Tudomány
Négy új barlangot fedeztek fel a nyáron Szlovákiában, amit ott találtak, a barlangászokat is meglepte
Betűméret:             

Furcsa dolgokat, köztük emberi maradványokat és világháborús kézigránátokat is találtak a nyáron felfedezett négy újabb szlovákiai barlangban - írja a Sme című szlovák lap angol nyelvű hírportálja, a The Slovak Spectator.

A méretes barlangokat a mindössze nyolc aktív taggal rendelkező Drienka barlangkutató csoport fedezte fel a Szlovák-karszthegységben (Slovensky Kras). Az elsőként feltárt barlang, a Jasovská-fennsíkon talált Debradska Priepest a legnagyobb: 800 méter hosszú és 90 méter mély.

A csoport vezetője, Gabriel Lesinsky elmondta, hogy emberemlékezet óta nem fedeztek fel ennyi üreget a föld alatt egyetlen idényben. Hangsúlyozta, hogy a barlangokat valószínűleg nem látogathatja majd a nagyközönség, mert nehezen járható, bonyolult rendszerekről van szó, amelyek felkereséséhez mászórutinra van szükség.

Az újonnan felfedezett barlangok majd mindegyikében találtak valami furcsaságot. Az egyikben például egy emberi csontvázat, amelyről egyelőre nem tudni, mikor és hogyan kerülhetett oda. Egy másik barlangban két Skoda 34-es kézigránátot találtak a két világháború közötti évekből.

A Rozsnyói járásban található Szilicei-fennsík újonnan felfedezett cseppkőbarlangjában egy természet adta, de meghökkentően naturalisztikus nagy kőfalloszra bukkantak, ezért az üreget a termékenység örök erekcióra kárhoztatott görög istenségéről Priáposz barlangjának nevezték el. (MTI)

A mesterséges intelligencia kutatásából származó matematikai modellek segítségével vizsgálták magyar kutatók a memóriarendszerek kölcsönhatásait. Eredményeik szerint a meglepő élmények különösen fontos szerepet játszanak a tanulás során. A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Max Planck Intézet kutatóinak...
2025. JÚLIUS 8.
[ 12:50 ]
Római kori őrtorony maradványainak feltárási eredményeit mutatták be a hétvégén régészek a kelet-horvátországi Moha (Mohovo) településen, amely a Római Birodalom védelmét szolgáló, a császárkorban létesített szárazföldi határvonalon fekszik és eredete a 2. század végére nyúlik vissza, írja az MTI. Marko Dizdar,...
2025. JÚLIUS 7.
[ 12:00 ]
Isteni élmény volt részese lenni a Grace űrhajó felbocsátásának, és az azóta eltelt valamennyi nap egy csoda, beleértve azt is, amikor először megpillantottuk a Földet – mondta Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, aki pénteken a Nemzetközi Űrállomásról élőben válaszolt a sajtó kérdéseire. Az Axiom-4 küldetés...
2025. JÚLIUS 5.
[ 9:06 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó