Gazdaság
Megindult a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Betűméret:             

Hétfőről keddre virradóra megindult a kőolajszállítás az Adria-kőolajvezetéken (JANAF) keresztül a pancsovai finomítóba.

Dubravka Đedović Handanović energiaügyi miniszter hétfőn jelentette be, hogy éjféltől elindul a szállítás. A tárcavezető közölte, hogy mintegy száz nap kihagyás után a napokban a JANAF-on keresztül 85 ezer tonna nyersolaj érkezik a szerbiai finomítóba, amely így még a hét során újra tudja indítani a termelést. Az első gázolaj szállítmány január 26-án vagy 27-én futhat ki az olajfinomítóból - tette hozzá. A következő héten további 35-45 ezer tonna nyersolaj érkezésére számítanak.

Aleksandar Vučić szerb elnök hétfőn egyeztetett a Mol vezetésével a Szerbiai Kőolajipari Vállalat, a NIS lehetséges megvásárlásáról. A találkozó részleteit nem hozták nyilvánosságra.

A Mol csoport képviselői egy hete kezdték meg a szerb olajipar működésének átvizsgálását. A szakemberek a benzinkutak, a pancsovai finomító, valamint az Elemér határában fekvő gázfeldolgozó munkáját is elemzik, írja az MTI.

Az amerikai pénzügyminisztérium Idegen Vagyont Ellenőrző Hivatala (OFAC) októberben sújtotta szankcióval a NIS-t az orosz energiaszektor ellen elrendelt büntetőintézkedések keretében.

A szankciók következtében leállt a JANAF vezetéken Horvátországon át történő nyersolajszállítás, és a pancsovai üzemben - az ország egyetlen kőolajfinomítójában - leállt a termelés. December 31-én azonban az OFAC különleges licencet adott ki a vállalat számára, amely 2026. január 23-áig lehetővé teszi az operatív tevékenységek folytatását.

A külön engedély értelmében újraindítható a kőolaj-finomítói feldolgozás, engedélyezett a nyersolaj importja, valamint egyes pénzügyi tranzakciók. Emellett az Egyesült Államok hozzájárult ahhoz, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat 2026. március 24-ig tárgyaljon a kőolaj-finomítója orosz tulajdonban lévő vagyonrészének értékesítéséről.

Az orosz Gazpromnak 11,3 százalékos részesedése van a NIS-ben, leányvállalatának, a Gazpromnyeftynek pedig 44,9 százalékos. A szerb kormány részvényeinek aránya 29,87 százalék, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.

Erősödött a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben. Az euró jegyzése reggel hat órára 355,34 forintra csökkent a szerda délután hat órai 356,34 forintról. A dollár jegyzése 312,62 forintra csökkent 313,81 forintról, a svájci...
2026. JÚNIUS 25.
[ 11:34 ]
Dušan Bajatović, a Szerbiai Szocialista Párt parlamenti képviselője és a Srbijagas közvállalat igazgatója ma kijelentette, hogy az Oroszországgal kötött gázszállítási szerződést a következő három hónapra meghosszabbították, és várakozásai szerint hamarosan az év végéig is meghosszabbítják, írja a Tanjug. –...
2026. JÚNIUS 24.
[ 16:25 ]
A római kormány a rendkívüli hőség miatt engedélyezte, hogy bizonyos gazdasági és termelési ágazatokban csökkentsék vagy ideiglenesen felfüggesszék a munkavégzést, miközben tizenöt városban a legmagasabb hőségriasztást lépett életbe kedden, írja az MTI. A munkaidő csökkentése, vagy a munka esetleges felfüggesztése...
2026. JÚNIUS 23.
[ 18:53 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó