Szerbia
A BIA „baráti” beszélgetésre hívta az egyetemistákat
Betűméret:             

A Biztonsági–Információs Ügynökség (BIA) több mint tíz, a blokádban részt vevő belgrádi egyetemistát hívott be „baráti és kötetlen beszélgetésre” a katonai parádé kapcsán.

Az ügyet az egyik meghallgatott egyetemistalány jogi képviselője, Jovan Rajić ügyvéd erősítette meg a nova.rs-nek. Elmondása szerint a hallgatók csütörtökön kaptak idézést, hogy jelenjenek meg valamelyik belgrádi rendőrőrön, ahol a BIA irodái is működnek.

„Az egész abszurd. Miért van minden rendőrségen irodája a BIA-nak? És mi köze a BIA-nak ehhez az ügyhöz? A törvény szerint az alkotmányos rend és az ország biztonsága a hatáskörük, de milyen biztonságról beszélünk itt?” – tette fel a kérdést az ügyvéd.

Az egyetemistáknak főként a szeptember 20-án, a Szerbia Palotája környékén tartandó katonai parádéval kapcsolatban tettek fel kérdéseket. Mint ismeretes, a hallgatók arra a napra „támogató rendezvényt” jelentettek be, de részleteket még nem közöltek.

A behívások oka egy, a diákok körében terjedő dokumentum volt, amely a tervezett tiltakozásról szólt.

„Ebben semmi különös nem állt, csak annyi, hogy füttykoncertet terveznek Vučić elnök beszéde alatt. Semmiféle performanszt, zavargást, semmit” – magyarázta Rajić.

„Sértő a józan észre nézve”

Az ügyvéd szerint a „baráti beszélgetés” megfogalmazás a legnevetségesebb az egész ügyben.

„Baráti, meg nem kötelező beszélgetés… Ez sérti az intelligenciánkat. Az egyetemisták megjelenhetnek, de akár távol is maradhatnak. Az őket kihallgatók udvariasak voltak, nem lépték túl a határokat, de a helyzet rendkívül kellemetlen a számukra. Ismétlem: mi köze ehhez a BIA-nak?” – tette fel ismételten a kérdést az ügyvéd.

Rajić szerint a hatalom ezzel csak traumatizálja a fiatalokat.

„Más okot nem látok. Talán érteném, ha a legaktívabb hallgatókat hívták volna be, de olyanokat is beidéztek, akik még plénumokra sem járnak. Valószínűleg csak olyanokat kerestek, akik jelen voltak azon a megbeszélésen, ahol a dokumentum készült. Így félemlítik meg a fiatalokat. Valójában a hatalom fél, mert aki mindentől fél, mindenben potenciális veszélyt lát, az paranoiássá válik. Ezek a behívások egyébként nem számítanak újdonságnak: az egyetemistákat korábban is hívta már a BIA” – tette hozzá az ügyvéd.

A Vatikánban zajló konzisztóriumon nem hangzottak el nevek, de szó volt arról, hogy vannak politikusok, akik a vallást saját céljaikra használják ki, feladták a multilateralizmust, és az erőre helyezik a hangsúlyt - számolt be a XIV. Leó vezette tanácskozáson résztvevő Német László bíboros, belgrádi érsek az...
2026. JÚNIUS 27.
[ 9:20 ]
Folytatódik a hőhullám, amely a hétvégén és a jövő hét elején is tartani fog – áll a Szerbiai Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet (RHMZ) Szerbia területére kiadott, rendkívül magas hőmérsékletre vonatkozó figyelmeztetésében. Napos és nagyon meleg idő várható, gyenge vagy mérsékelt északi széllel. A...
2026. JÚNIUS 27.
[ 9:15 ]
Belgrádban ma, a szkupstina épülete előtti téren - a kánikula ellenére is - megtartják a „Szerbia egy család” elnevezésű rendezvényt, amelyen a bejelentések szerint bemutatják Szerbia jövőre vonatkozó terveit és programját. A rendezvényre Aleksandar Vučić szerb államfő, valamint más tisztségviselők is meghívták...
2026. JÚNIUS 27.
[ 9:02 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó