Vajdaság
Kiválasztották az újvidéki vasútállomás áldozatainak emlékműtervét
Betűméret:             

Masszív kőlap emlékeztet majd az újvidéki vasútállomás előtetőjének leomlásában elhunytakra. A 021.rs beszámolója szerint a pályázaton Goran Čpajak szobrászművész és Zoran Tucić építészmérnök minimalista terve nyerte el az első díjat.

Kiválasztották az újvidéki vasútállomás előtetőjének 2024. november 1-jei leomlásában elhunytak emlékművének tervét. A 021.rs beszámolója szerint a győztes pályamű Goran Čpajak akadémiai művész és Zoran Tucić építészmérnök alkotása; a szerzőpáros kétmillió dináros első díjban részesült.

Čpajak korábban Mileva Marić Einstein emlékművének nyertes tervét is elkészítette. A pályázaton a második, 750 ezer dináros díjat Eva Vaništa Lazarević kapta, a harmadik, 500 ezer dináros elismerést pedig Boris Ljubičićnek ítélték oda. A 021.rs szerint összesen nyolc pályamű érkezett be.

Az első díj odaítélésének indoklásában a bírálóbizottság minimalista megoldásként írta le a tervet, amelynek központi eleme egy masszív kőlap. A testület szerint a monumentális kőfelület egyszerű formanyelve a tragédiát, a veszteséget és az emlékezést közvetíti, miközben teret hagy a szemlélőnek arra, hogy maga alakítsa ki viszonyát a történtekhez.

Az indoklás szerint a terv „archaikus csendet” keres, és a „nyomás esztétikáját” teremti meg: visszafogott emlékművi kifejezéssel, amelyben a csend és az anyag súlya többet mond bármilyen figuratív ábrázolásnál. A bírálók szerint a masszív kőlap elsősorban figyelmeztetésként működik.

A győztes tervet a bizottság egyértelműen megfogalmazott, eredeti szobrászati egységként értékelte. A leírás szerint az alkotás asszociatív absztrakcióként határozható meg: monolitikus, vízszintesen elhelyezett kőszerkezetből áll, amely alatt egy talapzat „lebeg”, világos utalással a súly brutalitására. A testület szerint az elemek összhatása méltóságteljes, mentes a fölösleges vagy zavaró részletektől, és lehetőséget ad a csendes, mély reflexióra.

A Nedeljnik beszámolója szerint a nyertes alkotás egy 5-ször 5 méteres, 135 centiméter magas kőlap vagy inkább kőtömb. A portál idézte Čpajakot is, aki arról beszélt, hogy ilyen feladatnál különösen fontos a megfelelő megoldás, mert az emlékműnek elég mélyen kell tükröznie a történtek súlyát.

Az emlékművet a vasútállomás és az autóbusz-állomás közötti platón helyezik el.

A közbeszerzést eredetileg tavaly november elején írták ki, de akkor leállították, mert a beérkezett ajánlatok nem feleltek meg minden pályázati feltételnek. Az eljárást idén március elején ismét meghirdették.

A Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesülete szerint a várost sújtó vihar jelentős károkat okozott a termőföldeken, miközben a helyi önkormányzat túl lassan reagál a kialakult helyzetre, közölte a 021.rs portál. Az egyesület arra kérte a gazdákat, hogy haladéktalanul jelentsék be a károkat a mezőőröknél, hogy...
2026. JÚNIUS 20.
[ 7:54 ]
Az újvidéki egyetemek blokádban részt vevő hallgatói szombatra tüntetést hirdettek. A résztvevőket a Fruška gora utca és a Lazar cár sugárút kereszteződéséhez, az úgynevezett turbókörforgalomhoz várják. A program már 14.30-kor megkezdődik, amikor a polgári gyűlések és a hallgatók standjai nyitnak meg. A...
2026. JÚNIUS 19.
[ 16:12 ]
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) pénteken Szabadkán megtartotta 25. rendes ülését, amelyen a testület 105 napirendi pontot tárgyalt meg. A tanács elsősorban oktatási, művelődési, tájékoztatási és nyelvhasználati kérdésekről döntött, emellett számos intézményvezetői kinevezést és pályázati véleményezést is napirendre...
2026. JÚNIUS 19.
[ 13:52 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó