Kárpát-medence
Háromezer magyar tanító petícióban tiltakozott a román nyelv oktatásának módosítása ellen
Betűméret:             

Háromezer romániai magyar tanító által aláírt petíciót adott át kedden a román oktatási miniszternek a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) tiltakozásként, hogy a kormány megtiltotta a nemzeti kisebbségekhez tartozó tanítóknak a román nyelv oktatását.

Valentin Popa oktatási miniszter kezdeményezésére fogadott el a bukaresti kormány augusztus végén egy rendeletet, amely tíz nappal a tanévkezdés előtt léptette életbe a radikális változást. A tanítók és a szülők kifogásolják, hogy a román szaktanárok - akinek többsége nem ismeri a diákok anyanyelvét - nem rendelkeznek a szükséges ismeretekkel arról, hogy egy nem román anyanyelvű kisiskolásnak hogyan kell oktatni az állam hivatalos nyelvét.

A petíciót Burus Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke és Szabó Ödön, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselője iktatta a miniszter irodájában.

Az RMPSZ elnöke a romániai magyar médiának elmondta: a miniszter nem tartózkodott a hivatalban, ezért személyesen nem találkoztak vele. A petícióban a magyar tanítók kérik, hogy a kormány helyezze hatályon kívül a rendelet kisebbségi oktatásra vonatkozó vitatott cikkét. A magyar tanítók a tiltakozás semmiféle olyan módjától nem riadnak vissza, amelyre a törvény lehetőséget ad, így egy esetleges sztrájktól sem, amennyiben öt napon belül a kormány nem tesz eleget kérésüknek.

A héten a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem is állásfoglalást adott ki az ügyben. Megállapították, hogy jelenleg az egyetemi alapképzési szakok névjegyzékéből hiányzik a "román mint nem anyanyelv" szak, a román nyelv és irodalom szak elvégzése pedig nem biztosítja azt a szakmai és pszicho-pedagógiai felkészültséget, amelyre szükségük lenne a szaktanároknak ahhoz, hogy nem román anyanyelvű kisiskolásokat tanítsanak.

A Magyar Szülők Szövetsége is indított egy petíciót az interneten, amely szintén a rendelet vitatott cikkének hatályon kívül helyezését kéri az oktatási minisztertől. Ezt a petíciót eddig több mint 9700-an írták alá.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a múlt szerdán egyeztetett Liviu Dragneaval, a román kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökével, aki Kelemen szerint megígérte, a kormány ezen a héten vagy legkésőbb a jövő héten hatályon kívül helyezi a rendelet vitatott cikkét.

A román nyelv oktatásának megváltoztatása a német és szerb iskolákban is tiltakozást váltott ki, tanévkezdéskor számos tanintézményben japán sztrájkot tartottak. (MTI)

Újabb Maros megyei községben, Küküllőszéplakon (Suplac) is veszélyhelyzetet hirdettek a hatóságok a Kis-Küküllőnek a parajdi bányakatasztrófa nyomán megnövekedett sótartalma miatt - közölte szerdán a Maros megyei vészhelyzeti bizottság az Agerpres hírügynökség jelentése szerint. A testület szerdai döntésével...
2025. JÚNIUS 25.
[ 17:46 ]
Asztalos Csabát, a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelöltjét nevezte ki alkotmánybíróvá a bukaresti képviselőház kedden. A kormánykoalíció által támogatott Asztalos Csaba alkotmánybírói jelöltségét előzőleg pozitívan véleményezte a...
2025. JÚNIUS 24.
[ 13:28 ]
Az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa június 22-én, vasárnap amellett döntött, hogy folytassák a kormányzást az újonnan megalakuló, velük együtt négypárti román kormányban. Kelemen Hunor szerint a választásokon többek között arra kértek felhatalmazást, hogy „fogyókúrára” küldhessék az államot. A Romániai...
2025. JÚNIUS 23.
[ 9:05 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó