Kárpát-medence
Háromezer magyar tanító petícióban tiltakozott a román nyelv oktatásának módosítása ellen
Betűméret:             

Háromezer romániai magyar tanító által aláírt petíciót adott át kedden a román oktatási miniszternek a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) tiltakozásként, hogy a kormány megtiltotta a nemzeti kisebbségekhez tartozó tanítóknak a román nyelv oktatását.

Valentin Popa oktatási miniszter kezdeményezésére fogadott el a bukaresti kormány augusztus végén egy rendeletet, amely tíz nappal a tanévkezdés előtt léptette életbe a radikális változást. A tanítók és a szülők kifogásolják, hogy a román szaktanárok - akinek többsége nem ismeri a diákok anyanyelvét - nem rendelkeznek a szükséges ismeretekkel arról, hogy egy nem román anyanyelvű kisiskolásnak hogyan kell oktatni az állam hivatalos nyelvét.

A petíciót Burus Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke és Szabó Ödön, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselője iktatta a miniszter irodájában.

Az RMPSZ elnöke a romániai magyar médiának elmondta: a miniszter nem tartózkodott a hivatalban, ezért személyesen nem találkoztak vele. A petícióban a magyar tanítók kérik, hogy a kormány helyezze hatályon kívül a rendelet kisebbségi oktatásra vonatkozó vitatott cikkét. A magyar tanítók a tiltakozás semmiféle olyan módjától nem riadnak vissza, amelyre a törvény lehetőséget ad, így egy esetleges sztrájktól sem, amennyiben öt napon belül a kormány nem tesz eleget kérésüknek.

A héten a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem is állásfoglalást adott ki az ügyben. Megállapították, hogy jelenleg az egyetemi alapképzési szakok névjegyzékéből hiányzik a "román mint nem anyanyelv" szak, a román nyelv és irodalom szak elvégzése pedig nem biztosítja azt a szakmai és pszicho-pedagógiai felkészültséget, amelyre szükségük lenne a szaktanároknak ahhoz, hogy nem román anyanyelvű kisiskolásokat tanítsanak.

A Magyar Szülők Szövetsége is indított egy petíciót az interneten, amely szintén a rendelet vitatott cikkének hatályon kívül helyezését kéri az oktatási minisztertől. Ezt a petíciót eddig több mint 9700-an írták alá.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a múlt szerdán egyeztetett Liviu Dragneaval, a román kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökével, aki Kelemen szerint megígérte, a kormány ezen a héten vagy legkésőbb a jövő héten hatályon kívül helyezi a rendelet vitatott cikkét.

A román nyelv oktatásának megváltoztatása a német és szerb iskolákban is tiltakozást váltott ki, tanévkezdéskor számos tanintézményben japán sztrájkot tartottak. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A magyarság jövője a magyar gyermekeken és fiatalokon múlik - hangsúlyozta Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára a felvidéki Nagykaposon tartott sajtótájékoztatóján, ahol egy új, a külhoni ifjúsági szervezeteknek szóló pályázati kiírást jelentett be szerdán. A Jövő Nemzedéke Program...
2025. ÁPRILIS 16.
[ 22:15 ]
A Rákóczi Szövetség a március 15-i diákutaztatási pályázatának kiemelkedő sikere után most azokat a Kárpát-medencei magyar középiskolás csoportokat támogatja, akik a nemzeti összetartozás napja alkalmából szerveznek utazást egy másik országban működő, magyar tanítási nyelvű középfokú intézménnyel...
2025. ÁPRILIS 16.
[ 10:50 ]
Az erdélyi magyarok hatvan százaléka biztosra mondja, hogy szavaz a májusi román államfőválasztáson, és ennek a körnek a 65 százaléka az RMDSZ által is támogatott Crin Antonescura szavazna – derül ki az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom hétfőn Kolozsváron ismertetett felméréséből. A felmérés eredményei szerint az...
2025. ÁPRILIS 15.
[ 14:00 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó