Tükör
Kutatás: Melyik védőoltás után mekkora a megbetegedés esélye?
Betűméret:             

Közzétették egy szerbiai kutatás előzetes eredményeit, amely azt vizsgálta, hogy a különféle védőoltások felvétele után milyen eséllyel kerül valaki kórházba, kaphatunk-e tüdőgyulladást, és a védőoltást fel nem vevőkhöz képest hogyan alakulnak a megbetegedési statisztikák. A dokumentumba a Blic napilapnak volt betekintése.

A még folyamatban levő kutatás első eredményei szerint

az újraoltás utáni harmadik hétben ötvenszer kisebb a kórházba kerülés esélye, mint azoknál, akik nem kaptak védőoltást.

A tüdőgyulladás kialakulásának esélye tizenötször alacsonyabb a vakcinázottaknál, mint azoknál, akik megbetegedtek, ám egy oltást sem vettek fel.

A kórházakba egyetlen olyan pácienst sem vettek fel, aki Pfizer vagy AstraZeneca oltást kapott.

A kutatás nyomonköveti azt is, hogy a védőoltás ellenére megbetegedők száma mekkora a védőoltást nem felvevő megbetegedettekéhez képest.

A kutatást Kragujevacon végzik, az ottani egészségházon keresztül érkeznek az adatok a betegekről, és arról, felvették-e valamelyik védőoltást. A vizsgálatban résztvevők száma alapján az reprezentatívnak mondható a teljes szerb populációra.

A kutatás január elseje és március 31-e között zajlott, 28.630 vakcinázott és több, mint 100.000 nem vakcinázott pácienst foglalt magába.

A védőoltást fel nem vevők között 8,11 százalékos volt a a megbetegedés aránya, míg a védőoltást felvevők között 2,03 százalék. Az újraoltási hullámot követően az utóbbi szám 1,17-re csökkent, míg további három hét elteltével 0,57 százalékra. A védőoltások hatásossága az újraoltást követő harmadik hét után 92%. Ezek a csökkenő arányok a védőoltás mellett kórházba kerülők, tüdőgyulladásban megbetegedők esetében is érvényesek.

Míg a kutatásban szereplő védőoltást fel nem vevő 8272 megbetegedettnek az 1,57 százaléka kapott tüdőgyulladást és 1,23 százalékuk kényszerült kórházba menni, addig az újraoltás utáni harmadik hétben csupán 0,11 százalékos a tüdőgyulladást kapók aránya, tehát az újraoltást követően tizenötször kisebb a tüdőgyulladás kialakulásának az esélye, mintha nem vennénk fel a védőoltást.

A védőoltaást felvevő 28.630 személy közül csupán 6-an kerültek kórházba az újraoltást követő 3. hét után.

Dejan Baskić, a kutatás vezetője és az Orvostudományi Egyetem mikrobiológia professzora szerint az első eredmények alapján nem fér kétség ahhoz, hogy fel kell-e venni az oltást, avagy sem - írja a Blic.

“A védőoltás csökkenti a megbetegedettek számát, gátolja a súlyos klinikai kórképek kialakulását és a kórházba kerülők arányát is csökkenti. Van-e aki megbetegedett az oltás ellenére? Igen, viszont minden esetben könnyebb lefolyású a betegség náluk, tehát nem kell elkerülni a védőoltást, hanem fel kell venni” - ajánlja Baskić professzor.

A Pfizer után betegszenek meg legkevesebben

A kutatás kitér külön minden Szerbiában alkalmazott védőoltásra.

A különbség a beoltottak és a nem beoltottak között drámai. Ám a védőoltások fajtái között a klinikai kép kialakulásában nincs eltérés, vagyis, egyik védőoltás esetében sem tapasztaltak súlyos megbetegedést.

A legkevesebb immunizált megbetegedő a Pfizer védőoltását felvevők közül került ki. A megbetegedők aránya az AstraZeneca esetében 2,3%, a Sinopharmnál 2,2%, a Szputnyik V esetében 1,8%, míg a Pfizer védőoltásánál 1.1%.

Tüdőgyulladás a kínai védőoltás esetében az azt felvevők 0,7 százalékánál alakult ki, az AstraZeneca és az orosz vakcina esetében ez a szám egyaránt 0,3%, míg a Pfizer esetében 0,1%.

A kórházakba a kínai vakcinát felvevők 0,2%-a került, az orosz vakcina esetében ez 0,1% és az AsraZeneca illetve Pfizer esetében egy páciens sem került kórházba.

Baskić professzor szerint a kínai védőoltás lassabban fejti ki hatását, az orosz és az AstraZeneca egyforma gyorsasággal, míg a Pfizer a leggyorsabban.

“Ám ami a legfontosabb, hogy mindegyik oltás hatásos”- mondta Dejan Baskić, a kutatás vezetője. (Blic)

Új irányt vehet az uniós bővítés - illusztráció
2026. JÚNIUS 26.
[ 18:09 ]
Újabb fontos fejlemény történt a NIS körül kialakult helyzetben: Dubravka Đedović Handanović energiaügyi miniszter bejelentette, hogy Szerbia és a Mol megállapodásra jutott egy részvényesi szerződésről arra az esetre, ha a magyar vállalat megvásárolná az orosz Gazpromnyefty többségi részesedését a szerb...
2026. JÚNIUS 11.
[ 9:51 ]
Szerbiában továbbra is több mint félmillió gazdaság jelenti az élelmiszer-termelés alapját, a termelésből élő háztartások és a mezőgazdaságban dolgozók száma azonban évről évre csökken. A 021.rs által ismertetett Biznis.rs-összeállítás szerint az elmúlt nyolc évben mintegy 62 ezer agrárgazdaság szűnt meg az...
2026. JÚNIUS 9.
[ 8:00 ]
A nyári szabadságok és a külföldi nyaralások közeledtével érdemes előre tájékozódni arról, hol és milyen feltételekkel vehetnek igénybe egészségügyi ellátást a szerbiai biztosítottak. A Köztársasági Egészségbiztosítási Alap 25 országgal és Québec kanadai tartománnyal kötött megállapodása alapján egyes...
2026. JÚNIUS 8.
[ 9:08 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó