Vajdaság
Aláírták a szerződés a Béreg–Szenttamás gyorsforgalmi út építéséről
Vučić: Az első szakasz két éven belül elkészül
Betűméret:             

Belgrádban ma aláírták a béregi határátkelő–Zombor–Kúla–Verbász–Szenttamás gyorsforgalmi út megtervezésére és kivitelezésére vonatkozó kereskedelmi szerződést az azerbajdzsáni Azvirt vállalattal, Aleksandar Vučić szerb államfő jelenlétében.

A szerződést Aleksandra Sofronijević építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter, Aleksandar Antić, a Szerbiai Korridorok igazgatója és Ahmet Murat Turkoglu, az Azvirt Serbia igazgatója írta alá. Az eseményen jelen volt Kamil Hasijev, Azerbajdzsán nagykövete is. A találkozó előtt Vučić az Azvirt képviselőivel egyeztetett.

A gyorsforgalmi út teljes hossza – a korábbi bejelentések szerint – Béregtől Szerbcsernyéig, azaz a Vajdaság mosolya néven ismert útvonalon mintegy 186 kilométer lesz, és óránként 100 kilométeres sebességgel haladhatnak rajta a járművek. A Béreg és Verbász közötti utat mintegy 50 perc alatt lehet majd megtenni, Verbásztól Szerbcsernyéig pedig 1 óra 10 perc alatt.

A tervezett útvonal Zombor és Nagykikinda közötti szakaszán 46 híd, 34 felüljáró, 5 aluljáró és 35 áteresz épül. A nyomvonalon 12 csomópontot terveznek, emellett 13 körforgalom is épül.

Vučić: Az első, Béreg–Zombor szakasz két éven belül elkészül

Aleksandar Vučić államfő az aláírást követően kijelentette, hogy a mintegy 23 kilométeres első szakasz két éven belül elkészül.

„Néhány nappal ezelőtt bemutattuk a Szerbia 2030 és Szerbia 2035 terveket. Ez egy fontos pont, rendkívül jelentős elem a programunkban. Kiemelt jelentőségű a nyugat-bácskai körzet számára, annak mind a négy községe – Apatin, Hódság, Kúla és Zombor – számára, de a dél-bácskai körzet északi részének jelentős települései – Verbász, Szenttamás és Óbecse –, továbbá a közép-bánsági körzetből Törökbecse, valamint az észak-bánáti körzetből Nagykikinda számára is, majd visszakapcsolódik Csernyéhez” – mondta Vučić.

Hozzátette, hogy a gyorsforgalmi út teljes hossza 185,5 kilométer lesz, a most aláírt szerződés pedig 94,2 kilométerre vonatkozik.

„Az út öt szakaszból áll. Az első, közel 23 kilométeres, 22,8 kilométer hosszú szakaszra – amely a magyar határtól, Béregtől Zomborig tart – a finanszírozási szerződést is aláírtuk. A teljes projekttervezés és az első szakasz kivitelezése együtt 240 millió euróba kerül” – mondta Vučić.

Kiemelte, hogy Szerbia biztosította az első szakasz finanszírozását, a többi szakasz esetében pedig ezt időközben oldják meg.

„A szerződésben hároméves határidő szerepel, de az Azvirttel való hosszú együttműködésünk alapján – amely során mindig időben, sőt sokszor határidő előtt és kiváló minőségben dolgoztak – ma reggel megállapodtunk Alijev úrral és munkatársaival, hogy az első szakasz két éven belül elkészül. Ez rendkívül gyors, nagyon fontos és óriási jelentőségű az érintett körzetek lakói számára” – mondta Vučić.

Hozzátette: az első szakasz javítja a munkaerő mobilitását és a jövőbe vezető utat jelenti.

„Ezután nekilátunk a következő részeknek is. A térképen is látszik, mennyire fontos ez az út: nemcsak Zombort hozza közelebb Belgrádhoz vagy Újvidékhez, hanem befektetőket is vonz a nyugat-bácskai körzetbe, valamint a dél-, közép- és észak-bácskai térségekbe” – mondta.

Kiemelte, hogy a beruházás nemcsak a befektetők miatt fontos, hanem az életminőség javulása miatt is.

„A teherforgalom kikerül a városok központjából, nem halad át többé Cservenka, Kúla, Szivác, Kerény és Zombor központján. Így tisztább lesz a levegő, és az utak sem rongálódnak majd olyan gyorsan, mint eddig, amikor három-négy évente fel kellett őket újítani a kamionforgalom miatt” – mondta Vučić.

Turkoglu: Az Azvirt nemcsak utakat épít, hanem tartós kapcsolatokat is

Ahmet Murat Turkoglu, az Azvirt Serbia vezetője kijelentette: a vállalat nemcsak utakat és hidakat épít Szerbiában, hanem tartós kapcsolatokat a szerb és az azerbajdzsáni nép között.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy ma önökkel lehetek a baráti Szerbiában. Hálásak és büszkék vagyunk, hogy a szerb kormány ránk bízta a Béreg–Szenttamás gyorsforgalmi út építését. Biztosíthatom önöket, hogy minden erőforrásunkat mozgósítjuk, és kapacitásaink keretein belül teljesítjük kötelezettségeinket” – mondta.

Hozzátette: arra törekednek, hogy megbízható partnerei legyenek a szerb és az azerbajdzsáni kormánynak, valamint a szerb vállalatoknak.

„Folyamatosan azon dolgozunk, hogy a szerb nép a megépített utak minősége alapján emlékezzen ránk, és hisszük, hogy erőfeszítéseinket felismerik. A legmagasabb színvonal és munkatempó ezúttal sem marad el” – mondta.

Dragan Kleut, a Bánsági Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Szövetsége elnöke kijelentette, hogy a felvásárlók az új búzatermésért kilogrammonként 18 dinárt kínálnak, miközben 2008-ban az ár 22–23 dinár volt. Figyelmeztetett, hogy utcai tiltakozásokba kezdenek, ha az ár nem emelkedik. Kleut a Beta...
2026. JÚNIUS 25.
[ 12:11 ]
Negyven, a tartományi közigazgatásban dolgozó alkalmazott vesz részt olyan képzésen, amelyen a mesterséges intelligencia haladó használatát, ezen belül a nagy nyelvi modellekhez írt összetett utasítások, vagyis promptok készítését sajátítják el. A program elsősorban a turizmus területén dolgozóknak szól, a képzésre...
2026. JÚNIUS 24.
[ 18:02 ]
Holnap kezdődnek a felvételi vizsgák az Újvidéki Egyetem új hallgatói nemzedéke számára, miközben folytatódnak a felvételik a Belgrádi Egyetemen és a Niši Egyetemen is. Pénteken, június 26-án Kragujevacon kezdődnek meg a felvételi vizsgák, Novi Pazarban június 29-én, míg a Prištinai Egyetem ideiglenes székhelyén,...
2026. JÚNIUS 24.
[ 16:50 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó