A horvát állami vezetés élesen elítélte, hogy a szerb ultranacionalista Vojislav Šešelj szerdán a belgrádi képviselőházban szidalmazta a horvát parlamenti küldöttséget, majd megtaposta a horvát zászlót, ami miatt a delegáció megszakította kétnaposra tervezett útját és visszatért Zágrábba.
Gordan Jandroković házelnök, a küldöttség vezetője sajtótájékoztatóján a horvát fővárosban elmondta: a parlament bejáratánál voltak, amikor meghallották, hogy Seselj sértegeti és szidalmazza őket. Majd azt is megtudták, hogy a radikális politikus letépte a horvát zászlót az épületről, megtaposta és megpróbálta széttépni. "Mivel tettével csúnyán és ocsmány módon aláásta a horvát állam szimbólumának tekintélyét, ezért közösen úgy döntöttünk, hogy visszatérünk Zágrábba" - hangsúlyozta, majd hozzátette: az állam méltóságának az első helyen kell állnia.
Az esetet elítélte Kolinda Grabar-Kitarvić horvát államfő és Andrej Plenković kormányfő is.
Az elnök úgy vélte: a horvát házelnök döntése az egyedüli lehetséges válasz volt "egy elítélt háborús bűnös őrjöngésére", akit az ENSZ nemzetközi törvényszéki mechanizmusa (MICT) április 11-én emberiesség elleni bűncselekmények miatt tíz év börtönre ítélt a szerbiai horvát népcsoport tagjainak "deportálására és üldöztetésére való felbujtásáért". Üdvözölte továbbá a szerb legfelsőbb vezetés reakcióját; Maja Gojković szerb házelnök és Ana Brnabić kormányfő is elítélték Šešelj viselkedését.
Plenković szerint a hivatalos út megszakítása megfelelő válasz volt egy ilyen provokációra. Ugyanakkor - mint mondta - nem elégedett, hogy egy jól előkészített találkozón került erre sor. "Elvárom Szerbiától, hogy elhatárolódjon a történtektől, és miután újra kialakul a párbeszéd, meglátjuk, hogyan tovább" - húzta alá.
Sajtóhírek szerint a jegyzéket, amelyben Horvátország a legerélyesebben tiltakozik a diplomáciai incidens ellen, Mira Nikolić zágrábi szerb nagykövet volt hajlandó átvenni.
A horvát küldöttség délelőtt a szerb parlamentben volt, ahol Gordan Jandroković és Maja Gojković találkozója volt. Az incidensre távozásuk előtt történt. A horvát parlament elnöke még találkozott volna Jadranka Joksimović uniós ügyekért felelős szerb miniszterrel, valamint megnyitotta volna a horvát gazdasági kamara belgrádi kirendeltségét is. Csütörtökön fogadta volna Ana Brnabić kormányfő és Aleksandar Vučić államfő, majd Szabadkára látogatott volna, hogy találkozzon a szerbiai horvát kisebbség képviselőivel.(MTI)





Az MTI-jelentés szövege alapos lektorálást igényel(ne).