Úgy tűnik az európai gyárak lassan kilábalnak a Covid-19 vírus okozta válságból, míg az ázsiai területeken a helyzet májusban tovább romlott, így a japán és dél-koreai exportőrök az elmúlt tíz év legnehezebb időszakát élik, mutatnak rá a felmérések.
Noha Európában az elmúlt hónapban a gyárak aktivitása enyhe volt, a beszerzési menedzserek szerint túlléptek az áprilisban tapasztalt minimális szinten, mert az országok kontinens szerte enyhítettek a megszorító intézkedéseken, amelyet a halált okozó vírus terjedésének megakadályozása miatt vezettek be.
Az IHS Markit vállalat közölte, hogy a Beszerzési Menedzser Index (PMI) az euróövezet termelésében az elmúlt 22 év megfigyelése szerint áprilisban volt a legalacsonyabb, és májusban valamelyest helyre állt, mivel az előző havi 33,4 százalékpontról 39,4 százalékpontra nőtt. Igaz, ez továbbra is messze van az 50 százalékpontos határtól, amely elválasztja a csökkenést a növekedéstől.
Ugyanakkor Nagy-Britanniában májusban további éles csökkenés volt a termelésben, az alacsony mértékű növekedés csak az egészségügyi felszerelések és védelmi eszközök gyártása területén volt tapasztalható. Az elvárások szerint az amerikai adatok szintén a termelés csökkenésre mutatnak majd rá az elmúlt hónapban.
A világ másik felén, az ázsiai vállalatok körében végzett felmérések szerint a gyárak termelésének helyreállásáról még egy ideig nem lehet beszélni, noha a kínai gyárak aktivitása májusban váratlanul növekedni kezdett.
A kínai PMI index a termelési szektorban az elmúlt hónapban elérte az 50,7 pontot, ami január óta a legmagasabb szint, mivel a szabad mozgást korlátozó intézkedések feloldásával lehetővé vált, hogy a vállalatok megkezdjék a munkát és befejezzék a megkezdett rendeléseket.
Kínától eltérően Japánban a termelés 2009 óta most májusban a legmélyebb pontra süllyedt, de Dél-Koreában is hasonló a helyzet, ahol az elmúlt tíz év legnagyobb csökkenését jegyezték.
Indiában a gyárak aktivitása erőteljesen csökkent májusban, a tajvani gyárakban is folytatódott a csökkenő tendencia, míg Vietnámban, Malajziában és a Fülöp-szigeteken a PMI index helyreállt az áprilisi adatokhoz viszonyítva, de az értékek ezekben az országokban sem haladták meg az 50 pontot. (Tanjug)



