Vajdaság
Az MNT elfogadta a 2015-ös költségvetést
Az ülésen jelen voltak a tanács által alapított intézmények vezetői is
Betűméret:             

Elfogadta az idei második pótköltségvetését és a jövő évi költségvetését a Magyar Nemzeti Tanács. Összesen közel 690 millió dinár áll a kisebbségi önkormányzat rendelkezésére 2015-ben. Az MNT döntött az oktatási, kulturális, tájékoztatási, valamint a nyelvhasználati bizottságok összetételéről is.

Negyedórás késéssel vette kezdetét az idei utolsó, közel hat órásra nyúló nemzeti tanácsi ülés, amelyen 40 napirendi pontról szavaztak a képviselők. A tanács megszavazta a pótköltségvetésről szóló határozatjavaslatot, amely elsősorban az év végén befolyt külföldi támogatásokkal egészíti ki a 2014-es büdzsét, amelyet a jövő évben használnak fel többek között a zsinagóga, a Szent Teréz-székesegyház és a Szentháromság-szobor rekonstrukciójára.

A 2015-ös költségvetésben 314 millió dinárt irányoztak elő az oktatás támogatására, amely ismét a legnagyobb összeget teszi ki a büdzsében. Hajnal Jenő, az MNT elnökének elmondta, hogy a költségvetés tervezésekor az MNT tevékenységének minden szegmensére odafigyeltek, valamint a négy területen kívül eső kérdésekre is gondoltak, így támogatva a közösséget erősítő programokat.

Az ellenzéki oldalon a pótköltségvetés áttekinthetetlenségét nehezményezte Tari István, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének képviselője.

Hajnal Jenő, az MNT elnöke elmondta, hogy ezzel lezárnák az előző összetételű tanács által megkezdett struktúrát, s jövőre átláthatóbbá tennék a támogatási rendszer, illetve a bevételi és kiadási eszközöket.

A költségvetéssel kapcsolatban 10 módosító indítvány érkezett Tari részéről, aki többek között csökkentené a nemzeti tanácsban foglalkoztatottak béreit és az ezzel járó járulékokat, a tanácstagok egyéb kiadásait, a karbantartási költségeket, illetve felére csökkentené a jövő évi reprezentációs kiadásokat, a 10 beterjesztett módosító javaslat 16 millió dinár átcsoportosítását irányozta elő, amit a kultúrára, hivatalos nyelvhasználatra, cserkészek támogatására, hagyományápoló amatőr egyesületek támogatására stb irányítottak volnaz ellenzéki javaslat szerint. „A módosító javaslataim előirányozzák azt, hogy a Magyar Nemzeti Tanács kevesebbet költsön a pénzeszközökből a bérezésre, a munkások számát és a bérezést kell átláthatóbbá tenni és ezt kell ésszerűsíteni, racionalizálni. Nagyon fontosnak tartjuk a diáksegélyezést, de mindennél fontosabbnak tartjuk a hivatalos nyelvhasználat fejlesztését, erre szeretnénk minél több pénzt átcsoportosítani” – mondta Tari István képviselő.

A Vajdasági Magyar Szövetség által támogatott Magyar Összefogás képviselői nem támogatták a módosítási javaslatokat, így az eredeti dokumentumot szavazattöbbséggel fogadta el a nemzeti tanács. A Magyar Nemzeti Tanácsnak jövőre tehát csaknem 690 millió dinár áll rendelkezésre. Az idén fel nem használt eszközökből 2015-ben több mint 467 millió dinárt vittek át. Az adományokból és az átutalásokból származó bevételek összege mintegy 215 millió dinár lesz. Ennek több mint fele, vagyis csaknem 121 millió dinár anyaországi adományokból származik, 94 millió dinár pedig köztársasági, tartományi és önkormányzati átutalásokból.

A jövő évi nemzeti fontosságú évfordulókra is külön összeget biztosít az MNT: a 70 éves Szabadkai Népszínház és az 500 éve született Avilai Szent Teréz megünneplését rendezvénysorozatok finanszírozásával támogatják.

Napirenden szerepeltek a vajdasági magyar tömegtájékoztatási intézmények, kulturális közintézmények munka-, és pénzügyi tervei, valamint vezetői kinevezései. A Magyar Nemzeti Tanács kinevezte bizottsági tagjait: az Oktatási Bizottság élére Perpauer Attila osztálytanítót, a Kulturális Bizottság élére Penovác Náray Éva magyar nyelv és irodalom szakos tanárt. A Tájékoztatási Bizottság elnöke Németh Ernő geodéziai technikus, a Szabadkai Rádió megbízott főszerkesztője, a Nyelvhasználati Bizottságot Szilágyi Miklós okleveles jogász vezeti majd.

Basity Gréta

Két holttestet találtak a Tiszában körülbelül 12 méter mélyen, azon a helyszínen, ahol a szemtanúk szerint szombaton, a késő délutáni órákban a két zentagunarasi, 40 év körüli férfi a vízbe esett a Halászcsárda üdülőtelepnél csónakázás közben. Baranyi Nándor a zentai Tisza Mentőcsapat vezetője megerősítette...
2026. JÚNIUS 14.
[ 17:23 ]
Szombaton 19 óra környékén két zentagunarasi, 40 év körüli férfi a Halászcsárda üdülőtelepnél csónakázás közben a Tiszába esett és nyomtalanul eltűnt - írja a Magyar Szó. A tragikus események kapcsán helyszínelést végző zentai vizsgálóbíró a sajtónak elmondta, hogy szombat este hét óra tájban a...
2026. JÚNIUS 14.
[ 11:26 ]
Eszméletlen állapotban találtak egy férfit szombaton a péterváradi vár lábánál, akit az újvidéki sürgősségi központba szállítottak újraélesztésre – közölte a Tanjuggal az újvidéki mentőszolgálat. Zoran Krulj, az újvidéki Sürgősségi Orvosi Intézet szóvivője elmondta, hogy a férfi személyazonossága...
2026. JÚNIUS 13.
[ 22:01 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó