Gazdaság
Sokáig fog tartani a pandémiából történő felépülés: Az európai gyárak lassan kilábalnak a koronából, Japán és Korea tovább süllyed
Betűméret:             

Úgy tűnik az európai gyárak lassan kilábalnak a Covid-19 vírus okozta válságból, míg az ázsiai területeken a helyzet májusban tovább romlott, így a japán és dél-koreai exportőrök az elmúlt tíz év legnehezebb időszakát élik, mutatnak rá a felmérések.

Noha Európában az elmúlt hónapban a gyárak aktivitása enyhe volt, a beszerzési menedzserek szerint túlléptek az áprilisban tapasztalt minimális szinten, mert az országok kontinens szerte enyhítettek a megszorító intézkedéseken, amelyet a halált okozó vírus terjedésének megakadályozása miatt vezettek be.

Az IHS Markit vállalat közölte, hogy a Beszerzési Menedzser Index (PMI) az euróövezet termelésében az elmúlt 22 év megfigyelése szerint áprilisban volt a legalacsonyabb, és májusban valamelyest helyre állt, mivel az előző havi 33,4 százalékpontról 39,4 százalékpontra nőtt. Igaz, ez továbbra is messze van az 50 százalékpontos határtól, amely elválasztja a csökkenést a növekedéstől.

Ugyanakkor Nagy-Britanniában májusban további éles csökkenés volt a termelésben, az alacsony mértékű növekedés csak az egészségügyi felszerelések és védelmi eszközök gyártása területén volt tapasztalható. Az elvárások szerint az amerikai adatok szintén a termelés csökkenésre mutatnak majd rá az elmúlt hónapban.

A világ másik felén, az ázsiai vállalatok körében végzett felmérések szerint a gyárak termelésének helyreállásáról még egy ideig nem lehet beszélni, noha a kínai gyárak aktivitása májusban váratlanul növekedni kezdett.

A kínai PMI index a termelési szektorban az elmúlt hónapban elérte az 50,7 pontot, ami január óta a legmagasabb szint, mivel a szabad mozgást korlátozó intézkedések feloldásával lehetővé vált, hogy a vállalatok megkezdjék a munkát és befejezzék a megkezdett rendeléseket.

Kínától eltérően Japánban a termelés 2009 óta most májusban a legmélyebb pontra süllyedt, de Dél-Koreában is hasonló a helyzet, ahol az elmúlt tíz év legnagyobb csökkenését jegyezték.

Indiában a gyárak aktivitása erőteljesen csökkent májusban, a tajvani gyárakban is folytatódott a csökkenő tendencia, míg Vietnámban, Malajziában és a Fülöp-szigeteken a PMI index helyreállt az áprilisi adatokhoz viszonyítva, de az értékek ezekben az országokban sem haladták meg az 50 pontot. (Tanjug)

Szerbiában tavaly közel hárommillió 15 évnél idősebb személy állt munkaviszonyban, és a többségük heti 36–48 órát dolgozott – derül ki a Köztársasági Statisztikai Hivatal (RZS) adataiból. A Nova ekonomija jelentése szerint azonban több mint 215.000 ember hetente 48 óránál is többet dolgozik, azaz gyakorlatilag heti...
2025. JÚNIUS 27.
[ 10:18 ]
Bulgária zöld utat kapott az euró 2026. január 1-jei bevezetéséhez az Európai Unió tagállamainak vezetőitől, akik csütörtökön Brüsszelben tárgyaltak. Bulgária ezzel az euróövezet 21. tagja lesz. A balkáni ország 2007 óta tagja az Európai Uniónak. Az euróövezethez legutóbb Horvátország csatlakozott, 2023-ban,...
2025. JÚNIUS 27.
[ 7:38 ]
Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója ma kijelentette, hogy Szerbia nem marad gáz nélkül, és arra számít, hogy az új orosz gázszerződés szeptember 20-áig aláírásra kerül. Hangsúlyozta, hogy a tárgyalások az orosz féllel az új gázmegállapodásról még folyamatban vannak, de mint mondta, az szeptember 20-ig alá...
2025. JÚNIUS 26.
[ 10:48 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó