“Szerbiában mintegy 560 ezer özvegyasszony és 150 ezer özvegy férfi él, az óriási különbség többek között arról tanúskodik, hogy a férfiak nem vigyáznak kellő mértékben az egészségükre, és a vidéken élők közül néhányan akár kevésbé komoly betegségek miatt is életüket vesztik, mivel nem fordulnak idejében orvoshoz” - jelentette ki Brankica Janković, nemek közötti esélyegyenlőségi biztos.
A statisztikák szerint egyetlen európai országban - Oroszország kivételével - sem olyan magas a házastárs nélkül maradt emberek aránya, mint Szerbiában.
“A hatalmas különbség egyik oka a nők magasabb várható élettartama, hiszen az öt évvel több, mint a férfiaké. Míg a nők átlagosan 78,3 évet élnek, addig a férfiak csupán 73,1 évet” - mondta Janković a Tanjugnak és hozzátette, hogy ezek a tények azt jelzik, hogy fontos lenne a férfiak egészségvédelmén dolgozni.
“Ahogyan az idősek helyzetéről végzett kutatás egyik résztvevője mondta, a falusi ember egy apróbb dolog miatt is meghalhat, mivel szégyell orvoshoz fordulni. A probléma egy apró pöttyel kezdődik, majd súlyos üszkösödéssel végződik” - fűzte hozzá Janković és megjegyezte, hogy nem ritka eset, hogy a vidéki embereknek nincs kihez fordulniuk, amikor az egészségük veszélybe kerül.
A biztos továbbá kijelentette, hogy 2019-ben 404 férfi halt meg közlekedési szerencsétlenségben, míg ugyanekkor a nők között halálos áldozatok száma 130 volt.
“Ebből azt látjuk, hogy ennek van egy nemekhez köthető összetevője is, amely a patriarchális viselkedési minták eredményét tükrözi, »hiszen nem vagy férfi, ha nem vezetsz gyorsan«” - jelentette ki Brankica Janković.
Hozzátette, emiatt olyan politikáról kell beszélni, amely egyformán szól a férfiak és a nők életének javításáról.
A kutatás eredményei szerint a statisztikákhoz hozzájárul az is, hogy az özvegyasszonyok ritkábban házasodnak újra, mint a házastárs nélkül maradt férfiak.
Becslések szerint az egész világon körülbelül 300 millió özvegyet tartanak számon, és csaknem tíz százalékuk rendkívüli szegénységben él. Sok országban szégyen özvegynek lenni, és az emiatt megélt bántalmazást az ENSZ az emberi jogok legsúlyosabb megsértésének tekinti. (Tanjug)




Nincs hozzászólás. Legyen az első!