A szociális szolgáltatások területén is folyamatosan szükség van az újításokra, elsősorban a hatékonyság növelése, valamint a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodás végett. Egy új, innovatív megoldást tesztelnek április 1-től kezdődően Topolyán. Erről egy kerekasztal-beszélgetésen számoltak be, melyen az érintett szakemberek mellett jelen voltak a különféle szociális indítékkal létrehozott intézmények képviselői is.
Az április elsején induló szociális projektum keretében családi tanácsadók, úgynevezett családsegítők közreműködésével szeretnék felzárkóztatni azokat a gyermekes családokat, melyek hányatott sorsuk, nehéz életkörülményeik, kedvezőtlen szociális hátterük miatt, vagy a család valamely tagjának a betegségből adódóan különféle nehézségekkel kénytelenek szembesülni Topolyán. Jasmina Zimonjić, Topolya és Kishegyes Község Szociális Központjának igazgatónője a projektet beharangozó kerekasztal-beszélgetésen elmondta, hogy a szolgáltatás konkrét célja hatékonyan kisegíteni az érintett családokat egy-egy nehéz élethelyzetből. Elsőként Szerbiában még 2013-ban Niš városában, Kragujevacon, Újvidéken és Belgrádban indítottak hasonló projektumot. A súlyos gazdasági helyzet sok család életét nehezíti, különösen nehéz helyzetben vannak azok a hol fogyatékkal élő, hátrányos helyzetű, vagy különleges igényű családtagok is vannak.– A mentálisan sérült vagy más fejlődési rendellenességgel élő gyermekekről és felnőttekről gondoskodó családokra kiemelten összpontosítanak majd, mondta el az igazgatónő.
A különleges elbánást igénylő iskolás gyermekek esetében a családi kísérők alkalmazása már egy jól bevált gyakorlat Topolyán. Jelenleg 33 ilyen személy van, de további igénylők is jelentkeztek már. A topolyai községi tanács tagja, a szociális tárca vezetője, Farkas Ármin ismertette, hogy a családsegítők a tervek szerint a szociális központtal szorosan együttműködve fejtik ki tevékenységüket. A konkrét gyakorlati segítségen kívül az oktatási és egészségügyi intézmények irányába történő kommunikációt is segítők koordinálják majd.
Egy képzett fiatalokból álló csapat április 1-je után munkához lát. A programba később szeretnék bevonni a szociális központ nyilvántartásában szereplő valamennyi családot. Fontányi Andor fiatal pszichológus is tagja a csapatnak és elmondta, hogy a folyamat alapvető célja a sérült egyének és a nehéz körülmények között élő gyermekek életminőségének a javítása. Az innovatívnak tekinthető elképzeléssel közvetítőn keresztül, intézmények bevonásával zajlik majd a segítségnyújtás. A tervek alapján 25 egészségügyi vagy más nehézséggel küzdő topolyai család esetében fél éven keresztül alkalmazzák a módszert, majd pedig ismertetik az elért eredményeket.
Topolyán az önkormányzat kezdeményezésére és annak támogatásával valósítják meg a programot, a Topolya és Kishegyes Szociális Védelmi Központ és a NORE civil szervezet közreműködésével. Az önkormányzat 1,47 millió dinárt különített el a költségvetésben a projekt megvalósítására. Emellett az illetékes minisztérium 700 ezer dináros támogatására is számítanak.
A kerekasztal-beszélésen jelen volt még az országos Szociális Védelmi Intézet képviseletében Nenad Stojanović és Ljiljana Popović, a Tartományi Szociális Védelmi Intézetből Snežana Đorić és Jelena Mandić, valamint Milana Počuča, a bácskossuthfalvi Otthon defektológusa, Bogdan Uzelac szociális munkás és Vanja Runjo gyógypedagógus.
Tóth Péter
Nincs hozzászólás. Legyen az első!