Vajdaság
Az 1942-es hideg napokra emlékeztek Újvidéken
Betűméret:             

Újvidéken megemlékeztek a 79 évvel ezelőtti hideg napok áldozatairól. A központi rendezvényt a Dunai rakparton, a Család nevet viselő emlékműnél tartották. Politikusok, polgárok és az áldozatok leszármazottai is lerótták kegyeletüket, tudósít a Pannon RTV.

1942. januárjában a magyar katonai alakulatok razziát indítottak a visszafoglalt Bácska Sajkás-vidékén. A túlkapásba torkolló akciónak több ezer szerb, zsidó és roma nemzetiségű személy esett áldozatául, de magyar személyeket is kivégeztek. A Sajkás-vidéken elkövetett események felelőseit még 1943-ban a Horthy-rendszer alatti Magyarországon felelősségre vonták. A második világháború után pedig Budapest kiadta Jugoszláviának a fő vétkeseket, ahol háborús bűnösökként kivégezték őket.

Az újvidéki megemlékezésen Miloš Vučević polgármester rámutatott, hogy a múltból tanulni kell, és együtt kell megakadályozni az ilyen események megismétlődését.

„Ha nem emlékezünk a múltra, a szörnyű történelem és a még szörnyűbb bűntények megismétlődhetnek. A hírhedt újvidéki razziára, amelyben teljes családokat vittek a vesztőhelyre, nem azért kell emlékeznünk, hogy haragot vagy keserűséget érezzünk, vagy hogy a gyűlöletre gyűlölettel válaszoljunk, hanem hogy ez a fájdalmas emlékezés megerősítsen minket a további harcban a fasizmus ellen, a patológiás gyűlölet és gonosz ellen”, mondta.

Isaac Aziel szerbiai főrabbi a szerbiai zsidó hitközség nevében mondott beszédet, a pravoszláv egyház nevében Irinej bácskai püspök emlékezett. Hangsúlyozta, hogy a bűnténynek mindig van neve, és egyének vagy egy egész katonaság tettei miatt nem bűnhődhet egy teljes nép.

„A magasztos keresztény parancsolat a megbocsájtás. Az emlékezés szent erény. A haragtartás bűn. Ezért emlékezünk és imádkozunk Istenhez minden áldozatért, a megbocsájtással pedig jobb világot és jobb jövőt építünk a szerb népnek, és minden más népnek, akikkel évszázadokig osztoztunk és osztozunk az élettéren.”

A megemlékezésen többen koszorúztak. A tartományi képviselőház nevében Pásztor István házelnök helyezte el a kegyelet virágait, Magyarország nevében pedig Pintér Attila belgrádi nagykövet.

Az 1942-es hideg napok után 1944-45-ben, a jugoszláv katonai közigazgatás idején bírósági eljárás nélküli megtorlásba kezdtek a partizán alakulatok Vajdaságban. Ennek nem csak magyarok estek áldozatául, hanem másként gondolkodó szerbek és vajdasági svábok is. Tomislav Nikolić szerb és Áder János magyar államfő 2013-ban közösen hajtott fejet Csúrogon a két nemzet áldozatainak emléke előtt, a történelmi megbékélés jegyében. A magyar államfő pedig korábban a szerb parlamentben mondott beszédében bocsánatot kért a második világháború idején a magyarok által elkövetett büntetettekért. (Pannon RTV)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Žarko Mićin újvidéki polgármester ma bejelentette, nyilvános pályázatot írnak ki azon emlékmű elhelyezésére, amely a vasútállomáson történt előtető-omlás áldozatainak állít majd emléket. Mićin a TV Pink műsorában elmondta, az emlékmű megtervezésére kiírt nyilvános pályázatra beérkező munkákat szakmai...
2025. MÁJUS 12.
[ 13:25 ]
Második alkalommal tartották meg a Délvidéki Médiatalálkozót a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) szervezésében szombaton, a doroszlói Mária-kegyhely konferenciatermében. A rendezvény célja a vajdasági magyar média megerősítése és fejlesztése volt, összhangban a nemzeti tanács stratégiájával. Az eseményen közel száz...
2025. MÁJUS 10.
[ 17:02 ]
Idén szám szerint 19.777 vajdasági magyar család pályázott a Szülőföldön magyarul támogatásra, míg tavaly összesen 19.603 igénylés érkezett, írta a Facebookon dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, aki azt is kiemelte, hogy már a tavalyi szám is emelkedés volt a 2023-as évhez képest. „A VMSZ...
2025. MÁJUS 9.
[ 21:28 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó