Kanizsán a hétvégén átadták a Pro Urbe-díjakat, a község legrangosabb elismeréseit. Az emlékplakettet Barkóci Magdolna, nyugalmazott horgosi pedagógus, a Pro Urbe-oklevelet Jovica Mojsilović magyarkanizsai pravoszláv pap, Kovács Erzsébet oromi és Varjú György nyugalmazott magyarkanizsai pedagógus vehette át.
Idén három napig tartott a község ünnepe. A rendezvénysorozat pénteken kezdődött, amikor is a hagyományokhoz híven ünnepi megemlékezést tartottak az I. Zentai-csata emlékművénél, az oromhegyesi Csákó-halmon, ahol ezúttal is egy újabb emléktáblát helyeztek el a következő felirattal: 1332 - Révkanizsa vásáros hely.
Ezt követően a magyarkanizsai József Attila utcában átadták rendeltetésének a Bárka lakóotthont, amelyben az Együtt Veled Értük, értelmi és testi fogyatékosok érdekeit védő és segítő egyesület négy nagykorú védence kerül elhelyezésre, akik így kísérlik meg elsajátítani – természetesen megfelelő szakmai felügyelet mellett – az önálló, szülőktől elkülönült, cseppet sem könnyű életet.
Az első ünnepnap befejezéseként a Művészetek Háza zsúfolásig telt színháztermében Losoncz Piroska karnagy vezetésével nagy sikerű koncertet adott a fennállásának 40. évfordulóját ünneplő Zenebarátok Egyesülete. Az előcsarnokban reprezentatív kiállítás nyílt az európai, sőt világhírű harmonika-zenekar történetét, sikereinek legfontosabb állomásait illusztráló korabeli fotókból, dokumentumokból, díjakból, oklevelekből.
Szombaton délelőtt kirakodóvásár és kézműves-bemutató volt a főtéren, a Városháza előcsarnokában pedig bemutatkoztak az V. Mézfesztivál résztvevői, a helybeli Nektár Méhészegyesület tagjai. A Mancs Állatvédő Egyesület aktivistái is a főtéren voltak, ahol a tavalyi sikeren felbuzdulva, idén is megszervezték az elkóborolt, majd befogott kutyusok örökbefogadási akcióját.
Az Ifjúsági Otthonban időközben egy műveltségi vetélkedőt tartottak, amelyben a község általános iskoláinak nyolcadikosaiból összeállított, háromtagú csapatok vettek részt.
Az ünnep részeként a Gyógyfürdő sportcsarnokában rendezték meg a IV. Csaba Ferenc Nemzetközi Birkózó Emlékverseny és id. Balassa Rudolf-Kupa, amelyen 7 ország 28 klubjának 246 gyermekkorosztályú birkózója vett részt.
Délután újabb látványosság várt az ünneplő polgárokra: a színházban ezúttal a Cifraszűr Népdalkórus ünnepelte meg 25. születésnapját, amelyre több vendégegyüttest is meghívott, közöttük a lendvai férfikórust is Szlovéniából.
A nap zárásaként a Művészkávézóban Bakos Árpád és együttese adott alkalmi koncertet a megjelenteknek.
Vasárnap folytatódott a kirakodóvásár, a Mézfesztivál és a Mancs akciója is, délután pedig az ünnepségsorozat legfőbb eseményei következtek. Fél 4-kor átadták rendeltetésének a vidékünkön egyedülálló idősek egyházi otthonát, a Batthyáneumot, amely Savelin Zoltán martonosi katolikus plébános ötlete és kezdeményezése alapján a Tartományi Nagyberuházási Alap 23 millió dináros valamint a község és más donátorok támogatásából épült fel. Jövő év tavaszán mintegy harminc idős, elsősorban egyházi személy költözhet majd be a minden kényelmet és a vallásgyakorlást is biztosító otthonba.
Egy órával később a Község vezetői és a megjelent vendégek, közöttük ismert politikai és közéleti személyiségek valamint a testvérvárosok, a helyi közösségek, a politikai pártok és Magyar Nemzeti Tanács képviselői megkoszorúzták a Magyarkanizsa eredetét jelző emlékhelyet a Halász téren, majd a Dobó Tihamér Galériában megnyitották Nógrádiné Kiss Magdolna, budapesti képzőművész önálló tárlatát.
Az ünnepi ülést fél 6-kor tartották a színházteremben, amelyen elsőként Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere, majd Huzsvár Ervin, a községi képviselő testület elnöke mondott ünnepi köszöntőt. Ezt követően átadták a Pro Urbe-díjakat, a község legrangosabb elismeréseit. A pénzdíjjal járó emlékplakettet Barkóci Magdolna, nyugalmazott horgosi pedagógus kapta meg. A Pro Urbe-oklevelet a város polgármestere Jovica Mojsilović magyarkanizsai pravoszláv papnak, Kovács Erzsébet oromi és Varjú György nyugalmazott magyarkanizsai pedagógusoknak adta át.
Az ünnepi ülést Prunyi Ilona zongoraművész és Banda Ádám hegedűművész, a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia művészeinek alkalmi koncertje tette még ünnepélyesebbé, akik többek között Harsányi Tibor, ismert magyarkanizsai születésű zeneszerző műveit is elhozták a község ünnepére.
Bödő Sándor
Nincs hozzászólás. Legyen az első!