A topolyai zsidók deportálásáról és a holokauszt 80. évfordulójáról emlékeztek meg ma a zsidó temetőben Topolya Község Múzeuma és a Film-Múzeum Civil Szervezet szervezésében.
A megemlékezés idejére a temető kápolnájában egy alkalmi kiállítást is megtekinthetett a jelenlévő közönség. Az alkalmi műsorban az Auróra Beszédművészeti Műhely tagjai Anne Frank naplójából olvastak fel részleteket.
Abban, hogy Topolyán évről-évre megemlékeznek az elhurcolt zsidókról, nagy érdeme van Kocsis Antal helytörténésznek, aki társaival, majd egyre több topolyai polgárral együtt két évtizeddel ezelőtt megkezdte az addig gyommal benőtt, beomlott falu egykori zsidó temető kitisztítását, majd indítványozta az emlékmű létrehozását, ami Cservenák Erzsébet keramikus alkotása, s aki jelenleg is a topolyai zsidóság történelmét kutatja.
„Megérintett annak idején, hogy itt emberek nyugszanak, és úgy véltem, megilleti őket egy méltó hely, hogy ott nyugodjanak. Ez volt a kezdet, hihetetlen, de lassan több, mint húsz éve annak, hogy több mint 300 önkéntest megmozgattunk ez ügyben”, nyilatkozta a Pannon RTV-nek Kocsis Antal.
A topolyai Günberger Róza és Mór a topolyai temetőben nyugszanak. Lányaik, Aranka és Hajnalka azonban nem tértek vissza Auschwitzból. A Grünberger lányok befejezetlen kézimunkája, amelyet ez alkalommal kiállítottak a képolnában, mintegy szimbóluma a topolyai zsidóság tragikus sorsának és hiányuknak a városban. „Pár hónappal ezelőtt értesültünk a Plohl családtól, hogy fönnmaradt egy olyan faliszőnyeg, amelyet egy topolyai testvérpár, a Grünberger-lányok, Hajnalka és Aranka kezdett el, s amelyet sajnos, soha nem fejezhettek be, mert 1944-ben elhurcolták őket Auschwitzbe, ahonnan soha többé nem tértek haza. Ez a szőnyeg megvan még a Plohl családnál, és sikerült tőlük a fényképeket is kölcsön kapni, ezáltal egy kamarakiállítással bővül ez a mai megemlékezés”, mondta Vastag Gazsó Hargita, a megemlékezést szervező Film-Múzeum Civil Szervezet elnöke.
A megemlékezésen Szakály József, címzetes prépost, topolyai katolikus plébános és Harangozó László, a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspöke imádkoztak az elhunytak lelki üdvéért. Kovács Róbert, a Szabadkai Zsidó Hitközség irodavezetője mondta el a gyászolók imáját.
1941-ben 426 zsidó élt Topolyán. Elhurcolásuk 1944. április 16-a és június 20-a között történt. A topolyai zsidó temetőt 2002-ben újították fel, azóta minden év június első vasárnapján emlékeznek és megkoszorúzzák az itt emelt emlékművet.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!