A Zentai csata Emlékkilátó új részlege nyílt meg ma a városháza tornyában. A kiállításon interaktív eszközök és óriás pannók mutatják be a korabeli csatákat, eseményeket. A Zentai csata és a magyarországi visszafoglaló háborúk című kiállítást Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár nyitotta meg.
A zentai csata és a magyarországi visszafoglaló háborúk című kiállítás anyaga a Budavári Önkormányzat, a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága jóvoltából született meg és került ide Zentára. Ezzel a jelentős kiállítással állítva emléket a városunk történelmében a legmeghatározóbb eseménynek, a zentai csatának, amely nemcsak a település számára, hanem az egész akkori Európa számára is óriási jelentőséggel bírt, hiszen egy korszak végét és egy másik korszak kezdetét jelentette. A történelmi eseményeknek szentelt kiállítás a ma emberének is fontos tanulsággal szolgál, hiszen rámutat arra, hogy nemcsak az iránt tartozunk felelősséggel, ami van, hanem azért is, ami lehet és lesz. A jelenbeli döntéseink meghatározzák, hogy milyen lesz a jövőnk. S ez nem csak személyes jövőnkre, hanem nemzetünk jövőjére is igaz – hangzott el a megnyitó kezdetén, a vendégek fogadásán.
Az ünnepi program keretében beszédet mondott Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának államtitkára és Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere.
A kiállítást megnyitotta Dr. Nagy Gábor Tamás, Budavár Önkormányzatának polgármestere.
Az ünnepi eseményt megtisztelték jelenlétükkel Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kapcsolattartási főosztályvezetője, Hajnal Jenő, az MNT elnöke, valamint a községi tanács tagjai.
A kiállítási anyag most került végleges helyére a városháza tornyába. A visszafoglaló háborúkat mutatja be ez a tárlat – kezdte megnyitó beszédét Potápi Árpád János, majd kitérve a történelmi időszak jelentőségére kiemelte, hogy „Zenta neve, a név említése mindig összefonódik a csatának az említésével, s a modern Magyarország megszületésével. A közép európai keresztény népek mindig közösen tudtak fellépni az előrenyomuló muszlim seregek ellen. Ez a közép-európai összefogás adhat nekünk támpontot arra - hiszen ma is közép európai összefogás kell, - hogy a világban meglévő folyamatokat csak közösen tudjuk megállítani. Ma Magyarország előtt a legfontosabb üzenet az, hogy sikerül-e országunkat és ezt a tájegységet, amelyet Közép-Európának nevezünk, sikerül-e Magyarországot, sikerül-e Közép-Európát megtartani annak, amilyent az őseinktől örököltünk, s amelyet évszázadokon keresztül közösen védelmeztünk. A hétvégi magyarországi országgyűlési választások legfontosabb tétje az, hogy Magyarországot, Közép-Európát a továbbiakban is meg tudjuk-e őrizni, meg tudjuk-e olyan etnikai, kulturális térségnek őrizni, mint amilyent mi magunk is megkaptunk, és azt a biztonságos Közép-Európát, amelyet az utódainknak is tovább tudjunk adni. A Zentán küzdő eleink ehhez adnak számunkra bátorítást.”
Czegledi Rudolf polgármester a város idegenforgalmáról beszélt, elsősorban arról, hogy a zentai csata emlékkilátó a város egyik szimbóluma lett, s most egy újabb értékes kiállítással gazdagodhatott. Ez a bővítés lehetővé teszi, hogy a hozzánk látogató egyéneknek és csoportoknak tovább bővüljön a történelemismerete.
Ezeknek a háborúknak az évei voltak a legnehezebb időszakok a törökökkel vívott harcokban – mondta dr. Nagy Gábor Tamás megnyitóbeszédében. Például Európa-szerte örömtüzeket gyújtottak Buda visszafoglalásának eseményére. A török hadak visszaszorítása minden nyertes csatával nagy fellélegzést, felszabadulást hozott. Jelképes esemény, hogy egy toronyba került ez a kiállítás. Hogy jó magasról lássuk a fenyegető árhullámot, a felcsapó tüzet, a portyázó törököket vagy bármily veszélyt. S ha kell, figyelmeztessen. Minden torony egy fantasztikus perspektívát ad nekünk. A történelem egy ilyen nézőpontból hallatlanul mély. Nekünk egy ezeréves perspektívát ad. Ha tudunk olvasni belőle. Ez volt a szándékunk ezzel a kiállítással – fogalmazott Budavár Önkormányzatának polgármestere.
Az ünnepi eseményen közreműködött még a Cor Jesu Városi Kamarakórus Miklós Réka vezetésével és Elor Emina színművész is.
Rúzsa Mária
Nincs hozzászólás. Legyen az első!