Szerbiában a tanárok lényegesen kevesebbet keresnek, mint a környező országokban dolgozó kollégáik. A pedagógusok keresete az átlagos jövedelemhez viszonyítva Horvátországban, Magyarországon és Romániában a legjobb, míg Szerbiában a legrosszabb - derül ki a Demostat felméréséből.
Több éve tart a pedagógusok tiltakozása Szerbiában, akik sztrájkokkal, demonstrációkkal küzdenek a jobb munkakörülményekért, elsősorban a magasabb fizetésekért, írja a nova.rs.
Mint ismeretes, követeléseik között szerepel, hogy a kezdő tanári fizetés legyen egyenlő a szerbiai átlagbérrel, módosítsák a koefficiensekről szóló rendeletet, sürgősségi eljárásban változtassák meg a büntető törvénykönyv rendelkezéseit, és fizessék ki az újévi bónuszokat az oktatási dolgozóknak.
Szerbiában a tanárok, a sztrájkok és tüntetések ellenére, még mindig nem tudták elérni a köztársasági átlagbér szintjét, de kijelentették, hogy követeléseiket nem adják fel. Mint mondják, Szerbiában a tanárok lényegesen kevesebbet keresnek, mint a környező országokban dolgozó kollégáik. A magyarországi és horvátországi pedagógusokkal ellentétben Szerbiában az országos átlagnál kevesebbet keresnek a tanárok.
Az idei júliusi köztársasági átlagbér Szerbiában 836 euró volt, míg egy kezdő tanár havi fizetése 739 euró, tehát közel 100 euróval alacsonyabb - áll a Demostat jelentésében.
Romániában a pedagógusok kezdőbére 1.295 euró, ami több mint 270 euróval meghaladja az összes dolgozó átlagos jövedelmét, amely májusban 1.024 euró volt. Magyarországon a pedagógusok bére pedig még magasabb, és a tanár képesítése szerint megkeresi az 1.100 és 2.828 eurót is.
A szerbiai pedagógusok bérei nemcsak a szomszédos országok többségéhez képest elmaradnak, hanem jelentősen alacsonyabbak a közszolgáltatásban hasonló képzettséggel rendelkező alkalmazottak jövedelménél is.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!