U četvrtak je objavljeno da je Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije poništio postupak koji se odnosi na kandidate nacionalnih saveta nacionalnih manjina za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM). Ova odluka znači i da je prestala kandidatura Ištvana Bodžonija.
Na odluku odbora Ištvan Bodžoni reagovao je u petak objavom na Fejsbuku. Naveo je da poništavanje procesa izbora manjinskih kandidata može otvoriti put ka formiranju osmočlanog Saveta REM-a bez predstavnika nacionalnih manjina. Ocenio je kao žalosno to što, po svemu sudeći, duže vreme neće biti člana Saveta koji bi zastupao interese nacionalnih manjina, ali je dodao da se nada da će rad tog tela konačno moći da počne. U sadašnjoj situaciji takvu odluku smatra pragmatičnom i verovatno logičnom, a za njega ona ujedno predstavlja i olakšanje.
U objavi je ironično primetio da, posle godinu i po dana čekanja, u svoju biografiju sada može da upiše i to da je bio „skoro član skoro formiranog Saveta REM-a”. Zahvalio je Mađarskom nacionalnom savetu i ostalim nacionalnim savetima, kao i vladajućoj koaliciji u Srbiji na kandidaturi i podršci.
Osvrnuo se i na kritike koje su mu upućene. Kako je napisao, opoziciji i medijima koji je podržavaju ništa ne zamera, ali je upozorio da oni koji od drugih očekuju istinu i objektivnost i sami u svom radu treba da se pridržavaju istih principa. Naglasio je da mediji ne smeju postati sredstvo političkih borbi, a sloboda medija ne sme zavisiti od partijskih ili ličnih interesa.
Ištvan Bodžoni je dodao da ubuduće na drugi način želi da doprinese razvoju javnog informisanja i jačanju manjinskih medija. Objavu je završio željom za uspeh novom Savetu REM-a, a kako bi izbegao nesporazume, ponovo je objavio govor koji je u januaru ove godine održao pred skupštinskim odborom.



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár

