Szerbia
Az EU átlátható vizsgálatot vár el a szerb hatóságoktól a hangfegyver használatára vonatkozó állítások ügyében
Betűméret:             

Az Európai Unió tudomást szerzett azokról az állításokról, miszerint hangfegyvert vetettek be békés tüntetők ellen, és elvárja a belgrádi hatóságoktól, hogy gyors és átlátható vizsgálatot folytassanak le az ügyben – jelentette ki Guillaume Mercier, az Európai Bizottság szóvivője.

"Láttuk a jelentéseket és az állításokat a tüntetőkkel szembeni hangfegyver-használatról. Elvárjuk ezek gyors, átlátható és hiteles kivizsgálását. Emlékeztetünk arra, hogy a hatóságok kötelesek megvédeni a tüntetések résztvevőit az erőszaktól" – mondta Mercier brüsszeli újságíróknak.

Egy újságírói kérdésre, miszerint az EU kitől várja a vizsgálatot, tekintettel arra, hogy sok állampolgár már nem tartja hitelesnek Aleksandar Vučić kormányát és átmeneti kormányt követel, Mercier azt válaszolta, hogy „a vizsgálat lefolytatása a hatalmon lévők feladata”, írja a Beta.

Mercier arra a kérdésre is reagált, hogy befolyásolja-e Szerbia EU-integrációs folyamatát az, hogy a múlt héten uniós tagállamok újságíróit nem engedték be az országba, illetve hogy a szerb hatóságok vizsgálatokat indítottak azok ellen, akik beszámoltak a március 15-i tüntetésen állítólagosan bevetett hangfegyverről.

„Nem kívánok találgatni arról, hogy ezek az események hatással lesznek-e Szerbia EU-csatlakozására vagy sem. Azt azonban elmondhatom, hogy elvárjuk Szerbiától a sajtó- és szólásszabadság tiszteletben tartását. Minden állampolgárnak hozzá kell férnie az információkhoz. Szerbiának biztosítania kell az újságírók mozgásszabadságát és az információhoz való hozzáférést, beleértve a határon való szabad áthaladást is” – hangsúlyozta Mercier.

Hozzátette, hogy az EU „figyelemmel kíséri” a szerbiai politikai helyzetet és a jogállamiságot, valamint azokat a tüntetéseket, amelyek résztvevői erős és felelős demokratikus intézményeket követelnek.

„A polgári részvétel, az átláthatóság és az elszámoltathatóság kulcsszerepet játszik egy demokratikus társadalom fejlődésében. Minden érintett félnek, beleértve a civil szervezeteket is, közösen kell megtalálnia a reformok felé vezető utat Szerbiában” – mondta Mercier.

A március 15-i tüntetésről készült videófelvételeken látható, ahogyan a Milan király utcában összegyűlt tüntetők hirtelen nagy tömegben oldalra mozdulnak, miután egy hangos zaj hallható. Az esemény pánikot okozott a demonstrálók körében, akik elmondásuk szerint erős légáramlatot, mély morajlást és egy repülőgép vagy rakéta hangjához hasonló zajt észleltek.

A blokádot szervező diákok és több ellenzéki párt a hatóságokat vádolta azzal, hogy „hangágyút” vetettek be a tüntetés alatt, amely során 15 perces csenddel emlékeztek meg a tavaly november 1-jén, Újvidéken történt tragédia 15 áldozatáról.

Aleksandar Vučić szerb elnök, a szerb kormány legfelsőbb tisztviselői, köztük a belügyminisztérium és a védelmi minisztérium azonban határozottan cáfolták ezeket az állításokat.

A belgrádi Főügyészség elrendelte az Első Alapfokú Ügyészségnek, hogy indítson vizsgálatot és azonosítsa azokat a személyeket, akik szerintük hamis információkat terjesztettek arról, hogy a sürgősségi központ több tucat embert látott el olyan tünetekkel, amelyeket hangfegyver használata okozhatott.

Az ügyészség közölte, hogy azért léptek, mert a Szerbiai Egyetemi Klinikai Központ sürgősségi osztálya hivatalosan cáfolta az erről szóló közösségi médiás bejegyzéseket.

Több belgrádi civil szervezet azonban hétfőn este bejelentette, hogy több mint 3.000 állampolgár fordult hozzájuk, akik tanúi voltak az incidensnek, és egészségügyi panaszokat, valamint testi sérüléseket jelentettek be.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások
Kálmán (*.*.168.102)
2025. MÁRCIUS 18. [ 12:00 ]

Az EU Franciaországtól sosem várt még átlátható vizsgálatot, amikor a rendőrség rendszeresen orrba-szájba verte, vízágyúzta és könnygázozta pl. a sárgamellényes tüntetőket. Minek mentek oda? Persze: nincs kettős mérce, és ott korrupció sincs. Mert azt ott lobbizásnak hívják.


Huszonhat brit parlamenti képviselő sürgeti az Egyesült Királyság külpolitikájának jelentős megváltoztatását Szerbiával szemben, miután Aleksandar Vučić szerb elnök részt vett a május 9-i moszkvai katonai díszszemlén. „Ma levelet írtam a külügyminiszternek, amelyben jelentős változást kérek külpolitikánkban...
2025. MÁJUS 14.
[ 8:14 ]
Dragan Glamočić, Szerbia mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási minisztere hétfőn találkozott Magyar Józseffel, Magyarország belgrádi nagykövetével. A megbeszélésen hangsúlyozták, hogy a két ország tovább kívánja erősíteni szoros együttműködését a mezőgazdaság területén, különös tekintettel a vidéki...
2025. MÁJUS 13.
[ 18:45 ]
Kedden találkoztak az Európai Parlament képviselőivel azok a szerbiai diákok, akik 16 napon át futottak Belgrádból illetve Újvidékről Brüsszelbe. Személyesen adták át üzenetüket a szerbiai helyzetről és a hónapok óta tartó egyetemi blokádok céljairól. A találkozón öt különböző politikai frakció mintegy tucatnyi...
2025. MÁJUS 13.
[ 16:24 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó