 2014 végén súlyos egészségi állapotára való tekintettel ideiglenesen szabadlábra helyezték. Ennek egyik feltétele azonban az volt, hogy a bírói testület kéri, akkor azonnal vissza kell térnie Hágába. Šešeljt egyebek mellett a Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és Vajdaságban 1991 és 1994 között elkövetett háborús bűncselekményekkel vádolják.

Pere 2007-ben kezdődött meg, azóta húzódik. Miután 2014-ben visszatért Szerbiába, folytatta a szélsőségesen nacionalista retorikát, például "Nagy-Szerbia" megalakításáról szónokolt, ami Szerbia egyesítését jelentené a környező országok szerbek lakta területeivel. Többször is kijelentette: önként nem tér vissza Hágába, a - korábbi szövetségeseiből álló - szerb kormánynak kell őt letartóztatnia és kiadnia. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Huszonhat brit parlamenti képviselő sürgeti az Egyesült Királyság külpolitikájának jelentős megváltoztatását Szerbiával szemben, miután Aleksandar Vučić szerb elnök részt vett a május 9-i moszkvai katonai díszszemlén. „Ma levelet írtam a külügyminiszternek, amelyben jelentős változást kérek külpolitikánkban...
2025. MÁJUS 14.
[ 8:14 ]
Dragan Glamočić, Szerbia mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási minisztere hétfőn találkozott Magyar Józseffel, Magyarország belgrádi nagykövetével. A megbeszélésen hangsúlyozták, hogy a két ország tovább kívánja erősíteni szoros együttműködését a mezőgazdaság területén, különös tekintettel a vidéki...
2025. MÁJUS 13.
[ 18:45 ]
Kedden találkoztak az Európai Parlament képviselőivel azok a szerbiai diákok, akik 16 napon át futottak Belgrádból illetve Újvidékről Brüsszelbe. Személyesen adták át üzenetüket a szerbiai helyzetről és a hónapok óta tartó egyetemi blokádok céljairól. A találkozón öt különböző politikai frakció mintegy tucatnyi...
2025. MÁJUS 13.
[ 16:24 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó