Vajdaság
Tüntetés a szabadkai vízművek előtt: A víz jog, nem luxus
Betűméret:             

Tiltakozó megmozdulást szerveztek ma a szabadkai polgárok, akik kifogásolják az ivóvíz minőségét. Az elégedetlen polgárok közül mindenki ugyanazzal a feladattal érkezett: otthon csapvizet töltöttek egy palackba, és azt vitték magukkal a Vízművek és csatornázás közvállalat épületének kapuja elé. A szabadkai lakosok különböző fajta vizeket hoztak – sárgát, sötétet, zavarosat, narancssárgát – de voltak olyanok is, akik üres palackkal érkeztek, mert otthon egyáltalán nincs vizük.

Tavankút lakói évek óta küzdenek a vízellátással – a falu nem rendelkezik vízvezetékhálózattal, a kutak pedig kiszáradnak, mert a víz egyre mélyebbre húzódik vissza, így új kutakat kell fúrni, ami nagy beruházást igényel.

„A víz először is rossz – sárgászöld, narancssárga. A gyermekem bőrkiütést kapott tőle, nem tudott fürödni. És ez csak akkor, ha egyáltalán van víz. Az elmúlt három évben minden évben vízhiány volt. Egyszer volt egy tartálykocsi a faluban, de az nem megoldás. Tavaly új kutat fúrtunk, mert teljesen víz nélkül maradtunk” – mondta Željka Francišković, aki több mint egy évtizede él Tavankúton.

A Francišković család egy ideig állattenyésztéssel is foglalkozott, de a vízhiány miatt fel kellett hagyniuk vele.

Mivel Tavankúton nagy részben horvát nemzetiségű lakosság él, felmerült a kérdés, hogy a nemzeti hovatartozásuk miatt hanyagolják-e el a falut.

„Sokan nem mondanák ki nyíltan, de szerintem igen, nemzeti alapon történik. A városban ilyet nem tapasztaltam, de Tavankúton igen. Még a barátnőim is azt mondják, hogy nem íratnák be gyermeküket az új óvodába, ami itt épült, mert nem horvátok. Horvátország adományozott tűzoltóautókat Tavankútnak, felépítette az óvodát, sok mindent tett anélkül, hogy bármit is kért volna cserébe. Most van tűzoltóautónk, hogy megvédjük Szerbiát, Szabadkát, és van egy új óvodánk, ami nem koszos, nem penészes, új – és mégis üresen áll” – magyarázta Željka.

A szabadkai Vasutas település lakói is számos, 21. században elfogadhatatlan problémával néznek szembe, vélik a polgárok.

„A vizünk narancssárga. Tavaly vettünk egy szűrőt, amit a vízaknába szereltünk. Hetente vagy kéthetente cserélni kell. Ez a helyzet már húsz éve fennáll, húsz éve küzdünk ezzel. Azt mondják, ez egy zsákutca, és nincs mit tenni, csak néhány ház van itt. A fehér pamut ruháimba is beivódik a rozsda. A lányom írt a Vízműveknek, először nem válaszoltak, de később azt mondták, nem tudnak segíteni, mert zsákutca és „vakvezeték”. De mi nem adjuk fel” – mondta az egyik lakó.

A tüntetők megpróbáltak bejutni a közvállalat udvarába, de ebben a biztonsági szolgálat és a rendőrség megakadályozta őket, tájékoztat a Subotica.com portál.

Dragan Kleut, a Bánsági Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Szövetsége elnöke kijelentette, hogy a felvásárlók az új búzatermésért kilogrammonként 18 dinárt kínálnak, miközben 2008-ban az ár 22–23 dinár volt. Figyelmeztetett, hogy utcai tiltakozásokba kezdenek, ha az ár nem emelkedik. Kleut a Beta...
2026. JÚNIUS 25.
[ 12:11 ]
Negyven, a tartományi közigazgatásban dolgozó alkalmazott vesz részt olyan képzésen, amelyen a mesterséges intelligencia haladó használatát, ezen belül a nagy nyelvi modellekhez írt összetett utasítások, vagyis promptok készítését sajátítják el. A program elsősorban a turizmus területén dolgozóknak szól, a képzésre...
2026. JÚNIUS 24.
[ 18:02 ]
Holnap kezdődnek a felvételi vizsgák az Újvidéki Egyetem új hallgatói nemzedéke számára, miközben folytatódnak a felvételik a Belgrádi Egyetemen és a Niši Egyetemen is. Pénteken, június 26-án Kragujevacon kezdődnek meg a felvételi vizsgák, Novi Pazarban június 29-én, míg a Prištinai Egyetem ideiglenes székhelyén,...
2026. JÚNIUS 24.
[ 16:50 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó