Az oktatás és a nemzeti kisebbségek helyzetének javítására irányuló programok teljes mértékben megvalósultak, így a titkárság sikeres évet tudhat maga mögött – hangzott el Nyilas Mihály tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkár évértékelő sajtótájékoztatóján.
Az oktatás terén elért eredményeket összegezve elmondta, 2019-ben kiemelt hangsúlyt fektettek az épületek felújítására. - Folytattuk iskoláink, óvodáink, diákotthonaink felújítását, de ugyanakkor a különböző programok, projektek megvalósulását is pénzeltük egész éven át. Meggyőződésem, hogy az a mintegy 700 millió dinár, amit a költségvetés lehetővé tett számunkra, jó helyre került. Az iskolaépületek felújításához a tartományi kormány is hozzájárult a költségvetési tartalékeszközök biztosításával, és ennek köszönhetően a most már négy éve zajló iskola felújítási folyamat, amellyel az épületek állagát javítjuk, folytatódhatott – hallottuk Nyilastól.
A kisebbségek számára odaítélt támogatások kapcsán a szaktitkár elmondta, a nemzeti tanácsokat 60 millió dinárral segítették, valamint különböző pályázatok írtak ki, amelyekre kisebbségi egyesületek, iskolák és egyéb szervezetek jelentkezhettek. Hozzátette, a titkárság keretében működik a fordító szolgálat is, amely a tavaly elfogadott ügyrendi változás alapján a tartományi képviselőház teljes anyagát lefordítja.
A titkárság által életre hívott Okos tábla minden iskolába elnevezésű program kapcsán Nyilas Mihály elmondta, minden iskolaépületbe eljuttatnak egy-egy interaktív táblát, valamint a hozzá tartozó projektort. Hangsúlyozta, erre a tavasz folyamán kerül sor. - Szeretnénk motiválni a diákokat, tanárokat, tanítókat, hogy használják ezeket a táblákat. Az okos tábla a digitalizáció érájában egy megkerülhetetlen eszköz az oktatásban – tette hozzá.
Másik újdonságként a bérleti jogból eredő probléma megoldását említette. – A korábbi években amikor az iskolák kiadták tornatermeiket, a kantint, vagy valamilyen más épületrészt, a megvalósult bevételt nem tarthatták meg. Abban az esetben, ha az intézmény alapítója a tartomány, akkor a tartományi költségvetésbe kellett befizetniük ezt az összeget. Ez így nincs rendjén, és megtaláltuk a módját, hogy ezt visszajuttassuk. Ezzel a lépéssel motiváljuk az iskolákat, hogy amennyiben lehetséges, adják bérbe az objektumot. E célra egy külön pályázatot jelentetünk meg január végén, február elején. Egy tíz milliós összegről van szó, amit fejlesztésekre, különböző programok megvalósítására fordíthatnak az iskolák – emelte ki.
A jövő évi tervek kapcsán Nyilas Mihály úgy fogalmazott, 2020-ban a már jól kijárt utat szeretnék folytatni, de több újdonságot is beiktatnak programjukba.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!