A Központi Választási Bizottság (CIK) Pristinában megtagadta több szerb médium, köztük a közszolgálati média, a Szerbiai Rádió és Televízió (RTS) akkreditációját a Koszovóban tartandó helyhatósági választások tudósítására. A Koszovói Újságírók Egyesülete bejelentette, hogy felkeresnek minden illetékes szervet, amelynek feladata a szerb közösség anyanyelvű tájékoztatásának biztosítása ezen a területen.
A CIK úgy döntött, hogy nem ad akkreditációt az RTS, a Vajdasági Rádió és Televízió, a Prva TV, a Most TV, az Insajder és a Kurir televíziók, a Tanjug hírügynökség, valamint a VideoPlus szolgáltatás újságírói számára.
Az akkreditáció nélkül maradtak között szerepelnek még a Nova.rs internetes portál, a Danas napilap, a Radio KiM, a Gračanica TV, a GracanicaOnline.info, továbbá a Magyar Televízió (MTV) és a Szlovén RTV balkáni tudósítói is.
A CIK döntése alapján 29 helyi és 13 nemzetközi médium, összesen 573 képviselője kapott akkreditációt.
Ivana Vanovac, a Koszovói Újságírók Egyesülete elnöke „botrányosnak” minősítette a CIK döntését, ugyanakkor megjegyezte, hogy az akkreditáció egy olyan eljárás, amely során az újságírók előre bejelentik, hol fognak dolgozni.
„Ez nem egy olyan engedély, amellyel valaki eldönti, hogy követhetjük-e a választásokat vagy sem, vagy hogy megítéli a hitelességünket” – emelte ki Vanovac.
A Koszovói Újságírók Egyesülete a lista CIK honlapján való megjelenését követően azonnal tájékoztatta Maja Severt, az Európai Újságíró Szövetség elnökét, és jelezte, hogy más illetékes fórumokhoz is fordulnak annak érdekében, hogy biztosítsák a szerb közösség anyanyelvű tájékoztatásának szabadságát Koszovó területén.
Az EBESZ koszovói missziója „mély csalódottságát” fejezte ki az eset miatt.
„A szabad, tisztességes és átlátható választások alapfeltétele, hogy minden médium nyitott és egyenlő hozzáféréssel rendelkezzen a választási események megfigyeléséhez, tudósításához és a közvélemény tájékoztatásához. Az akkreditáció nyelvi, közösségi vagy szerkesztőségi hovatartozás alapján történő korlátozása csökkenti az újságírók lehetőségét arra, hogy szakmai kötelességüknek eleget tegyenek” – áll az EBESZ missziójának Facebookon megjelentetett közleményében.




