Vajdaság
Az oroszok háromszor annyi almát vinnének, mint amennyit az észak-bácskai termelők kínálni tudnak
Betűméret:             

Ha a jelenleginél háromszor több almája lenne a királyhalmi gyümölcstermesztőknek, azt mind exportálni tudnák az orosz piacra. A gazdák szerint az Európai Unió mezőgazdasági termékekre vonatkozó embargója miatt megnőtt az oroszok érdeklődése a szabadkai gyümölcs iránt.

A királyhami (Bački Vinogradi) Prima mezőgazdasági szövetkezet teljes gőzzel az első osztályú almának az orosz piacra való előkészítésével foglalkozik. Ez a gyümölcstermesztő környék eddig is szállította termékeit az orosz piacra, viszont amióta Oroszország szankciókat vezetett be az Európából érkező mezőgazdasági termékek behozatalára, tovább nőtt az érdekelt vásárlók száma.

Fogas Vilmos, a szövetkezet vezetője elmondta, ez csak azért nem hozott nagyobb kiviteli növekedést, mert a termény 90 százalékát eddig is Oroszországba szállították. „Ha háromszor több almánk lenne, azt most mind eladnánk” – szögezte le a keresetről szólva.

„Állandóan újabb vevők jelentkeznek” – mondta, s hozzátette, a megfizettetéssel sincs semmilyen gond.

Osztorgonác Simon, a szabadkai városi tanács mezőgazdasággal foglalkozó tagja elmondta, a bevezetett szankciók a gyümölcs és a hús iránti keresletet is növelték, s nemcsak Királyhalmán, hanem egész Szabadka területén.

„Nagyobb a kereslet a gyümölcs iránt, és nemcsak Királyhalmán. Tavankúttól kezdve Hajdújásáron át mindenhol teljes kapacitással dolgoznak a hűtőházak. Ami az árakat illeti, jelenleg nem nagy a különbség a tavalyi árakhoz képest. Viszont ha még tovább nő a kereslet, valószínűleg az árak is növekedni fognak egy kicsit” – magyarázta a városi tanácsos.

A szabadkai gazdasági kamara egy koordinációs testületet hozott létre, amely szolgálatatást nyújt az Oroszországgal kereskedő üzletembereknek. Slobodan Vojinovićnak, a kamara elnökének értékelése szerint korábban is nagy lehetőség kínálkozott az orosz piacra történő exportban, de az embargó bevezetése óta csökkent a konkurencia. „Jó helyzetben vannak azok, akik eddig ezen a területen dolgoztak, de jöhetnek újabbak is, hosszútávon pedig komolyan megnövekedhet a termelés, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy ennek a piacnak egy részét ellássuk” – magyarázta Vojinović.

Az észak-bácskai és a Tisza menti régió hivatalos adatai szerint az év első felében nőtt a kivitel az orosz piacra, a behozatal pedig stagnált. Tavaly ugyanis összesen 38,5 millió dollár értékben szállítottak ki termékeket és szolgálatatásokat Oroszországba, az idei év első felében pedig a kivitel értéke 27,4 millió dollár volt. (Tanjug)

Az újvidéki egyetemek blokádban részt vevő hallgatói szombatra tüntetést hirdettek. A résztvevőket a Fruška gora utca és a Lazar cár sugárút kereszteződéséhez, az úgynevezett turbókörforgalomhoz várják. A program már 14.30-kor megkezdődik, amikor a polgári gyűlések és a hallgatók standjai nyitnak meg. A...
2026. JÚNIUS 19.
[ 16:12 ]
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) pénteken Szabadkán megtartotta 25. rendes ülését, amelyen a testület 105 napirendi pontot tárgyalt meg. A tanács elsősorban oktatási, művelődési, tájékoztatási és nyelvhasználati kérdésekről döntött, emellett számos intézményvezetői kinevezést és pályázati véleményezést is napirendre...
2026. JÚNIUS 19.
[ 13:52 ]
Közlekedési baleset történt pénteken a zentai hídon, ahol két tehergépjármű ütközött össze. A baleset következtében a forgalmat teljesen leállították az érintett szakaszon, számolt be róla a Telegraf. A helyszíni információk szerint egy zentai rendszámú teherautó felhajtott az útpadkára, majd irányíthatatlanná...
2026. JÚNIUS 19.
[ 10:22 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó