A Mensa szervezetnek legtöbb tagja Dániában és Svédországban van, körülbelül 490 személy jut egymillió lakosra. Azok lehetnek a szervezet tagjai, akik a Cattell-skála szerint 148 feletti, illetve a Wechsler-skála szerint 130 feletti IQ-val rendelkeznek.
A Mensa a legnagyobb nemzetközi szervezet, amely az átlagon felüli intelligenciával megáldott embereket gyűjti össze. Körülbelül százezer tagja van több mint száz országban, egy százalékuk szerbiai. A társaságot 1946. október 1-jén alapította Nagy-Britanniában Roland Berrill ausztrál ügyvéd és dr. Lancelot Ware angol tudós és ügyvéd.
A szerbiai Mensa tavaly 1165 tagot számlált, s eddig az ország mintegy hétezer lakosa büszkélkedhet nagyon magas IQ-val. A mensa szó latin eredetű, s kerek asztalt jelent, ami egyik célkitűzésüket jelképezi, miszerint a társaság tagjai egyenlőek vallási, faji, nemi vagy bármilyen más hovatartozásuktól föggetlenül.
„A lakosság lélekszámához képest a szerbiai Mensa meglehetősen népes, ugyanis körülbelül 155 tag jut egymillió lakosra. Az egymillió lakosra jutó tagok száma alapján tíz ország előzi meg Szerbiát, körülbelül negyven ország pedig mögötte áll. A legtöbb tag Dániában és Svédországban van, körülbelül 490 fő egymillió lakosonként, valamint Nagy-Britanniában mintegy 310. Érdekes, hogy az USA szintén körülbelül 155 tagot számlál egymillió lakosonként, míg Németország az egyik legnagyobb nemzeti Mensa társaságként körülbelül 135 tagot” – mondja Predrag Đukić, a szerbiai Mensa elnökségi tagja.
Ahhoz, hogy valaki betagosodhasson a szerbiai Mensába, ahogy a többibe is, intelligenciatesztet kell kitöltenie, s ennek eredménye alapján bekerülnie a lakosság azon két százalékába, amely rendkívül magas IQ-val rendelkezik. Egy átlagember intelligenciahányadosa 90 és 110 között van, a 120 és 140 közötti IQ pedig magasnak számít. A Mensába azonban azok kerülhetnek be, akik a Cattell-skála szerint 148 feletti, illetve a Wechsler-skála szerint 130 feletti IQ-val rendelkeznek.
„A tagok mintegy hetven százalékát teszik ki a férfiak, azzal, hogy a tesztelésre hovatovább több férfi jön el, mint nő. A tagok átlagéletkora 35 év, ami a legfiatalabb nemzeti Mensák sorába sorol minket a világon” – meséli Đukić, s hozzáfűzi, a szerbiai Mensa a tesztelés során nem használ egyetlen egy olyan tesztet sem, amely megtalálható az interneten.
A Mensa elsősorban olyan társaság, ahol mindenki megtalálhatja a hasonló érdeklődésű embereket, ezért több csoport is van a szervezeten belül, amit Special Interest Groupnak (SIG) neveznek.
„A Mensa keretében több csoport létezik, amely az azonos érdeklődésű embereket kapcsolja össze. A Mensa-tagok gyakran találkoznak, s az egész államot, a régiót is lefedik, némely találkozó pedig világszintű. Érdekes, hogy az első nemzetközi projekt, a Mensa fotó kupa éppen a mi Mensánkból eredt. Jelenleg a Mensa a szülőknek projekten dolgozunk” – magyarázza Aleksandra Borović, a szerbiai Mensa elnöke.
A Mensa-tesztelést ősszel végzik, s mindenki, aki úgy gondolja, elég intelligens ahhoz, hogy bekerüljön a két százalék közé, kipróbálhatja magát. A tesztelés alsó korhatára 17 év. A tesztelésen egy ember háromszor vehet részt élete során, s két tesztelés között el kell telnie legkevesebb egy évnek, de ha valaki Mensa-tag lett, az eredmény életre szóló. (telegraf.rs)



Nincs hozzászólás. Legyen az első!