Vajdaság
Hackertámadás a Telekomnál: Több ezer szabadkai és újvidéki polgár is érintett
Betűméret:             

Több mint 14 ezer szabadkai és 12 ezer újvidéki Telekom Srbija-felhasználó adata szivárgott ki az idei márciusi hackertámadás során – derül ki a Share Alapítvány elemzéséből.

A kiszivárgott adatbázis több mint 688 ezer bejegyzést tartalmaz, ami nem ugyanennyi személyt jelent, hanem adatbejegyzések számát. A feltört rendszerből ugyanakkor közel 339 ezer egyedi személyazonosító szám (JMBG) is kikerült.

Az adatok Szerbia 151 városából és községéből származnak. A legtöbb bejegyzés Belgrádhoz köthető (több mint 82 ezer), ezt Loznica és Szabadka követi 14 ezer feletti adattal, míg Leskovac, Šabac és Kruševac esetében 13 ezernél több adat került nyilvánosságra. Újvidéken 12 749 bejegyzést érint az adatszivárgás.

A nyilvánosságra került adatok az elmúlt hét év során gyűjtött technikai és személyes információkat tartalmaznak. A legérzékenyebb adatok közé tartoznak az ügyfélszolgálati és terepi jegyzetek, például elhunyt előfizetőkre vonatkozó bejegyzések.

Kiszivárogtak továbbá harmadik személyek személyi számai, a felhasználók mozgására vonatkozó adatok, egészségügyi információk, valamint egyéb intim jellegű adatok is. Az adatbázis nemcsak aktív, hanem korábbi felhasználók adatait is tartalmazza.

Az elemzés szerint különösen kockázatos az adatok kombinációja: a név, a személyi szám, a pontos lakcím és a telefonszám együtt elegendő lehet személyazonosság-lopáshoz, adathalász csalásokhoz vagy akár fizikai veszélyeztetéshez.

A Telekom Srbija vezérigazgatója, Vladimir Lučić az ügy kirobbanásakor azt állította, hogy „amatőr hackercsoportról” van szó, és a vállalat folyamatos kibertámadásoknak van kitéve.

„Egy amatőr hackercsoport a műholdas televíziós szolgáltatásunk felhasználóinak egy részét érintő adatokat szerzett meg, majd megpróbált bennünket megzsarolni, bizonyos mennyiségű bitcoint követelve” – mondta Lučić.

Hozzátette, hogy a Telekom megakadályozza az adatok további megjelenését az interneten.

Dragan Kleut, a Bánsági Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Szövetsége elnöke kijelentette, hogy a felvásárlók az új búzatermésért kilogrammonként 18 dinárt kínálnak, miközben 2008-ban az ár 22–23 dinár volt. Figyelmeztetett, hogy utcai tiltakozásokba kezdenek, ha az ár nem emelkedik. Kleut a Beta...
2026. JÚNIUS 25.
[ 12:11 ]
Negyven, a tartományi közigazgatásban dolgozó alkalmazott vesz részt olyan képzésen, amelyen a mesterséges intelligencia haladó használatát, ezen belül a nagy nyelvi modellekhez írt összetett utasítások, vagyis promptok készítését sajátítják el. A program elsősorban a turizmus területén dolgozóknak szól, a képzésre...
2026. JÚNIUS 24.
[ 18:02 ]
Holnap kezdődnek a felvételi vizsgák az Újvidéki Egyetem új hallgatói nemzedéke számára, miközben folytatódnak a felvételik a Belgrádi Egyetemen és a Niši Egyetemen is. Pénteken, június 26-án Kragujevacon kezdődnek meg a felvételi vizsgák, Novi Pazarban június 29-én, míg a Prištinai Egyetem ideiglenes székhelyén,...
2026. JÚNIUS 24.
[ 16:50 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó