Az időjárás egyre hidegebb lesz, az évszakokhoz kötődő, szezonjellegű napszámos munkalehetőségek a hőmérséklet csökkenésével és a napok múlásával egyre inkább beszűkülnek. Többen fordulnak ebben az időszakban a Szociális Központhoz segélyért? – kérdeztük Barát Kljajić Tímeát, a központ igazgatóját.
- Sokan fordulnak hozzánk szociális segélyért, akik elsősorban pénzbeli támogatást kérnének, az ügyfél adatainak nyilvántartásba vételét követően munkatársaink felmérik az egyén vagy a család helyzetét, és körülményektől függően határozzuk meg, a támogatás fajtáját.
A Szociális Központ hatáskörébe tartozik a pénzbeli szociális segély jogosultságának meghatározása, az ápolási díjpótlék, a munkára való felkészítés iránti segély, szociális ellátó intézményekben való elhelyezés, nagykorú személy családi elhelyezése, nevelőszülőség, örökbefogadás, gyámság, a gyermek nevének megállapítása, illetve nevének meghatározása, a szülői jogok gyakorlása feletti megelőző felügyeleti intézkedések. A tavalyi adatok alapján 3700 felhasználónk volt, a nemek arányát tekintve több nő részesült segélyben mint férfi, legtöbb a végzettség nélküli vagy alapfokú végzettséggel rendelkező személy, ez a szám mintegy 900 családot tett ki.
A központ dönt az önkormányzat által nyújtott jogosultságokról, az egyszeri segélyről, a napközi szolgáltatás használatáról, a menekültek ideiglenes elhelyezésével kapcsolatban, valamint egyebek mellett a népkonyháról. A községi költségvetésből idén 12,3 milliót ítéltek meg az intézménynek melyből fedezni kell a működéshez szükséges eszközöket, felszerelést a foglalkoztatottak bérét . Fontos kiemelnem, hogy a községi költségvetésből számunkra előirányzott összeg mintegy felét szociális programokra fordítjuk. Az önkormányzat támogatásának köszönhetően idén is fogunk tűzifát osztani a leginkább rászorulóknak.
- A családon belüli erőszak tekintetében mik a tapasztalataik?
- Az utóbbi években növekedés tapasztalható a feljelentett és eljárás alá vont családon belüli erőszak eseteiben. Ez nem feltétlenül az erőszakos cselekedetek növekedésével, hanem inkább azzal is magyarázható, hogy napjainkban ezek az esetek napvilágra kerülnek. A fokozott médiakampány mellett, az erőszak elleni küzdelembe bekapcsolódott intézmények együttműködése igen hatékony.
- Idén kapnak-e télapócsomagot a szegény sorsú gyerekek?
- Több programot szervezünk, ebből kiemelném a minden évben megrendezendő Mosolytábort, és az Örömünnep elnevezésű rendezvényünket decemberben, amikor hasonlóan, mint tavaly 800-900 gyermek fog kapni újévi csomagot – mondta végezetül Barát Kljajić Tímea.
A szociális segélyre jogosultságot törvény írja elő, de bárki aki, úgy érzi, hogy segélyre szorul a központhoz fordulhat, és esetenként ha nem is szociális segélyt, de másfajta támogatást kaphat, ha a központ úgy ítéli meg.
Major Ibolya


