Vajdaság
Hatalmas tiltakozás Újvidéken: „Amikor az egyetemisták felkelnek – a rezsimek megbuknak”
Betűméret:             

Péntek este 7 órakor kezdődött meg a Szerbia, halljuk egymást? elnevezésű tiltakozás, amelyre az egyetemeket blokád alatt tartó hallgatók hívták meg a polgárokat. Az eseményt az egyetemi város közelében, a Stražilovo utca és a Lázár cár sugárút kereszteződésében szervezték meg.

A rendezvény 16 perces néma csenddel vette kezdetét, így emlékeztek az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozataira.

A Belügyminisztérium a 16 perces csendet követően azonnal közölte: értesülései szerint a tüntetők meg akarják támadni a karok előtt állomásozó rendőröket.

A 021.rs szerint több ezre gyűltek össze a tiltakozáson. A Technológiai Kar sarkánál felállított színpadon többen is felszólaltak.

„Ma este a legértékesebbet védjük: a szólásszabadságot és az egyetem autonómiáját. Ott, ahol a gondolatoknak, a művészetnek és a kritikai gondolkodásnak virágoznia kellene, ma rendőrkordon áll. Mi tudjuk, hogy az egyetem az egyetemistáké és a professzoroké, nem pedig a rendőrségé” – mondta az egyik egyetemi hallgató a 16 perces csend után.

Nevena Jeftić, az Újvidék Egyetem Bölcsészettudományi Karának professzora elmondta, hogy az egyetemek egykor olyan helyek voltak, ahol a hallgatók védelmet élveztek, ahol nem kellett attól tartaniuk, hogy maszkos verőlegények, egyenruhások vagy egyes professzorok támadnak rájuk, akik „elfelejtették, vagy sosem tudták, hogy a professzor alapvető kötelessége kiállni a tanítványai mellett, még akkor is, ha kivégzésre viszik őket – különösen, ha kivégzésre viszik őket”.

„A Bölcsészettudományi Kar dékánja, Milivoj Alanović rendőri megszállás alatt tartja az egyetemet, mert azt mondja, hogy nem érzi magát biztonságban. Miközben a nyári ruhába öltözött egyetemistánkat az utcán gumibottal verik a teljes felszerelésbe öltözött rendőrök, ő a rendőrökkel teli épületben nem érzi magát biztonságban. Miközben összeverik az elsősegélynyújtással megbízott egyetemistákat, ő több tucat rendőrrel van az épületben, és nem érzi magát biztonságban”, mondta Jeftić.

A Testnevelési és Sporttudományi Kar egyik hallgatója elmondta: az egyetem a hallgatóké és a becsületes professzoroké, nem pedig azoké, akik egy pártot szolgálnak ki, sem pedig a bűnözőké. Megismételte, hogy az egyetemisták rendkívüli választások kiírását követelik.

„Ennek a hatalomnak nincs legitimitása. Egyetemet akarunk rendőrség nélkül, mert a tudást nem gumibottal kell védeni. Autonómiát akarunk az egyetemeknek, mert szabad egyetemek nélkül nincs szabad Szerbia. Véget akarunk vetni ennek a hatalomnak, amely eltiporja az Alkotmányt, a törvényeket és a józan észt, mert a nép és az egyetemisták nem fognak hallgatni, miközben kaszárnyává változtatják az országot” – mondta a felszólaló fiatal, majd hozzátette, hogy a hatalom fél, mert tudja: amikor az egyetemisták felkelnek, a rezsimek megbuknak.

Az újvidéki tragédiában elhunyt Stefan Hrka édesanyja is felszólalt az eseményen, aki Újvidéket egy nagyon szomorú városnak nevezte, majd köszönetet mondott minden jelenlévőnek, de elsősorban az egyetemistáknak, akik tovább harcolnak egy egészségesebb Szerbiáért.

A tiltakozáson felelevenítették annak a három elbocsátott egészségügyi dolgozónak az esetét, akik azért kaptak felmondást, mert a Sürgősségi Központ igazgatójának állítása szerint, nem akartak segíteni az SNS tagjainak a 2025. augusztus 13-i tiltakozások során. Az elbocsátott doktornő és a két egészségügyi technikus szerint a mentőszolgálat csak azokat védi, akik hűek a rezsimhez.

„Az elbocsátások nem akadályoznak meg minket abban, hogy azzal foglalkozzunk, amit szeretünk és tudunk – vagyis hogy feltétel nélkül segítsünk a népünknek. Azért vagyunk itt, hogy minden embernek és polgárnak segítsünk ebben az országban. Hatalmas köszönet mindnyájatoknak, a legnagyobb köszönet pedig az orvostanhallgatóknak és az orvosi kar tanárainak. Ne feledjék, hogy ez az egyenruha súllyal bír, és sosem szabad bemocskolni” – mondta Nemanja Velikić, az egyik elbocsátott mentős.

Mihajlo Šinković, a polgári gyűlések képviseletében kijelentette, hogy a cél a választások kiírása, „amelyeken legyőzzük ezt a rosszat, és örökre elűzzük”. Hozzátette, hogy az emberek készen állnak arra, ami a győzelem után következik, mégpedig a normális életre az országban.

A tiltakozáson felszólalt Olga, a Bölcsészettudományi Kar hallgatója, aki elmondta, hogy az intézmény épülete többé nem a gondolatok tere, hanem olyan hely, ahol egyetlen ember hoz döntéseket, miután kicseréltette a zárat. Hozzátette, hogy nem szabad hagyni, hogy a kar egy párt meghosszabbított karjává váljon és közölte, hogy követelik Milivoje Alanović dékán lemondását.

A beszédek után a több ezres tömeg átvonult a Bölcsészettudományi Kar épülete elé.

Az újvidéki tiltakozással szolidaritást vállaló polgárok több településen is szimpátiatüntetést szerveztek, egyebek mellett Belgrádban, Novi Pazarban, Užicében, Nišben és Čačakon.

Dragan Kleut, a Bánsági Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Szövetsége elnöke kijelentette, hogy a felvásárlók az új búzatermésért kilogrammonként 18 dinárt kínálnak, miközben 2008-ban az ár 22–23 dinár volt. Figyelmeztetett, hogy utcai tiltakozásokba kezdenek, ha az ár nem emelkedik. Kleut a Beta...
2026. JÚNIUS 25.
[ 12:11 ]
Negyven, a tartományi közigazgatásban dolgozó alkalmazott vesz részt olyan képzésen, amelyen a mesterséges intelligencia haladó használatát, ezen belül a nagy nyelvi modellekhez írt összetett utasítások, vagyis promptok készítését sajátítják el. A program elsősorban a turizmus területén dolgozóknak szól, a képzésre...
2026. JÚNIUS 24.
[ 18:02 ]
Holnap kezdődnek a felvételi vizsgák az Újvidéki Egyetem új hallgatói nemzedéke számára, miközben folytatódnak a felvételik a Belgrádi Egyetemen és a Niši Egyetemen is. Pénteken, június 26-án Kragujevacon kezdődnek meg a felvételi vizsgák, Novi Pazarban június 29-én, míg a Prištinai Egyetem ideiglenes székhelyén,...
2026. JÚNIUS 24.
[ 16:50 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó